Jump to content


Pentium 4 Mobile 1.9Ghz


vagsk1442169166

Recommended Posts

Δοκίμασα να αλλάξω τον επεξεργαστή του φορητού μου ACER TravelMate 420. Για λόγους κόστους φοράει από ACER Northwood Pentium 4 2.0A το οποίο δεν είναι πλέον και τόσο πρακτικό από άποψη θορύβου/ζέστης.

Βρήκα λοιπόν Pentium 4 Mobile 1.9 GHz μέσω emarket και σήμερα δοκίμασα να τον περάσω ... και εδώ αρχίζει το πρόβλημά μου.

Έδωσα τη δέουσα προσοχή κατά την τοποθέτηση. Πέρασα Artic Silver 5 πολύ προσεχτικά ... και αφού τελικά τα συναρμολόγησα όλα πάτησα το κουμπί ΟΝ και τίποτα ... ο υπολογιστής άναψε αλλά το μόνο που έκανε μετά από 4-5 sec είναι να ανεβάσει στροφές στο fan.

Ξανα - ξεκοίλιασα τον υπολογιστή ... έβγαλα την ψύκτρα και αφαιρώντας τον επεξεργαστή βρήκα να προεξέχει σπασμένο το on - die στη μια πλευρά ... και με το που το ακούμπησα λιγάκι με ένα μικρο - κατσαβίδι ξεκόλλησε τελείως.

Φωτογραφίες θα προσθέσω παρακάτω για να καταλάβετε ...

Καλά εννοείται ότι ξανα - έβαλα μέσα τον παλιό και δουλεύει μια χαρά τώρα ... αλλά αρχίζω να πιστεύω ότι δεν ήταν πρόβλημα της εγκατάστασης μου. Η ψύκτρα είναι πολύ ελαφριά και αν και δεν είναι η πλέον ευαίσθητη και ασφαλής μου φαίνεται δύσκολο να έκανε τέτοια ζημιά. Έχει κανείς εμπειρίες από σπασμένα on - die επεξεργαστών ... το καταλαβαίνω για ράγισμα ... αλλά ξεκόλλησε όλο το on-die ...

Η ψύκτρα του φορητού είναι ένα χάλκινο πλακάκι πάνω στο οποίο 2 heatpipes σε σχήμα Y καταλήγουν σε πτυχωτές επιφάνειες. Πάνω στο πλακάκι υπάρχουν υποδοχές και τέσσερις βίδες με ελατήρια που την σφίγγουν πάνω στη μητρική. Το αστείο είναι ότι τοποθέτησα χιαστί τις βίδες και μόνο αφού έβαλα και τις 4 πάνω τότε άρχισα σιγά - σιγά να βιδώνω από λίγο και τις 4 μαζί.

Ακούω γνώμες από όσους έχουν δει ατυχή περιστατικά ... είναι δυνατόν να σπάσει έτσι από "κακή" τοποθέτηση ή μήπως έπαθε τίποτα πιο χοντρό πριν μου την παραδώσουν;

post-5040-1442175076,2047_thumb.jpg

post-5040-1442175076,4032_thumb.jpg

post-5040-1442175076,6427_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπα,δυσκολο μου φαίνεται να έσπασες ολόκληρο die,με μια απλή τοποθέτηση...

Δεν πρόσεξες καμία αλλοίωση στο cpu,πρίν το τοποθετήσεις?

Είναι αρκετά δύσκολο να παρατηρήσεις κάτι. Σκέψου ότι καθάρισα την επιφάνεια του on -die με καθαρό οινόπνευμα και την έτριψα ελαφρά με μια μπατονέτα για να την ετοιμάσω για την πάστα και όλο αυτό το διάστημα δεν είδα τίποτα. Ακόμα και την επάλειψη της Artic Silver την έκανα προσεχτικά μια μια μεταλλική σπάτουλα που έχω για τέτοιες δουλειές και πάλι δεν φάνηκε πρόβλημα ... :(

Οι φωτογραφίες είναι μετά την φρίκη που έπαθα ... ακόμα και τώρα αν το βγάλω με προσοχή το on-die και το ξαναβάλω πίσω πάλι με προσοχή δεν φαίνεται σχεδόν τίποτα...

Τι να πω ... να του έπεσε κάτω κατά τη μεταφορά ... να έσπασε και να μου το πούλησε anyway;

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ... να του έπεσε κάτω κατά τη μεταφορά ... να έσπασε και να μου το πούλησε anyway;

Η συσκευασία που ήρθε ήταν καλή(τον προστάτευε σωστά?)γιατι δεν αποκλείεται να έσπασε κατα τη μεταφορά...

Ευτηχώς που δεν έπαθε και τίποτα το socket...,και το λάπτοπ δουλεύει...

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευασία που ήρθε ήταν καλή(τον προστάτευε σωστά?)γιατι δεν αποκλείεται να έσπασε κατα τη μεταφορά...

Ευτηχώς που δεν έπαθε και τίποτα το socket...,και το λάπτοπ δουλεύει...

Όπως είπα παραπάνω ο επεξεργαστής ήταν μεταχειρισμένος ... η συναλλαγή από e-market έγινε χέρι με χέρι ... ο τύπος ήρθε με μηχανή ... ο επεξεργαστής ήταν μέσα σε αντιστατικό σακουλάκι ... αυτό μόνο ...

Ναι .. ευτυχώς το socket δεν έπαθε και τίποτα ... αλλά ούτως ή άλλως ψόφιος ήταν ο επεξεργαστής ... απλά κάθισε το socket για 2-3 λεπτά ...

Πάντως συμφωνούμε ότι δεν μπορεί κάτι τέτοιο να έγινε από κακή τοποθέτηση;

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα παραπάνω ο επεξεργαστής ήταν μεταχειρισμένος ... η συναλλαγή από e-market έγινε χέρι με χέρι ... ο τύπος ήρθε με μηχανή ... ο επεξεργαστής ήταν μέσα σε αντιστατικό σακουλάκι ... αυτό μόνο ...

Ναι .. ευτυχώς το socket δεν έπαθε και τίποτα ... αλλά ούτως ή άλλως ψόφιος ήταν ο επεξεργαστής ... απλά κάθισε το socket για 2-3 λεπτά ...

Πάντως συμφωνούμε ότι δεν μπορεί κάτι τέτοιο να έγινε από κακή τοποθέτηση;

Κατα τη γνώμη μου αποκλείεται να σπάσει το die από την τοποθέτηση...

Το πιο πιθανό είναι να ήταν μισοσπασμένος από πρίν τον τοποθετήσεις,και να ψιλοζορίστηκε με την τοποθέτηση,και να έσπασε τελείως...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι στο πουλησε καμενο αφου ξεκολησε το die και πολυ δυσκολα θα εκανες τετοια ζημια με τη ψυκτρα του laptop.Εχω αλλαξει και εγω σε laptop με παρομοια ψυκτρα που περιγραφεις και η δηναμη που χρειαστηκε ηταν μηδαμινη....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι στο πουλησε καμενο αφου ξεκολησε το die και πολυ δυσκολα θα εκανες τετοια ζημια με τη ψυκτρα του laptop.Εχω αλλαξει και εγω σε laptop με παρομοια ψυκτρα που περιγραφεις και η δηναμη που χρειαστηκε ηταν μηδαμινη....

Και έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Thorlite. Τελικά μετά από τόσο καιρό κατάφερα και βρήκα άλλο μεταχειρισμένο επεξεργαστή Mobile Pentium 4 2.0GHz. Μετά από την απαραίτητη ιεροτελεστία για την εγκατάστασή του στο laptop ανακάλυψα ότι επειδή η συγκεκριμένη κατασκευή στέγασε desktop P4 και λόγω του heatspreader η ψύκτρα δεν έρχεται σε επαφή με τον επεξεργαστή και άρα είναι αδύνατο να ράγισε από κακή εγκατάσταση η άνιση εφαρμογή πίεσης κατά την εγκατάσταση.

Το thread μπορεί να κλειδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.