Jump to content



Επιλογή οθόνης 19'' ή 20'' μέχρι 200Euro...


kyma

Recommended Posts

Γειά σας, θα ήθελα τη βοήθειά σας για επιλογή οθόνης 19'' ή 20'' μέχρι 200Euro.

Κάθομαι αρκετές ώρες μπροστά στον υπολογιστή, έτσι θέλω μία πολύ καλή και ξεκούραστη οθόνη!!!

Παιχνίδια παίζω σπάνια, αλλά όταν κολλήσω με κάποιο κάθομαι αρκετά.

Μου αρέσει να δουλεύω σε υψηλές αναλύσεις, τώρα σε 17'' (4:3) δουλεύω 1280x1024 αν και θα ήθελα παραπάνω αλλά δεν υποστηρίζει η οθόνη μου..

Αυτό το λέω γιατί είδα ότι οι 19'' πάνε μέχρι 1440x900 ενώ η 20'' πάει μέχρι 1680x1050 που μάλλον θα με βολεύει καλύτερα η δεύτερη ανάλυση.

Αυτές που έχω δει και μου αρέσουν είναι οι εξής:

1. LG W1952S-PF 19'' TFT

2. SAMSUNG SYNCMASTER T190

3. SAMSUNG SYNCMASTER 2032BW

4. Samsung TFT 20" SM-T200

Υποθέτω ότι όσο υψηλότερο είναι το contrast τόσο καλύτερη και η οθόνη, σωστά;

Επίσης αν έχετε να προτείνετε και κάποια άλλη ευπρόσδεκτη η άποψή σας.

Ευχαριστώ πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα...

Από τις 19" καλύτερη είναι η 2. SAMSUNG SYNCMASTER T190.

Από τις 20" κ οι δυο είναι καλές, αν μπορείς κ θες να δώσεις τόσα λεφτά πάρε τη 4. Samsung TFT 20" SM-T200.

Θα ήταν πάντως καλό γενικά να τις δείς από κοντά τη απεικόνιση έχουν, τι χώρο πιάνουν, πόσο ζεσταίνονται...

Και να ξέρεις κάτι! Η εγγύηση zero pixel ισχύει μέχρι 19", δες κ εδώ

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά σε αυτή που αν και ποιό φτηνή έχει εγγύηση στα 0pixel πράμα σπάνιο εώς και απίθανο για 20++ίντσες.....http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1150731

και δες λίκο και αυτήν που είναι λίγο ποιο ακριβή απο την Samsung T200:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1107763

Aν όχι τοτε και η Samsung SM-T200 είναι πολύ καλή επιλογή απο ότι φένεται.

Αμα ψάχνεις ποιότητα panel οι ΕΙΖΟ είναι αξεπέραστες!!ψάξε να βρεις την S2000. Δεν έχει τόσο υψηλά contrast όσο λένε η άλλες αλλά είναι αληθινό οσο λέει ενω οι περισσότερες άλλες ειναι fake(ψευτικες).Πρέπει να κοστίζει περίπου 200€ γιατί έχει αντικατασταθεί απο την S2001 που έχει ελαφρά μεγαλύτερο contrast αλλά και 2ασια τιμή.Περνάω σχεδον ολη τη μέρα μου μπροστα σε ένα pc ειδικά τα τελευταια 2 χρόνια και επιδή κουραζόμουνα άρχισα να το ψαχνω με τις οθόνες να βρώ μια που να μην κουράζει όσες ώρες και να κάτσεις.Μετά απο πολύ ψάξιμο βρήκα την ΕΙΖΟ!Την πήρα και δεν την εχω αλλάξει ακόμα αν και κοντεύει 3 χρόνια!!Πήρα τώρα και μια LG με 5 φορές καλύτερα χαρακτηριστηκα από αυτα που έλεγε η ΕΙΖΟ αλλά πάνω απο 3-4 ώρες δεν μπορείς να κάτσεις με τπτ.Και αμα δεν έχεις ανοιχτό φως ουτε 2 ώρες!Ετσι ξανα έβαλα την παλιά ΕΙΖΟ.Τωρα αυτά που λέει οτι προσφέρει η Samsung T200 είναι όντως εντυπωσιακά αλλά εγω προσωπικα μάλλον σε ΕΙΖΟ θα ξαναπάω και αν με δελεάζουν οι επιδόσεις που λένε οτι προσφέρουνε οι άλλες εταιρίες και σε χαμηλότερες τιμές...και ειδικά LG ΚΑΙ SAMSUNG (που τις θεωρώ καλύτερες απο τις άλλες που κυκλοφορούν μετά την ΕΙΖΟ όμως)

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/5395/Eizo-FlexScan-S2000-20%2522.html?keyphrase=eizo+s2000

έπεσες έξω μόνο 450

dellman added 1 Minutes and 31 Seconds later...

Επί του θέματος

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=23&category=69978102&product=1144936 για ρίξε μια ματιά και σε αυτή

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας, προτιμώ τις Samsung από τις LG, οπότε μάλλον πηγαίνω για την Samsung TFT 20" SM-T200.

Και στο πλαίσιο που ρώτησα μεταξύ αυτής και της SAMSUNG SYNCMASTER 2032BW, μου πρότιναν την Τ200.

Σκέφτομαι να την παραγγείλω σύντομα, οπότε αν έχετε καμία άλλη άποψη πείτε την.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με την 2032BW εχει λιγοτερες μοιρες καθετα και ιδια τυπικη αντιθεση. Το 20000:1 δυναμικη εμενα δεν μου λεει τιποτα. Αλλα επισης εχει πολυ ωραιο χρωμα σε αντιθεση με το απλο μαυρο.

Link to comment
Share on other sites

Σαν χρώμα και design η Τ200 δε συγκρίνεται με την 2032BW, είναι πολύ πιο όμορφη.

Τώρα για τις 10 μοίρες διαφορά δεν ξέρω πόσο σημαντικό μπορεί να είναι στην πραγματικότητα..

Αν ξέρεις κάποιος ας απαντήσει. Ευχαριστώ πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδια σκεφτομαι να αγορασω καινουρια οθονη κ να αντικαταστησω την παλια CRT 17 ιντσων που εχω.

Τη χρειαζομαι φυσικα για δουλεια και να βλεπω κ καμια ταινια απο αποσταση λιγο παραπανω απο την καρεκλα,γυρω στα 2.5 μετρα.

Ειμαι διατεθημενος κοντα στα 200€ να δωσω.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι :

1.Ποσων ιντσων να διαλεξω?? Η 17αρα που εχω ειναι μια χαρα για διαβασμα κτλ (αναφορικα με το μεγεθος) αλλα για ταινιες ζοριζει,πρεπει να κατσεις κοντα για να βλεπεις τα γραμματα.

Αρα 19 ή 22??

2.Ολες οι οθονες πλεον ειναι wide??

Δεν ξερω γιατι αλλα μου φαινονται λιγο περιεργες.

Για διαβασμα βολευουνε?? Κ σε τι ακριβως εξυπηρετει μια wide οθονη??

Αυτα! περιμενω συμβουλες!!

Link to comment
Share on other sites

οι wide ειναι για ταινιες κατα πρωτο λογο, και για παιχνιδια επισης.

Αν μπορεις οικονομικα, πηγαινε σε 22αρα.

στο διαβασμα παντως εγω δυσκολευομαι να συνηθισω.

Προτιμω την 19αρα 1280*1024 που εχω σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.