Jump to content


Αγορά νέου μηχανήματος. AMD η Intel..?


Easyrider

Recommended Posts

Απο τη μία γράφεις 9550 και απο κάτω έχεις 9950 ποιον απο τους 2 θα βάλεις τελικα?(εγω ψυφίζω τον 9950 αλλά η επιλογή δική σου.το mobo είναι αυτό που σου είχα προτίνει απο την αρχή αμα δεν κάνω λαθος ε?στην 1η σύνθεση)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Το AMD Phenom 9950 Black Edition λεω να βαλω.

Απο επιδοσεις ποια ειναι η διαφορα του απο τον AMD Phenom 9550 (sAM2 / 2,2 GHZ, 4MB) ..?

Ναι η ΜΟΒΟ ειναι η ECS A780GM-A (AM2+, 780, DDR2, SVGA) και λεω να βαλω αυτη γιατι τη βλεπω καλυτερη σε PCI slots..

Σε γενικες γραμες, ελπιζω το μηχανημα να μη χρειαστει πολυ γρηγορα αναβαθμιση εκτος απο καρτα γραφικων και μνημη..

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΕΞΕ!! Η ECS δέχεται μέχρι τον 9750, δεν έχει support για 140W(9950) η A780GM-A.

http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Support/CPU_Support_Model.aspx?detailid=866&MenuID=69&LanID=0

Η βάζεις τον 9550/9750 η αγοράζεις την Gigabyte στην θέση της, δεν πειράζει να την πάρεις από e-shop και τα υπόλοιπα από πλαίσιο.

Και στο κάτω κάτω : πόσες κάρτες εκτός από κάρτα γραφικών θα μπουν;

Η μόνη διαφορά που θα δεις από 9950 με 9550 είναι μόνο στα benchmarks, πρακτικά σε games δεν είναι αισθητή η διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Το AMD Phenom 9950 Black Edition λεω να βαλω.

Απο επιδοσεις ποια ειναι η διαφορα του απο τον AMD Phenom 9550 (sAM2 / 2,2 GHZ, 4MB) ..?

Ναι η ΜΟΒΟ ειναι η ECS A780GM-A (AM2+, 780, DDR2, SVGA) και λεω να βαλω αυτη γιατι τη βλεπω καλυτερη σε PCI slots..

Σε γενικες γραμες, ελπιζω το μηχανημα να μη χρειαστει πολυ γρηγορα αναβαθμιση εκτος απο καρτα γραφικων και μνημη..

παρε κανονικη ΑΤΧ και οχι micro

επισης αν δεν παιζεις παιχνιδια παρε μια 3450 με 28 ευρω καρτα γραφικων και τελος.

Link to comment
Share on other sites

@Easyrider, στην σύνθεση σου με τα 444Ευρώ, βάλε απλά τον 9550(για λόγους υποστήριξης) στην θέση του για να πέσεις στα 394Ευρώ, προτιμώ να δώσεις περισσότερα λεφτά για οθόνη παρά σε hardware.

π.χ. μια πολύ καλή οθόνη που θα κρατήσει για χρόνια με εγγύηση 5 ετών:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.162344

Eizo=εγγύηση στην ποιότητα & κατασκευή;)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΕΞΕ!! Η ECS δέχεται μέχρι τον 9750, δεν έχει support για 140W(9950) η A780GM-A.

http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Support/CPU_Support_Model.aspx?detailid=866&MenuID=69&LanID=0

Η βάζεις τον 9550/9750 η αγοράζεις την Gigabyte στην θέση της, δεν πειράζει να την πάρεις από e-shop και τα υπόλοιπα από πλαίσιο.

Και στο κάτω κάτω : πόσες κάρτες εκτός από κάρτα γραφικών θα μπουν;

Η μόνη διαφορά που θα δεις από 9950 με 9550 είναι μόνο στα benchmarks, πρακτικά σε games δεν είναι αισθητή η διαφορά.

Δηλαδη λες να βαλω τον 9550 πανω στην ECS A780GM-A, η κανω λαθος..??

Απο θεμα συμβατοτητας ειναι οκ ετσι..??

BTW, η οθονη που προτεινεις ειναι κορυφη, κ μενα μ αρεσει πολυ η Eizo.. στα λεφτα δεν ξερω μην ξεφυγω..

Easyrider added 7 Minutes and 12 Seconds later...

@Easyrider, στην σύνθεση σου με τα 444Ευρώ, βάλε απλά τον 9550(για λόγους υποστήριξης) στην θέση του για να πέσεις στα 394Ευρώ, προτιμώ να δώσεις περισσότερα λεφτά για οθόνη παρά σε hardware.

π.χ. μια πολύ καλή οθόνη που θα κρατήσει για χρόνια με εγγύηση 5 ετών:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.162344

Eizo=εγγύηση στην ποιότητα & κατασκευή;)

Ναι, αυτο σκεφτομαι τωρα που το λες..

Easyrider added 4 Minutes and 44 Seconds later...

παρε κανονικη ΑΤΧ και οχι micro

επισης αν δεν παιζεις παιχνιδια παρε μια 3450 με 28 ευρω καρτα γραφικων και τελος.

Φιλε Nos-Dio οταν λες κανονικη ΑΤΧ και οχι micro, τι ενοεις..??

Αυτη την τελευταια συνθεση με τον 9550 και την ECS A780GM-A, πως τη βλεπεις..??

(Σορρυ για τις συχνες ερωτησεις, αλλα ειμαι σκραπας εντελως σε Hardware..)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αρχικα την μητρικη την παιρνεις απο αλλου και οχι απο πλαισιου αφου δεν εχει μια που να σου κανει ως φαινεται

1)Αν δωσεις εμφαση σε παιχνιδια αλλαζεις απο 9950+HD3650 σε 9550+9600GT

2)Κατ εμε παιρνεις τα παρακατω απο το πλαισιο και μια μητρικη που θα σου προτεινουν τα παιδια.Ισως μια M3A να εκανε δουλεια.Οχι μικρη αλλα FULL ATX(many pci's)

3)οπτικο δεν εχω βαλει γιατι οι αποψεις διαφερουν.Εγω σου προτεινω Pioneer 116D or pioneed 215D.

Εισαι στα 580 μεχρι τα 700 εισαι ανετος και θα σου μεινουν,θα παει και λιγοτερο!

Για το πλαισιο μην αγχωνεσαι,απλα του λες εχω και μια μητρικη αλλου κανε μου δωρο την συναρμολογηση..με τσαμπουκα απλα:033:

Η παρακατω συνθεση που προτεινω και συμφωνα με τα παραπανω ειναι η εξης:

post-155-1442175116,2283_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αρχικα την μητρικη την παιρνεις απο αλλου και οχι απο πλαισιου αφου δεν εχει μια που να σου κανει ως φαινεται

1)Αν δωσεις εμφαση σε παιχνιδια αλλαζεις απο 9950+HD3650 σε 9550+9600GT

2)Κατ εμε παιρνεις τα παρακατω απο το πλαισιο και μια μητρικη που θα σου προτεινουν τα παιδια.Ισως μια M3A να εκανε δουλεια.Οχι μικρη αλλα FULL ATX(many pci's)

3)οπτικο δεν εχω βαλει γιατι οι αποψεις διαφερουν.Εγω σου προτεινω Pioneer 116D or pioneed 215D.

Εισαι στα 580 μεχρι τα 700 εισαι ανετος και θα σου μεινουν,θα παει και λιγοτερο!

Για το πλαισιο μην αγχωνεσαι,απλα του λες εχω και μια μητρικη αλλου κανε μου δωρο την συναρμολογηση..με τσαμπουκα απλα:033:

Η παρακατω συνθεση που προτεινω και συμφωνα με τα παραπανω ειναι η εξης:

Μια χαρα ειναι η συνθεση. :023: :023: Για παιχνιδια τουλαχιστον στην αρχη δεν θα παιξει.. λες η onboard να φτανει για HD Video..?

Για οθονη θα του προτεινω 2-3 (ειναι μεσα κ αυτη που λες).

Εσυ για αυτο το μηχανημα, ποια ΜΟΒΟ θα προτεινες..?

Link to comment
Share on other sites

Η onboard κάρτα γραφικών αρκεί για 1080p(HD) ταινίες ακόμη και με τον 9550. Προσωπικά θα προτιμούσα καλύτερη οθόνη παρά να δώσεις λεφτά για επιπλέον κάρτα γραφικών η επεξεργαστή, τα μάτια είναι τα ποιο σημαντικά όχι ο υπολογιστής. + η οθόνη κρατάει ποιο πολύ από όλα και εκεί επενδύουμε κυρίως.

Αν ο φίλος σου δει ότι δεν είναι ευχαριστημένος από τα παιχνίδια(που λίγο απίθανο είναι) τότε μόνο βάζει μια 3650 και ξεμπερδεύει.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, παιχνιδια δεν θα παιζει απ οσο ξερω (αδερφος μου ειναι) και αυτη η Eizo που λες, παρολο λιγο ακριβουτσικη, νομιζω τ αξιζει τα λεφτα της.

(εγω αυτη θα επαιρνα)

Αρα 9550 θα βαλω.. για ΜΟΒΟ ποια λες..?? η ECS A780GM-A θα κανει..?

Link to comment
Share on other sites

ελεος! τοσα λεφτα για 19αρα οθονη 1280*1024 ?

με 100Ε λιγοτερα παιρνεις μια Samsung 22" 16:9 , αφου τον ενδιαφερουν οι ΗD ταινιες

Ναι αλλά δεν νομίζω η samsung να μπορεί να είναι καλύτερη από την Eizo σε : χρώμα, ταχύτητα, και πάνω από όλα να έιναι ξεκούραστη στα μάτια, και πόσα χρόνια εγγύηση σου δίνει η Samsung; Και αμφιβάλω αν ο φίλος του έχει μάθει να δουλεύει σε 16:9. Στην αρχή θα του είναι κουραστικό.

EDIT: Τώρα που το είδα, 3 χρόνια δίνει(2 λιγότερα από την Eizo), η Eizo αντέχει 5-7 χρόνια(όπως η Τ965 που έχω του 2001), η samsung μετά τα 3 χρόνια σίγουρα πάνω που λήγει η εγγύηση συνήθως χαλάει.(όπως έπαθε φίλος μου)

Η ECS την εγκρίνω σαν μητρική, ο ήχος της παίζει ρολόι, χρησιμοποιεί το Chip της Aureal σε 7,1(Αν το μάθει ο Wantilles θα τρέχει :033: )

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ανοιξει ολοκληρο θρεαντ για τις οθονες και λυση δεν νομιζω να βρηκαμε.Αφου δεν παιζει παιχνιδια και αφου οπως εχω καταλαβει δεν ειστε απο κεινους που αλλαζουν επεξεργαστες συχνα(δες εσενα) θα επαιρνα τον 9950+HD3650+ASUS M3A.

Σου προτεινω Asus M3A λοιπον απο την στιγμη που υποστηριζει τον επεξεργαστη(δες στην ΑΣΟΥΣ).

Στις οθονες το μεγεθος μετραει.Το τι θα χαλασει και ποτε ειναι κατα ενα μεγαλο ποσοστο τυχη οχι αν η μια ειναι samsung η eizo.Ελεος απλα...

Αφου ο Dellman σου ειπε Belinea...για να το λεει κατι θα ξερει...

Link to comment
Share on other sites

http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=149&l3=592&l4=0&model=1934&modelmenu=1

http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=M3A

Δεν γράφει στο CPU Support τον 9950 για την M3A και ούτε έχει σήμανση για 140W support.

Αν ήταν θα το ανέφερα πριν, το πλαίσιο δεν την φέρνει πλέον την συγκεκριμένη ούτε και την M3A32MVP-Deluxe που είχα.

Αν κάνεις ανάποδο search.

http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us

Search CPU Using : CPU

type: AMD phenom

Name : 9950

Θα σου εμφανιστούν όλα τα μοντέλα της ASUS που τον υποστηρίζουν. Ούτε στην λίστα υπάρχει η M3A(σκέτη).

Όσο αφορά την οθόνη, ο ενδιαφερόμενος έχει να διαλέξει ανάμεσα σε μέγεθος η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Aντε καλά στα κομμάτια ο Phenom (9950) στα κομμάτια η mobo gigabyte στα κομμάτια οι μνήμες στα 1066 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έβαλες τροφοδοτικό της chieftec? οταν το L&C έχει 600watt και πολύ πολύ καλύτερες επιδοσεις και ποιότητα.......τεσπα εσυ ξερεις δικο σου συστημα θα ειναι κανε οτι θες.Καλορίζικο και καλοδούλευτο!

Link to comment
Share on other sites

Τα Chieftec είναι πολύ καλά τροφοδοτικά, από εμένα έχουν περάσει 2 των 500W(σε υπολογιστή πελάτη και στο κατεβαστήρι το 2ο), αντέχουν ένα τυπικό σύστημα ακόμη και με μία ATI3870X2 (260W~)!! Αμφιβάλω αν το L&C είναι καλύτερο, 600W 49Ευρώ και τα αμπέρ που έχει πολύ ψέμα μου φαίνεται. Για κάτι καλύτερο από Chieftec θα έλεγα το enermax αλλά αφού δεν ασχολείται με OC κ.α. δεν υπάρχει λόγος, από την άλλη το enermax έχει 8Pin PCI-E(που υποστηρίζει κάρτες PCi-E 2.0 π.χ. 3870X2/4870X2/GTX280 κ.α.), απλά επιβαρύνεται 6,99Ευρώ το σύνολο. :p

Link to comment
Share on other sites

Aντε καλά στα κομμάτια ο Phenom (9950) στα κομμάτια η mobo gigabyte στα κομμάτια οι μνήμες στα 1066 αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έβαλες τροφοδοτικό της chieftec? οταν το L&C έχει 600watt και πολύ πολύ καλύτερες επιδοσεις και ποιότητα.......τεσπα εσυ ξερεις δικο σου συστημα θα ειναι κανε οτι θες.Καλορίζικο και καλοδούλευτο!

Φιλε βαγγο ειπα για τον 9550 γιατι δεν παιζει παιχνιδια, και απ οτι λενε τα παιδια η onboard παιζει τα HD βιντεο.. και η ΜΟΒΟ (ECS A780GM-A) φαινεται να ειναι κ αυτη καλη σε σχεση με τα λεφτα της..

Για μνημες ποιες ειπες..? σορρυ αλλα ψιλομπερδευτηκα.. :(

Τροφοδοτικο μπορει να βαλω αυτο που λες.. παντως απ οτι διαβαζω κ αυτο καλο φαινεται..:105:

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες στην συγκεκριμένη motherboard(ECS) δεν έχει πρόβλημα, όποια θα βάλεις θα παίξει, το μόνο πρόβλημα το έχει η Gigabyte που σου δίνει λίστα με ποιες παίρνει συγκεκριμένα και αυτό για να μην ρίχνει την ταχύτητα από 1066 σε 800. Και ο Vagos σου ανέφερε αυτές :

Που είναι συμβατές με gigabyte.

Οι teamgroup πολύ καλές είναι, από τροφοδοτικό 1000 φορές το enermax(που είναι ολοκαίνουριο και ακολουθεί το νέο στάνταρ ATX12V 2.3) > http://www.enermax.com/english/product_Display1.asp?PrID=96 παρά το L&C(+δεν βρίσκω πουθενά κάποιο review για αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.