Jump to content



Πρόβλημα θερμοκρασίας με q9450


stavitgr

Recommended Posts

Έχω το εξής σύστημα

Intel Core 2 Ε6700

Asus P5N32-E SLI PLUS

2x Sparkle GeForce 8800GT 512MB GDDR3 SLI

4x 1GB OCZ PC2-6400 DDR2 Platinum 800MHz

Ψύκτρα επεξεργαστή: Thermaltake CL-P0372 TMG I2

Παρήγγειλα τον Q9450 @2.66 και τον έβαλα πάνω κανονικά και ωραιότατα με την ψύκτρα της Thermaltake που είχα ήδη και για τον Ε6700 (σημειώστε οτι δεν είχα πρόβλημα θερμοκρασίας στο παρελθόν).

Με το που δίνω ρεύμα στο pc, μπαίνω στο bios και βλέπω 75 βαθμούς ο επεξεργαστής και 38 η μητρική. Τον βγάζω και ξαναβάζω πίσω πάλι τον E6700 μου και έδειχνε 35 cpu kai 37mobo. Ξέρει κανείς σε τί μπορεί να οφείλεται αυτό;; Μήπως είναι ελαττωματικός;

Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. Ναι έχω βάλει την τελευταία version του bios και την έχω τσεκάρει την ψύκτρα να κάθεται σωστά στο socket. Πάστα έβαλα AKASA-455 thermal compound αλλά και οδοντόπαστα να έβαζα τέτοια αύξηση της τάξης των 30-35βαθμών κελσίου δεν θα έβλεπα =\

για idle μιλάμε τώρα. με το που το ανοίγεις και μπaίνεις bios.

p.s. ωραία σύνθεση έχεις στο PC1 =)

Link to comment
Share on other sites

Αν πραγαματικα εχει 75 βαθμους και αγγιξεις την βαση της ψυχτρας θα πρεπει να καιει.

Αν η ψυχτρα ειναι βαλμενη σωστα και ειναι παγωμενη τοτε μαλλον δεν διαβαζει σωστα.

Στα windows τι θερμοκρασιες σου λεει?

Δοκιμασε το Core Temp και Real Temp.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικό το βρίσκω, εγώ με απλή υδρόψυξη τον ανέβασα στα 3600 και πιάνει 41 idle, λίγο παραπάνω μου έβγαζε με το τέρας της thermalright που είχα. Μάλλον δεν διαβάζει σωστά το bios τις θερμοκρασίες σου, για δοκίμασε και ένα everest.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν διαβάζει σωστά το bios τις θερμοκρασίες σου, για δοκίμασε και ένα everest.

Πρέπει να χεις δίκιο κάτι τέτοιο πρέπει να παίζει. Μάλλον η mb μου δεν είναι πλήρως συμβατή... Προς το παρόν είμαι σε διακοπές so as soon as im back θα το τσεκάρω και θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.