Jump to content



ΝΤLDR


Snake

Recommended Posts

Ρε παιδιά μπορείτε να μου πείτε πως να λήσω αυτό το πρόβλημα χωρίς να κάνω format?

Μου βγάζει πριν κάνει boot

ntldg is missing

psess alt+ctrl+del to restart.

:help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help: :help:

Link to comment
Share on other sites

Εεεεε... δεν μπορείς!!! Το ntldr είναι στοιχειώδες αρχείο των WinXP, αν σβηστεί δεν bootάρουν. Είναι μεταβλητό αρχείο, οπότε η ακριβής ανάκτησή του είναι δύσκολη.

Το μόνο κακό είναι ότι τα WinXP σε αφήνουν να το σβήσεις.

Δοκίμασε με το ASR (automated system recovery, με F2 στην αρχή των WinXP Setup), αν μιλάμε για τα Professional φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις boot από το CD των WinXp.

Στην αρχή σου λέει για 1-2 δευτερόλεπτα "Press F2 for Automated System Recovery", πάτα το.

Δεν εγγυώμαι ότι θα κάνει δουλειά, γιατί όπως προανέφερα το ntldr είναι μεταβλητό αρχείο και δύσκολο στην αποκατάστασή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις λίγο τις RAM σου? Εμένα όταν σε ένα pc μου έβγαζε τέτοια είχα σπάσει τα καρύδια μου και τελικά βρήκα οτι είχαν καει οι ραμ!!! Τρέχα ενα memtest ολα μαμα να δεις αν βγάζει έρρορ! Εμενα τα πάντα έρρορ τα εβγαζε!

Link to comment
Share on other sites

το ίδιο αρχείο υπάρχει και στα ΝΤ αν το βρείς απο άλλο υπολογιστή στην ίδια γλώσσα και με μια απλή δισκέτα win 98 (εκτος αν παίζεις σε ntfs) το αντιγράφεις στο c:\ όπως λέει ο προλαλήσας και όλα οκ. το έχω δοκμασει αμέτρητες φορές

EDIT: πιθανών να χρειαστεί να είναι απο υπολογιστή με το ίδιο service pack περασμένο με αυτό που έχεις στο δικό σου. Στα ΝΤ τουλάχιστον απο SP4 σε SP6 δεν έπαιζε !!

Link to comment
Share on other sites

Για να δουλέψει το ASR πρέπει πρώτα να έχετε φροντίσει να φτιάξετε το cd που χρειάζεται η Αυτόματη Αποκατάσταση.Αν δεν το έχετε κάνει αυτό μην κάνετε τον κόπο να πατήσετε F2. Για το πώς ,το εξηγεί μια χαρά η χοντροσκληρή .Google -> Automatic(ed) System Recovery.

’μα το πρόβλημα με το αρχείο έγινε ξαφνικά ,μυρίζει έντονα μνήμες (δεν μπορώ να σκεφτώ γιατί κάποιος θα σβήσει το NTLDR)

Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχχ.Μην μου λέτε τέτοια για τις μνήμες.

Ευτυχώς έχω το σύστημα έκτατης ανάγκης.:tomato:

Με αυτό είμαι τώρα και δεν βγάζει κανένα πρόβλημα.Το λειτουργικό (Που δεν ανοίγει)είναι Win xp pro με service pack1(Ελληνικά)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.Το πρόβλημα με το ntldr ήθηκε.'Υπαρχει όμως άλλο τώρα.Μου λέει επιλέξτε λειτουργικό.Έχει

1

2

(κενό)

(κενό)

win xp κλπ

Πατάω στο win.... και λέει ntdetect failed.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙΙΙΙΙΙ.Έχω ένα λειτουργικό στον δίσκο.Τρελό είναι?:jump: :jump: :jump: :jump: :jump:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.