Jump to content



Προσθηκη μνημης DDR1 400...


asker

Recommended Posts

sorry τι μνημες εχεις??

Εναν τετοιο cpu ψαχνω και γω!!

Της υπογραφης μου Corsair Twinx 2048-3500LLPRO 2X1 GB.

Opty 185 2.6Ghz αλλα στην ελλαδα δεν θα τον βρεις,μονο μεταχειρισμενο.Απο εξωτερικο δεν ξερω πια ποσο παει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Σχόλια στα τελευταια μυνηματα των φιλων s.ghost & stealth :)

1.χτυπας στο google το serial ,μια απλη λυση,η πας στο σιτε!

Αν και δε καταλαβα που κολλαει το google, με τη βοηθεια του cpu-z βλεπω οτι τα serials ειναι: Α1D41E95 & C9CE1E97

Λοιπον? τι υποτιθεται οτι ειναι αυτα τα νουμερα, καλα ή κακα?

Εννοω εκει αν θες αναβαθμιση(ειπαμε πιο πανω οχι 4,δεν το αναλυω αλλο--> πιο πανω ειπα γιατι)....

Sorry αλλα μαλλον δεν διαβαζεις καθολου τι γραφω. Εχω πει ηδη πολλες φορες(η τελευταια ηταν μολις στο προηγουμενο μου) οτι ουτε κι εγω μιλαω πλεον για 4. Ωστοσο εσυ μου λες οτι "δεν το αναλυεις αλλο για 4"...

Και βεβαια για αναβαθμιση μιλαω τοση ωρα, δεν μιλαω για αντικατασταση το εχω κανει επανειλημμενα σαφες.

3.Cache:εσωτερικη μνημη επεξεργαστη!Μεσα στον επεξεργαστη.

εδω τι ειναι.. και απο δω ενα προγραμμακι κατεβαζει...

Aρα καλα το καταλαβα οτι μιλουσες για την cache του επεξστη.

Η cache του Athlon 64 X2 4400+ ειναι γνωστη: 2 Χ 1024 KB

Εδω υπαρχει πληρης περιγραφη του επεξστη μου.

Εσυ ειπες "Εγω ειμαι στα 512 και θεωρω οτι ειμαι καλα!

Θα πρεπε να χουμε 2 cache και θα πετουσες!!"

Αρα??...

4. 500 αρες εννοω 500Μhz αντι 400mhz..δυσκολο να βρεις,υπαρχουν ομως παιδια που τις εχουν και θα ηταν καλη ιδεα, αφου κοιταξεις manual και τις σηκωνει να παρεις αν θες!!

500ρες μνημες?! Υπαρχουν mobos s939 DDR που να παιρνουν και 500ρες? Πρωτη φορα το ακουω, παντως η δικη μου μεχρι 400.

Φιλε stealth, ολες αυτες εχουν συχνοτητα >400MHz...

Εγω σε ρωτησα αν εχεις 1Τ σε 400ρες μόνο.

Φανταζομαι οτι ελαχιστοι θα εχουν.

Ακριβως,και τα τρια dimms θα ειναι πιο αργα και απο τα τεσσερα μιας και με τα τρια δεν εχεις dual channel.

Για 4 dimms δεν συζηταμε πλεον.

Με τα 3 δεν εχω το dual channel που εχω με τα 2, εχω ομως μεγαλυτερη ποσοτητα μνημης.

Ποια ειναι η διαφορα επιδοσεων single/dual channel mode? πολυ μικρη εχω ακουσει, καπου 3-4% ?

To image δειχνει ενα προγραμμα που χρειαζεται 2.7GB μνημης μονο του,οταν τρεχεις τετοια προγραμματα εχουν νοημα τα παραπανω απο 2GB,ιδιαιτερα οταν μιλαμε για τον Α64.

Ποιο ειναι αυτο το προγραμμα που χρειαζεται 2.7GB μνημης?! Για να καταλαβω, τι θα πει οτι ενα προγραμμα χρειαζεται χψ ποσοτητα μνημης? Κι αν υπαρχει διαθεσιμη μικροτερη μνημη αυτο τι σημαινει, οτι θα εκτελεστει βραδυτερα? πόσο βραδυτερα?

Για τον Α64 εγω ξερω οτι θα μοιραστουν τη δουλεια και οι 2 επεξστες του, οποτε θα γινει γρηγοροτερα η δουλεια, σωστα?

(πως βγαζεις αυτη τη 2η μπαρα στο tray?)

Τωρα, το να μου λες οτι 3GB μνημης ειναι περιττα ή και χειροτερα απο τα 2GB μου φαινεται καπως κουφο... Αυτο που ειναι γνωστο ειναι οτι οση περισσοτερη μνημη εχεις τοσο το καλυτερο.

Σοβαρες εφαρμογες δεν τρεχω αλλα δεν θα δω βελτιωση γενικα με περισσοτερη μνημη(3 αντι 2)? Δεν θα εχω λιγοτερα κολληματα? δεν θα συντομευτουν καποια δευτ/πτα οι χρονοι αναμονης? Οταν τρεχω πολλες εφαρμογες/παραθυρα ταυτοχρονα(το συνηθιζω) δεν θα ειναι πιο ανετα?

Link to comment
Share on other sites

Σχόλια στα τελευταια μυνηματα των φιλων s.ghost & stealth :)

Αν και δε καταλαβα που κολλαει το google, με τη βοηθεια του cpu-z βλεπω οτι τα serials ειναι: Α1D41E95 & C9CE1E97

Λοιπον? τι υποτιθεται οτι ειναι αυτα τα νουμερα, καλα ή κακα?

Sorry αλλα μαλλον δεν διαβαζεις καθολου τι γραφω. Εχω πει ηδη πολλες φορες(η τελευταια ηταν μολις στο προηγουμενο μου) οτι ουτε κι εγω μιλαω πλεον για 4. Ωστοσο εσυ μου λες οτι "δεν το αναλυεις αλλο για 4"...

Και βεβαια για αναβαθμιση μιλαω τοση ωρα, δεν μιλαω για αντικατασταση το εχω κανει επανειλημμενα σαφες.

Aρα καλα το καταλαβα οτι μιλουσες για την cache του επεξστη.

Η cache του Athlon 64 X2 4400+ ειναι γνωστη: 2 Χ 1024 KB

Εδω υπαρχει πληρης περιγραφη του επεξστη μου.

Εσυ ειπες "Εγω ειμαι στα 512 και θεωρω οτι ειμαι καλα!

Θα πρεπε να χουμε 2 cache και θα πετουσες!!"

Αρα??...

500ρες μνημες?! Υπαρχουν mobos s939 DDR που να παιρνουν και 500ρες? Πρωτη φορα το ακουω, παντως η δικη μου μεχρι 400.

Moυ φαινεται δεν θες να καταλαβεις.

1.Ειπα τι τον κανεις τον κωδικο..

//Δεν ειπα τπτ για το cpu-z μονο οτι θα σε βοηθουσε στην περιπτωση που δεν ηξερες ποση cache εχει!Αυτο.

Μετα εχω καταλαβει τι θελεις να κανεις..Και εχω διαβασει ολα τα ποστ.

Απλα θελω να τα λεω ολοκληρωμενα!

500 αρες μνημες ναι υπαρχουν κ αυτες.Και αναλογες μητρικες dfi πχ.

Τελος επειδη το θεμα νομιζω οτι εκφυλιζεται δεν απαντησω αλλο απο δω οτι ειχα να σου

πω το ειπα με καθε καλη διαθεση μου!Αν θελεις κατι αλλο σε πμ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε stealth, ολες αυτες εχουν συχνοτητα >400MHz...

Εγω σε ρωτησα αν εχεις 1Τ σε 400ρες μόνο.

Φανταζομαι οτι ελαχιστοι θα εχουν.

Ολα τα screenshots ειναι απο την ιδια μνημη και τον ιδιο επεξεργαστη και οι μνημες ειναι 400αρες,για την ακριβια 216Mhz DDR433.

Aπλα μπορουν να ανεβουν ~285Mhz (μπορουν και παραπανω με 3-4-4-8 και λιγο ρευμα ακομα αλλα δεν εχει νοημα μιας και για να δω διαφορα σε αποδοση θα πρεπει να ανεβουν πανω απο 300Mhz,καποια μερα θα τις δοκιμασω να δω μεχρι που πανε).

Οι περισσοτερες μνημες PC3200 DDR400 μπορουσαν να τρεξουν σε 1Τ απλα οι περισσοτεροι δεν το ηξεραν και οι εταιριες μνημων δεν ελεγαν τιποτα μιας και με το 2Τ μπορουσαν να καλυψουν ελλατωματικες μνημες.

Ποιο ειναι αυτο το προγραμμα που χρειαζεται 2.7GB μνημης?! Για να καταλαβω, τι θα πει οτι ενα προγραμμα χρειαζεται χψ ποσοτητα μνημης? Κι αν υπαρχει διαθεσιμη μικροτερη μνημη αυτο τι σημαινει, οτι θα εκτελεστει βραδυτερα? πόσο βραδυτερα?

Νομιζω ειναι CAD/CAM software αλλα δεν εχει καμια σημασια αυτο.Αν ενα προγραμμα χρειαζεται να χρησημοποιησει παραπανω μνημη απο οση ειναι διαθεσημη τοτε θα χρησιμοποιει τον δισκο και θα σερνεται η θα κολλησει.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Κανα review διαβασες? Επειδη εχω περιεργεια να δω ποια ειναι η διαφορα (ποτε δεν ειχα πανω απο 2 stick) μπορεις οταν την παρεις να κανεις κατι παρομοιο με το PcMark και να το ποσταρεις?

Link to comment
Share on other sites

Στα XP SP2 δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησουνε τα 4GB, αλλα με τα 3GB χανεις το DUAL CHANNEL, οποτε θα εισαι πιο αργος παντου.

Εγω στο boot εχω 1750mb διαθεσιμα.Φορτωνω καποια προγραμματα και με ελευθερη μνημη 1500 φορτωνω το GRID ΟΛΑ HIGH και μου μενουν και 700 mb περιπου.

Link to comment
Share on other sites

1. Moυ φαινεται δεν θες να καταλαβεις.

2. .Ειπα τι τον κανεις τον κωδικο..

//Δεν ειπα τπτ για το cpu-z μονο οτι θα σε βοηθουσε στην περιπτωση που δεν ηξερες ποση cache εχει!Αυτο.

3. 500 αρες μνημες ναι υπαρχουν κ αυτες.Και αναλογες μητρικες dfi πχ.

4. Τελος επειδη το θεμα νομιζω οτι εκφυλιζεται δεν απαντησω αλλο απο δω οτι ειχα να σου

πω το ειπα με καθε καλη διαθεση μου!Αν θελεις κατι αλλο σε πμ

1. Σε ποιο σημειο ακριβως σου φαινεται οτι δεν θελω να καταλαβω?

Οπως βλεπεις αναλυω εξεταστικά ολα τα ζητηματα. Και δυστυχως παρατηρω το φαινομενο οι φιλοι να μην καταλαβαινουν ή να μην προσεχουν τι λεω και να αναγκαζομαι να επαναλαμβανομαι(αυτο γινεται και με σενα).

2. Οχι, δεν μου ειπες τι να τον κανω τον κωδικο και σε παρακαλω να απαντησεις. Μου ειπες μόνο "χτυπας στο google το serial ,μια απλη λυση,η πας στο σιτε!"

Το ξερω οτι "δεν ειπες τιποτα για το cpuz", αυτο που εγω ειπα ειναι οτι χρησιμοποιησα το cpu-z για να μαθω τα serials.

3. Επειδη οπως ειπα μόνο μεχρι 400ΜΗz δεχεται η μητρικη μου(την πηρα το 2005), δεν συζηταμε για κατι μεγαλυτερο.

4. Ε βεβαια εκφυλιζεται αν αποφευγεις να απαντας, πχ. ειπες κατι για cache, ελαβες μια απαντηση που προφανως δεν τη περιμενες και τωρα δε λες τιποτα περι cache...

Εννοειται φυσικα οτι εχεις καλη θεληση, την ιδια αλλωστε εχω κι εγω που ξοδευω τοσες ωρες για να απανταω και να επαναλαμβανομαι σε ζητηματα που δεν εχουν γινει αντιληπτα. Pm για ποιο λογο? Εδω τα λεμε ολα.

1. Ολα τα screenshots ειναι απο την ιδια μνημη και τον ιδιο επεξεργαστη και οι μνημες ειναι 400αρες,για την ακριβια 216Mhz DDR433.

2. Aπλα μπορουν να ανεβουν ~285Mhz (μπορουν και παραπανω με 3-4-4-8 και λιγο ρευμα ακομα αλλα δεν εχει νοημα μιας και για να δω διαφορα σε αποδοση θα πρεπει να ανεβουν πανω απο 300Mhz,καποια μερα θα τις δοκιμασω να δω μεχρι που πανε).

3. Οι περισσοτερες μνημες PC3200 DDR400 μπορουσαν να τρεξουν σε 1Τ απλα οι περισσοτεροι δεν το ηξεραν και οι εταιριες μνημων δεν ελεγαν τιποτα μιας και με το 2Τ μπορουσαν να καλυψουν ελλατωματικες μνημες.

4. Νομιζω ειναι CAD/CAM software αλλα δεν εχει καμια σημασια αυτο.Αν ενα προγραμμα χρειαζεται να χρησημοποιησει παραπανω μνημη απο οση ειναι διαθεσημη τοτε θα χρησιμοποιει τον δισκο και θα σερνεται η θα κολλησει.

stealth

1. Συγνωμη... με δουλέυεις? :lol:

Kαμμια απ αυτες τις μνημες δεν ειναι 400ΜΗz. Θα επρεπε το Frequency του cpu-z να ειναι εως 200.

2. Δεν συζηταμε για o/c και τετοια πραγματα.

3. Εγω ξερω οτι ελάχιστες το μπορουν, και οπως ειπα πρεπει να συντρεχουν και αλλοι παραγοντες. Εαν ξερεις καποιον που να τρεχει 1Τ σε μνημες DDR400 σε παρακαλω να μου τον υποδειξεις.

4. Παρατηρω οτι αγνοεις καποιες απο τις ερωτησεις μου, πχ. ποσο % η διαφορα single/dual channel, πως βγαζεις τη 2η μπαρα στο tray, οι 2 επεξστες δεν θα βοηθησουν μοιραζοντας τη δουλεια κλπ.κλπ.

Κανα review διαβασες? Επειδη εχω περιεργεια να δω ποια ειναι η διαφορα (ποτε δεν ειχα πανω απο 2 stick) μπορεις οταν την παρεις να κανεις κατι παρομοιο με το PcMark και να το ποσταρεις?

Σε τι βοηθαει το review αυτο?

Αυτο που μπορω να σου πω σιγουρα ειναι οτι 4 στικακια σε amd ειναι προβληματικα. Aλλα εσυ βλεπω οτι εχεις intel οποτε δεν σε ενδιαφερει.

Μια και ειπες για pcmark, εκανα το pcmark05 και μου εβγαλε τη πρωτη φορα 4700+ και τις επομενες δυο φορες 4600+.

Εσενα πόσο σου βγαζει με το συστημα της υπογραφης σου? Φανταζομαι πολύ περισσοτερο. Και με την ευκαιρια να ρωτησω, σου λεει οτι μπορεις να βγαλεις τα αποτελεσματα σε excel, οποτε κι εγω εγκατεστησα το word+excel αλλα το κουτακι παρεμεινε ανενεργο...

Στα XP SP2 δεν ξερω κατα ποσο θα σε βοηθησουνε τα 4GB, αλλα με τα 3GB χανεις το DUAL CHANNEL, οποτε θα εισαι πιο αργος παντου.

.

Φιλε Herc, αυτα τα εχουμε ηδη συζητησει. Πόση ειναι η διαφορα απόδοσης single/dual? 3%? Aσφαλως το να εχεις 3GB αντι 2GB ειναι σημαντικοτερο απ το single/dual.

Link to comment
Share on other sites

Aσφαλως το να εχεις 3GB αντι 2GB ειναι σημαντικοτερο απ το single/dual.

Εγώ αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω από που το συμπεραίνεις τόσο εύκολα. Συγγνώμη κιόλας που επεμβαίνω, δεν έχω να πω τίποτα πάνω σε όλα αυτά που λέτε, η συζήτηση έτσι και αλλιώς έχει ξεφύγει τελείως όπως φαίνεται, απλά έχω τρελή περιέργεια όσον αφορά τη σιγουριά σου πάνω σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Eτσι εχω διαβασει/συζητησει σε forums και περιοδικα, ξερεις εσυ κατι διαφορετικο?

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.

Απλά άμα είναι έτσι και επιμένεις να βάλεις άλλο 1 GB γιατί δεν βάζεις 2 να μείνει και το dual channel και να έχεις και 4 GB, αν και στα 333 που θα είναι καλύτερα φαντάζομαι από 3 GB στα 400...;

Ότι και να κάνεις πάντως, κάνε ένα post σε παρακαλώ ένα μήνα από όταν αποφασίσεις και πες τις εντυπώσεις σου σε σχέση με πριν(λέω ένα μήνα για να έχεις δουλέψει αρκετά με το σύστημα).

Link to comment
Share on other sites

Εν οίδα ότι ουδέν οίδα.

Απλά άμα είναι έτσι και επιμένεις να βάλεις άλλο 1 GB γιατί δεν βάζεις 2 να μείνει και το dual channel και να έχεις και 4 GB.......

500 φορες το ειπαμε αυτο, καπου κατανταει αηδια να το πουμε 501 :lol:

κι αυτο επειδη καποιοι φιλοι δεν διαβαζουν το thread παρα μόνο το τελευταιο του post:(

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων, δεν ειναι και κανα τρελο εξοδο. Παρε την μνημη και πες εντυπωσεις! Υπαρχει καποιο προγραμμα που να μετραει load times? Αν ναι, χρησιμοποιησε και κανα τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

500 φορες το ειπαμε αυτο, καπου κατανταει αηδια να το πουμε 501 :lol:

κι αυτο επειδη καποιοι φιλοι δεν διαβαζουν το thread παρα μόνο το τελευταιο του post:(

Μπορείς να βάλεις 2 stick των 512 βρε παιδί μου και να έχεις 3GB άμα αυτό που σε χαλάει σε σχέση με αυτό που είπα είναι τα 4GB. Αν δεν κάνω λάθος παίζουν κανονικά σε dual channel. Λέω εγώ τώρα...:033:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.