Jump to content



Bios Update: H m/b δεν αναγνωριζεται...


asker

Recommended Posts

Εχοντας την Αsus A8V Deluxe θελησα να κανω ενα bios update για να βαλω μια αλλη εκδοση.

H Asus εχει στο cd-rom ενα προγραμματακι για αυτοματο bios update, το ASUS Update. Παω να το εγκαταστησω αλλα μου λεει

"Setup program detect no ASUS motherboard.

Installation will be aborted now."

Σημειωνω οτι τη προηγουμενη φορα που ειχα κανει bios update με το ιδιο, ολα ειχαν παει καλα, το προγραμμα αυτο ειχε εγκατασταθει και το bios ειχε μπει.

Μηπως ξερετε τι ευθυνεται γι αυτη την ανωμαλια?

Μηπως φταιει το οτι περασα νεους drivers για τη m/b?

Link to comment
Share on other sites

Mα, οπως ειπα, αυτο το προγραμμα ειναι απ την Asus, παρεχεται στο cd-rom και φυσικα υπαρχει και στο site.

O αλλος τροπος ειναι ο χειροκινητος με δισκετα αν δε κανω λαθος, για τον οποιον ομως δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται. Τα ιδια ακριβως που ειχα και περισυ οταν ειχα κανει-επιτυχως-την ιδια δουλεια.

Eχω Win XP Pro Eng 2002 SP3 (το SP3 το εβαλα προχτες... λες γι αυτο?)

Πριν απ αυτο μου βγαζει κι αλλο ενα error msg περι ΝΤ...

Εν τω μεταξυ τις τελευταιες μερες εκανα εγκαταστασεις πολλων drivers γιατι με επιασε μια μανια να βαλω τους νεωτερους σε ολα τα υποσυστhματα ωστε να με βρισκουν ok τα DriverAgent και Driver Detective :)

Μηπως εβαλα καποιον driver αλλης mobo?... :032:

Link to comment
Share on other sites

Δε ξερω αν το να βγει ειναι απλη υποθεση... νομιζω πως οτι εχει εγκατασταθει μετα απ αυτο θα καταργηθει, σωστα?

Και δεν ξερω πως να το βγαλω... Δεν το βρισκω στη Προσθαφαιρεση Προγραμματων.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για το link,

το προβλημα ειναι αυτο ακριβως που περιγραφεται στο πρωτο post του link.

Βεβαια δεν εχω x-fi αλλα audigy2 zs της ιδια φιρμας(creative).

Σημειωνω οτι αυτη τη στιγμη την εχω βγαλει αλλα το λογισμικο της διατηρειται.

Στο link αυτο προτεινεται μια επεμβαση στη registry, η οποια βοηθησε τον εκει χρηστη. Να την κανω κι εγω?

1. Click "Start" -> "Run" -> type "regedit", press Enter.

2. Click "HKEY_LOCAL_MACHINE" -> "SOFTWARE" -> rename "Wow6432Node" to "aWow6432Node", exit and reboot.

3. Install ASUS Update program, update Bios.

4. Re-run regedit, rename "aWow6432Node" back to "Wow6432Node".

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα σε παλιότερο pc και με την βοήθεια ενός φίλου κάναμε η το ίδιο που αναφέρετε στο ποστ η κάτι παρόμοιο δεν θυμάμαι αν ήταν αυτό ακριβώς, πάει ένας χρόνος ίσως και παραπάνω , πάντως σίγουρα θυμάμαι ότι είχαμε μετονομάσει κάποιο αρχείο και μάλιστα μετά το install του asus update το φέραμε στην αρχική του ονομασία .

Όταν έψαχνα για το λινκ που σου έδωσα είδα αναφορές και για την κάρτα που λες σε άλλα site.

Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα αν κάνεις μια δόκιμη.

Και τέλος έτσι για την ιστορία δεν είναι και ο καλύτερος τρόπος να περάσεις bios με αυτό, βρες κάποιον που να ξέρει η ρώτα τα παιδιά εδω που είναι γνώστες σίγουρα περισσότερο από έμενα να σου δείξουν τον τρόπο να περνάς bios με δισκέτα η κάποιο flash_ακι:063:

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ειναι ο καλυτερος τροπος?! Με ενα κλικ και περνανε αυτοματα. Ουτε δισκετες ουτε τιποτα. Αλλωστε το εχω ξανακανει και ξερω οτι ειναι ευκολο και απλο. Παντως floppy δεν εχω, το εχω ξεφορτωθει προ πολλου.

Οσο για το rename της registry το εκανα, αλλα δυστυχως χωρις αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικα το Asus Update εγκατασταθηκε(φανεται ειναι με τις ωρες) μετα απο δεκαδες αποπειρες, και περασα το bios...

Case closed:)

ΥΓ. Κατεβασα το αρχειο bios απο εδω

υποθετω οτι το σωστο ειναι η εκδoση 1018.001 γιατι η 1018.002 αφορα Dos?

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω αν ειναι πιο καινουργια ή πιο παλια.

Λεω ποια ειναι η ΣΩΣΤΗ που πρεπει να βαλω.

Επειδη η 002 εχει την ενδειξη dos θεωρησα οτι δεν ειναι η καταλληλη οποτε εβαλα την 001 με την ενδειξη all os.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.