Jump to content



Athlon 64 X2 4450e (G2 stepping)


A-L-I-V-E

Recommended Posts

Χτές παρέλαβα τον παραπάνω επεξεργαστή... υπολόγιζα να πάρω τον 4050e αλλά ήταν "out of stock"... μερικές πρώτες δοκιμές με τη στοκ ψύκτρα του opteron 170 μιας και η δικιά του μου φάνηκε λίαν επιεικώς άθλια και δεν είχα κάποια άλλη πρόχειρη... :)

Δοκιμασμένα είναι σταθερός στα 3GHz με 1.3 από bios...

2u5tgur.jpg

Μέγιστο αλλά καθόλου σταθερό (απλά για να μου φύγει η απορία) :033:

1z551k4.jpg

Και το validation...

Αυτά σε μια msi k9a2 cf με μνήμες gskill pc8500... θα ανεβάσω και άλλα αποτελέσματα αφού αγοράσω μια ψύκτρα της προκοπής... αν έχετε καμία να προτείνετε πείτε μου...

Link to comment
Share on other sites

Πως δοκίμασες οτι ειναι σταθερός στα 3??

Το έτρεξα ένα μισάωρο orthos και γενικά σε παιχνίδια - benchmarks που δοκίμασα δεν είχα κάποιο πρόβλημα...

Edit: Αν θέλεις θα το αφήσω να τρέχει orthos για κανα τρίωρο και θα σου ποστάρω screenshot το βράδυ... :)

Link to comment
Share on other sites

Mπα Vista φαίνεται να ειναι ..

Edit: Αν θέλεις θα το αφήσω να τρέχει orthos για κανα τρίωρο και θα σου ποστάρω screenshot το βράδυ... :)

:046: Χαχα.. Αμα κάνεις κανενα stable μεγάλο χρονικό διάστημα ποσταρέ το..λίγη γνωση παραπάνω ποτε δεν βλάπτει.. Αν εχεις όρεξη και χρόνο (εννοείται) τρέξε ενα superpi 32Μ μονο του και ενα διπλό super pi 32M (ξέρεις ταχτοχρονα απο 2 διαφορετικούς φακέλους)..θέλω απλος να κάνω μια συγκριση με τον E2180 της αδερφής μου (περιέργεια)

Link to comment
Share on other sites

Λαθος μου ηθελα να πω 32bit λειτουργικο,γιατι 3.4 σε x64 πολυ δυσκολο εως αδυνατο.

Με orthos η Prime95 Multicore 12+ ωρες παντως θα εισαι σιγουρος αν εισαι σταθερος,μισαωρα και 3 ωρα ειναι κατα φαντασια σταθερα για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα orthos η Prime95 δεν χρειαζονται,τζαμπα ταλαιπωρια για το συστημα εκτος και αν τρεχεις το PC 24/7.

Αν το ανοιγεις μονο οταν εισαι σπιτι ενα memtest86+ 4-5 περασματα για τις μνημες οπως ειναι κλοκαρισμενες και 1-2 ωρες OCCT για τον επεξεργαστη ειναι αρκετα νομιζω.

Αν κλοκαρεις και την καρτα γραφικων τρεχεις το Ati tool και εισαι ενταξει.

Kαλοδουλευτο Αντωνη.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις όρεξη και χρόνο (εννοείται) τρέξε ενα superpi 32Μ μονο του και ενα διπλό super pi 32M (ξέρεις ταχτοχρονα απο 2 διαφορετικούς φακέλους)..θέλω απλος να κάνω μια συγκριση με τον E2180 της αδερφής μου (περιέργεια)

Ο.Κ. θα ανεβάσω ένα μονό σήμερα και σου χρωστάω ένα διπλό... :033: Δεν θα γίνει σωστή σύγκριση όμως γιατί δεν έχω πειράξει τα timmings ακόμα... όλα auto παίζουν... :001:

Με orthos η Prime95 Multicore 12+ ωρες παντως θα εισαι σιγουρος αν εισαι σταθερος,μισαωρα και 3 ωρα ειναι κατα φαντασια σταθερα για μενα.

12 ώρες; Το pc μόνο για κανένα download το αφήνω ανοικτό τόση ώρα... :001: γενικά με μισάωρο prime δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα σταθερότητας με τη χρήση που του κάνω... για να το λές όμως... κάτι θα ξέρεις... :001:

A-L-I-V-E added 3 Minutes and 19 Seconds later...

Για μενα orthos η Prime95 δεν χρειαζονται,τζαμπα ταλαιπωρια για το συστημα εκτος και αν τρεχεις το PC 24/7.

Αν το ανοιγεις μονο οταν εισαι σπιτι ενα memtest86+ 4-5 περασματα για τις μνημες οπως ειναι κλοκαρισμενες και 1-2 ωρες OCCT για τον επεξεργαστη ειναι αρκετα νομιζω.

Αν κλοκαρεις και την καρτα γραφικων τρεχεις το Ati tool και εισαι ενταξει.

Kαλοδουλευτο Αντωνη.

stealth

Ευχαριστώ Γιάννη! Προς το παρόν πάντως φίλε καμία απολύτως διαφορά σε σύγκριση με έναν opteron στα 2750... δεν με πειράζει όμως, βρήκα κάτι να "σκαλίζω" :)

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν πάντως φίλε καμία απολύτως διαφορά σε σύγκριση με έναν opteron στα 2750... δεν με πειράζει όμως, βρήκα κάτι να "σκαλίζω" :)

Αντεχουν ακομη καλα οι Opteron θηρια εχουν βγει.

Αλλα μια αλλαγη καπου-καπου χρειαζεται ετσι για να εχεις κατι να "σκαλίζεις" οπως ειπες:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Γιάννη! Προς το παρόν πάντως φίλε καμία απολύτως διαφορά σε σύγκριση με έναν opteron στα 2750... δεν με πειράζει όμως, βρήκα κάτι να "σκαλίζω" :)

Η αληθεια ειναι αυτη,και γω που ειχα τον Toledo 4400+ @ 2700 δεν εχω δει σημαντικη διαφορα απο τον 5000+@3200 να λεμε την αληθεια,αναρωτιεμαι ωρες ωρες γιατι εκανα αναβαθμιση.Πιο πολλα μου προσφεραν τα x64 που εβαλα,τα 4GB μνημη και το εις βαθος πειραγμα ακομα μιας ASRock.

Απορια στα 3200 κοντα ποσο ρευμα ζητησε ο cpu για να ειναι σταθερος?

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ένα μονό pi 32m που υποσχέθηκα στον MUL... τα timmings στις μνήμες δεν τα έχω ακουμπήσει ακόμα... όλα auto... φίλε MUL αύριο θα σου ανεβάσω και ένα διπλό... αλήθεια, τι διαφορά έχω με τον Ε2180;

A-L-I-V-E added 2 Minutes and 11 Seconds later...

Απορια στα 3200 κοντα ποσο ρευμα ζητησε ο cpu για να ειναι σταθερος?

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα φίλε, απλά ήθελα να σταθεροποιηθώ στα 3 και να δω πόσο είναι το μέγιστο που μπαίνει windows... θα το κοιτάξω και θα σου πώ...

Link to comment
Share on other sites

Σου έχω επισυνάψει superpi 32M με ένα νήμα και διπλό superpi 32M απο εναν E2180 @ 2G με μνήμες 667 ...στο ζήτησα γιατί ήθελα να δώ αν το διπλό θα κάνει τον ίδιο χρόνο ή περισσότερο σε σχέση με το μονό ..(όπως θα δεις και στις εικόνες του E2180 το διπλό αργεί περισσότερο , λιγο περίεργο γιατι πλασάρεται σαν dual core άσχετο το ότι δεν δεν είναι 100% Core 2 θα έπρεπε να ειχε ελάχιστο χρόνο διαφορά:011: ) ..<<παρακαλώ να μην σχολιάσει κανενας το πόστ μου και καταλήξουμε σε intel Vs Amd>>

Καλοδούλευτο.. μολις το σταθεροποιήσεις πές μας και για θερμοκρασίες ετσι εγκυκλοπαιδικά να ξέρουμε

post-3804-1442175077,0995_thumb.jpg

post-3804-1442175077,3059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ MUL... :) Σε pi πάει καλά ο Ε2180... πάρε και το διπλό pi που σου υποσχέθηκα... και όπως θα δείς και ο 4450e έχει διαφορά στο αποτέλεσμα.

να προσθέσω οτι για σταθερότητα μπορεις να τρέξεις και System Stability Tester που ειναι και "δικό" μας προιόν..

Το έχω το system stability tester... δεν το δοκίμασα ακόμα όμως... στα υπ' όψιν... :)

Edit: Για θερμοκρασίες δεν μου δουλεύει σωστά το coretemp... μου βγάζει ότι να 'ναι... το πρόγραμμα της msi πάλι, δεν μου γεμίζει το μάτι... το everest δεν δοκίμασα μόνο... θα δούμε. Θερμοκρασίες: Bios 44 - Coretemp 23 - MSI dual core center 37... κράτα όποια σου αρέσει... :046: Πάντως η ψύκτρα το μεσημέρι ήταν αρκετά ζεστή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν εχεις όρεξη και χρόνο (εννοείται) τρέξε ενα superpi 32Μ μονο του και ενα διπλό super pi 32M (ξέρεις ταχτοχρονα απο 2 διαφορετικούς φακέλους)..θέλω απλος να κάνω μια συγκριση με τον E2180 της αδερφής μου (περιέργεια)

λοιπον, ακου τι περιεργο συμβαινει με μενα, (athlon 64 3200+),

...ετρεξα ενα 3πλο στα 256, κ παταγα το start οταν τελειωνε το 3ο loop του προηγουμενου, δειτε τα αποτελεσματα

1. 17.859

2. 20.72

3. 18.703 ?????!!!!!!

πως γινεται ρε παιδια...

gregpap added 9 Minutes and 36 Seconds later...

αστο, απλο ειναι...το βρηκα :-)

gregpap added 4 Minutes and 27 Seconds later...

το δευτερο pi εχει το χειροτερο χρονο γιατι απλα τρεχει οταν τρεχουν κ τ αλλα 2 μαζι, με το μεγαλυτερο χρονο αλληλοκαλυψης...

anyway, να ρωτησω κ κατι αλλο, οταν τρεχεις ενα pi με τετραπυρηνο, δεν κανει allocate σε καθε πυρηνα κ απο κατι, ωστε να τελειωσει πιο γρηγορα? οποτε λογικο δεν ειναι να τελειωνει σε μεγαλυτερο χρονο οταν τρεχεις 4 pi at the same time...?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.