Jump to content



Αντίστροφη Μέτρηση σε Μπλε Οθόνη


Mentoras84

Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω τι έχει πάθει το pc μου την τελευταία εβδομάδα. Μετά από συγκεκριμένη ώρα κάθε φορά (κάπου στο μισάωρο) εμφανίζεται μια μπλε οθόνη. Είναι όλα κινέζικα- δεν καταλαβαίνω ποιος driver φταίει & μετράει ένας counter από το 1 έως το 100. Μετά κλείνει, επανακκινεί μέχρι το σημείο που ζητάει κωδικό λογαριασμού χρήστη. Μένει εκεί μπορεί & όλο το βράδυ. Το περίεργο είναι ότι στα 10 torrents που είχα βάλει. Τα 2 έλειπαν, όχι μόνο από τη λίστα αλλά & από μέσα από τον σκληρό.

Υ.Γ. Πέρασα ξανά τα windows, ta drivers e.t.c. - Έχω κάνει check τις μνήμες, τον σκληρό για bad sectors & κρασαρισματα. Όλα οκ.Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Μάλλον δεν το γλιτώνω το format. Και τα έχω & 4 χρόνια πάνω τα windows.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξαναπέρασα από πάνω ως αναβάθμιση αφού απεγκατάστησα το SP3. Δεν καταλαβαίνω αν λέει debug errors γιατί είναι όλα είναι στα κινέζικα. Έχω σκανάρει την registry για errors & έτρεξα & online το σύστημα για ιούς από το nod32. Τίποτα. Στην registry βρήκε πολλά errors σε φακέλους που νόμιζε το σύστημα πως υπάρχουν αλλά δεν υπήρχαν γιατί τους είχα σβήσει. Βίντεο & μουσική ήταν - τίποτα ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

Από θερμοκρασίες πως τα πας; Μπορείς να κάνεις ένα stress test να δεις αν σου πετά λάθος; Check μνήμες έχεις κάνει με κάτι σε στυλ mem test;

Για errors που σου λέω λογικά πρέπει να έχεις ελληνικά windows για να σου βγάζει κινέζικα. Κάπου στη μέση της οθόνης θα σου έχει κάποια νούμερα. Ίσως μπορούμε να εντοπίσουμε κάτι από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα stress test & στα δύο. Κάποιοι φίλοι μου έδωσαν δύο προγράμματα για να κάνω check & stress test. Η μία ήταν σουίτα δεν θυμάμαι όνομα. Δεν βρήκαν κάνένα error. Έχετε δίκιο έχω ελληνικά windows. Τα νούμερα αυτά δεν τα έχω δει ομολογουμένως. Βασικά, όποτε εγώ λείπω ή κλείνω την οθόνη του υπολογιστή μου αυτό κάνει τα κόλπα του. Ο μικρός μου αδερφός βλέπει τις μπλε οθόνες. Εγώ μια φορά την είδα. Τώρα που λειτουργώ το pc δεν βγάζει μπλε οθόνη. Όταν αδρανεί το σύστημα τα κάνει αυτά. Απλά κατεβάζει ας πούμε. Υ.Γ. Δεν έχω βάλει να μπαίνει σε αναμονή. Οι θερμοκρασίες είναι καλές. Δεν είναι αυτό σίγουρα.

File C:\System Volume Information\_restore{264CF4E8-5E48-4D45-BA7B-290796037B00}\RP6\A0005095.dll is infected with application Win32/Adware.Toolbar.888Bar. The file can be deleted. It is strongly recommended that you back up any crucial data before you proceed.

Σε ένα αποψινό scan το Nod32 μου έβγαλε αυτό το μήνυμα. Δεν είναι μόνο αυτό το .dll αρχείο αλλά & άλλα σειρά.(αύξων αριθμός 101-102-103-104-105) Που βρέθηκε αυτό το πράγμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα Τετάρτη 2 Ιουλίου (ούτε ημερολόγιο να έγραφα!) δεν έχει πετάξει μπλε οθόνη, ούτε έχει κάνει επανεκκίνηση. Βέβαια, το'χω αφήσει να κατεβάσει κάτι & να μετατρέψει & έβαλα screen-saver. Δεν έχω κλείσει την οθόνη γιατί πολύ φοβάμαι ότι μπορεί να πετάξει τίποτα πάλι. Είναι 7 ώρες ανοικτός, ελπίζω να την βγάλει τη μέρα. Μάλλον, ήταν το trojan αν & δεν έχω δει πόσο επικίνδυνο είναι. Μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει επιπτώσεις αυτό στο σύστημα? Διαγράφηκαν διάφορα αρχεία, πόσο σημαντικά ήταν για το σύστημα όμως & πόσο συναφή είναι οι μπλε οθόνες με το trojan που βρήκε?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανε πάλι επανεκκίνηση έτσι απρόοπτα. Δεν ξέρω που οφείλεται πλέον. Μάλλον πάει για format.

Mentoras84 added 14 Minutes and 32 Seconds later...

Στην οθόνη μετά την επανεκκίνηση που με ρωτάει για αποστολή του προβλήματος τα προβληματικά αρχεία είναι ενα temp & ένα SysData άρχειο. Έχει σημασία???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα & πάλι σε όλους όσους διαβάζουν αυτό το post. Τις τελευταίες μέρες πήγαιναν καλύτερα τα πράγματα μέχρι που πριν από λίγο είδα & γω με τα ίδια μου τα μάτια την μπλε οθόνη. Το μήνυμα εκτός από τα κινέζικα λέει PAGE FAULT IN NONPAGED AREA. Παρακάτω έχει ένα stop & κάτι κωδικούς. Σας στέλνω & φωτογραφίες. Καμμιά ιδέα κανείς?

post-7614-1442175092,3956_thumb.jpg

post-7614-1442175092,5681_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hidden
Καλησπέρα & πάλι σε όλους όσους διαβάζουν αυτό το post. Τις τελευταίες μέρες πήγαιναν καλύτερα τα πράγματα μέχρι που πριν από λίγο είδα & γω με τα ίδια μου τα μάτια την μπλε οθόνη. Το μήνυμα εκτός από τα κινέζικα λέει PAGE FAULT IN NONPAGED AREA. Παρακάτω έχει ένα stop & κάτι κωδικούς. Σας στέλνω & φωτογραφίες. Καμμιά ιδέα κανείς?

προφανώς φταίει το software και όχι το harware! όπως έχω ξαναπεί μάλλον το format είναι μονόδρομος

Link to comment

Μνήμες.... Αυτο το μύνημα συνήθως είναι απο εκει... Είτε έπιασαν οι ζέστες (οπότε δοκίμασε με ανοιχτό κουτί) ή απλά τα έπαιξαν (οπότε δοκίμασ εμόνο με μια απο τις 2 αν έχεις ή σε άλλη θέση αν είναι μια..).

Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα fulll installation τα windows από πάνω. Ανανέωσε τα παλιά αρχεία των windows που είχαν φθαρεί. Είχα βάλει & όλους τους σκληρούς μου πάνω & τις επιπέον συσκευές όπως κάμερα, Usb Hub, External Dvd-Rw κ.λ.π. Η αλήθεια είναι ότι πάει μια χαρά.

Σ'ευχαριστώ πολύ αγαπητέ Greek για το μήνυμα σου αλλά μνήμες δεν ήταν. Τις είχα τσεκάρει. Εκτός από αυτό που λές να κάνω, είχα τρέξει & αλλά δύο προγράμματα & δεν μου έβγαλαν error. Είναι θέμα windows καθαρά. Είναι 4 χρόνια πάνω & έχουν περάσει πολλά. Μέχρι & καινούρια μητρική είχα βάλει πριν απο 6 μήνες & την δέχτηκαν μια χαρά. Τεσπά, να δούμε πως θα πάει.

Το θέμα είναι άλλο τώρα. Ο ένας από τους εξωτερικούς σκληρούς που έχω είχε bad sectors σε δύο σημεία. Πρόσφατα είχε φάει ένα κόλλημα. Έιπα λοιπόν, ο έξυπνος να τρέξω το Scan Disc των windows για να δούμε πόσο άσχημα ήταν. Το κακό είναι ότι το έβαλα να φτιάξει τα errors. Αφού όλο το βράδυ το fixare & καλά. Το πρωί, ο σκληρός δεν αναγνωριζόταν από το σύστημα. Μέτα από ώρα διαβάσματος λέει ότι η δισκέτα δεν είναι φορμαρισμένη & θέλει format. Λόγικά έσβησε τον πίνακα περιεχομένων του πίνακα. Τι να κάνω τώρα? Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα για να ανακτήσει τον πίνακα? Το Scavenger μπορεί να κάνει δουλειά? Είναι 500Gb γεμάτα δεν πρέπει να πάνε χαμένα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί όμως Greek να επαναφέρει τον πίνακα περιεχομένων? Αν όχι ποιο πρόγραμμα μπορεί να το κάνει ή τέλοσπάντων να κάνει scan τον σκληρό & να δει τι πρόβλημα υπάρχει & να το διορθώνει επί τόπου?

Link to comment
Share on other sites

Είχα αφήσει και εγώ ένα παρόμοιο post παλιά με το ίδιο θέμα. Τελικά ύστερα από πολύ ψάξιμο έφταιγαν οι οδηγοί της κάρτας γραφικών nvidia 5700td128. μάλλον κάποιο bug. Δοκίμασε να βάλεις τους καινούργιους drivers μαζί με το dx.

Link to comment
Share on other sites

Το DX δεν ξέρω τι είναι. Οι drivers είναι οι τελευταίοι. Δεν έχουν βγει καινούριοι. Η Κάρτα είναι σχετικά καινούρια. Την είχα αλλάξει πριν από κάνα 4μηνο μάζι με την μητρική. Thanks Anyway. Μάλλον παμε για format. Υπάρχει κάποιο διαγνωστικό πρόγραμμα που να τσεκάρει την συμβατότητα των drivers?

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τα xp τότε μαζί με τους drivers πρέπει να εγκαταστήσεις και το direcktX9.0c Αν είσαι σε vista περιβάλλον τότε πρέπει να βάλεις το direcktX10.1 (διορθώστε αν κάνω λάθος δεν έχω βάλει και ποτέ τα vista).

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.