Jump to content



Αγορά νέου μηχανήματος. AMD η Intel..?


Easyrider

Recommended Posts

Φίλε pokemon αν και στις 12αρες γραμμές βλέπω οτι παει καλά το enermax το θέμα είναι οτι βγάζει μονο 425WATT!!!!!!!Ενώ το άλλο πάει και αυτό καλα στις 12αρες και βγάζει 600Watt που θα τον καλύψουν.Έχω 550watt τροφοδοτικό και δεν με καλύπτουν σε αρκετά παλιο συστημα..θα βάλει 425 σε καινουργιο που ίσως του βάλει αργότερα κάρτα γραφικών και ram και θα το σηκώσει?Είμαι λίγο επιφυλακτικός σε αυτό.Το L&C το προτίνω για τους λόγους που σας είπα + οτι το πήρε friend μου και το δοκιμάσαμε και στο δικό μου pc και στο δικό του και δεν κατάλαβε τίποτα.και με κατι watt calculator που κυκλοφορούνε...μάθαμε οτι κανονικά το pc του καταναλώνει 620watt ακριβώς.Βάλαμε λοιπόν πάνω αλλους 3 σκληρους και 2 dvd-rw και 2 λάμπες neon να δούμε άμα θα τα σηκώσει.....όταν τα σήκωσε έμεινα ******$....γιατί στa calculator έγραφε 748Watt και το τροφοδοτικό μετά απο 7 ώρες benchmark ζεστάθηκε αλλά οχι υπερβολικά απλα ήτανε ζεστό δεν εκαιγε.....Από κει και πέρα δεν εγγυόμαι οτι θα γίνει το ίδιο και άμα το κάνει αυτό ο φίλος μας..μπορεί να έτυχε το συγκεκριμένο κομμάτι και να άντεξε....πάντως εμένα μ φάνηκε καλό και είναι άριστο νομίζω σε σχέση τιμή/απόδοση..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Αφού έλεγξες το L&C τότε Οκ.

BTW Σε ένα τροφοδοτικό, δεν είναι αυτό που βλέπεις με μεγάλα γράμματα (Watt) αυτό που θα εισπράξεις πραγματικά, οι γραμμές με τα αρκετά Amper είναι αυτό που θα παίξουν το ρόλο τους και είναι επαρκές όπως πολύ καλά παρατήρησες, αλλά το L&C δεν είναι 80%+ αποδοτικό, που σημαίνει από τα 600W το 70%-60% είναι η απόδοση και το υπόλοιπο είναι η χαμένη ενέργεια(θέρμανση όπως παρατήρησες), άρα τι απομένει στον υπολογιστή πρακτικά; πάλι 400-500W~, και άλλο εξίσου σημαντικό είναι το ripple noise(θόρυβος) που παράγει, και αυτό παίζει το ρόλο του για την διάρκεια ζωής στα υπόλοιπα πράγματα(mobo,cpu,ram κ.α.) o Candyman τα γνωρίζει καλύτερα. Αν εξαιρέσουμε τα υπόλοιπα το L&C είναι 30Db ενώ το chieftec 24.4Db(σε θέμα φασαρίας).

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=31902

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.