Jump to content



OCZ 12800 Δεν λειτουργεί σε MSI X48 C PLATINUM


Turbatos

Recommended Posts

Γεια σε ολους εχω mobo MSI X 48C PLATINUM με Q6600 400x8 αλλα δεν μου αναγνωριζει τις μνημες OCZ OCZ3P16004GK 4GB σαν 1600 αλλα μεχρι 1333. δουλευουν 1.9V.Οτι και αν εχω δοκιμαση το μηχανημα κωλλαει τωρα τις δουλευω στα 1280 1:1.6.Σε review ξενου site για το συγκεκριμενο MOBO Χρησιμοποιουν τις CRUCIAL BALLISTIX 12800 και δουλευουν κανονικα.Αν Γνωριζει καποιος ας με ενημερωση.

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο προβλημα με τις DDR3 ειναι οι μητρικες και οχι οι μνημες.

Οσο ανεβαινουν τα ρολογια των μνημω , χρειαζεται περισσοτερο σωστο σεταρισμα τα ρευματα του northbridge,southbridge , vdimm και φυσικα οι αναλογοι διαιρετες.

Το να τα βαλεις και να παιξουν στα auto ... ειναι χλωμο και θα πρεπει να εισαι τυχερος .

Δεν ξερω απο MSI τι ρυθμισεις/bios εχει ... αλλα εαν το δω , ισως μπορεσω να σε βοηθησω παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Με 333fsb μου δινει κανονικα 1333 δεν το διατυποσα σωστα αλλα με 400fsb στο AYTO μου δινει 960 και εγω το βαζω 1:1,6 που ειναι 1280 στο 1:2 ειναι 1600fsb αλλα δεν κανει Boot ποτε.Aναρωτιεμαι πως δουλευουν οι CRUCIAL BALLISTIX 12800.Ισως γιατι ειναι 1.8V η πρεπει να εχω (XMP Xtreme memory profile) μνημες.Πως βαζω φωτογραρια για να δειξω το BIOS;και να βγαζει τα χαρακτηριστικα του Η/Υ μου απο κατω;

Link to comment
Share on other sites

Οπως είπε ο Stelaras δεν είναι το πρόβλημά σου οι μνήμες αλλά η μητρική (το σετάρισμα δηλαδή μεταξύ τους)

Οσο για την φωτογραφία με φωτογραφική μηχανή

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.