Jump to content



προβλημα ταχυτητας modem


Iron Stathis

Recommended Posts

ακουστε προβλημα

εβαλα στον υπολογιστη μου ένα modem και η μεγαλύτερη ταχύτητα που μπορώ να πιάσω είναι 31,2 kbps. Στις ρυθμίσεις δεν βρίσκω τίποτα το λάθος. Το μόνο που υποψιάζομαι ότι φταίει είναι ότι το καλώδιο που καταλήγει στο υπολογιστή είναι γύρω στα 10 μέτρα το λιγότερο.το ίδιο και η απόσταση που συνδέεται αυτό το καλώδιο. εσείς τι λέτε;

Α το μόντεμ σε άλλο Η/Υ δουλεύει κανονικά με τις συνυθυσμένες ταχύτητες και αποστάση καλώδίου μικρότερη από 1 μέτρο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από feanorian82 [Σήμερα, στις 16:40]

Στην ίδια γραμμή δοκίμασες τα δύο Computers?

Εγώ τουλάχιστον που έχω PCM στη γραμμή έχω μέγιστη 28,8

τα δοκίμασα σε διαφορετική γραμμή με την ίδια ακριβος σύνδεση και πιάνει 48 έως 52 kbps

Link to comment
Share on other sites

το καλώδιο δεν είναι κάλωδιο επέκατασης όπως (πιθανόν) το δικό σου

αυτό το κάλώδιο που λέω είναι το κοινό καλώδιο τηλεφώνου

αυτό έρχετε στο δωμάτιο μου από τον αποπάνω όροφο ο οποίος είναι καραγιαπί(ελπίζω να καταλαβαινεις).είναι μια απόσταση 20 μέτρα. στα 15 το καλώδιο είναι στον ''αέρα" δεμένο από το ταβάνι και τα άλλα 5 μέτρα μέσα από τον τείχο στο δωμάτιό μου.μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι ίσως φταίει το καλώδιο που είναι στον αερα και λόγο του "θορύβου"το σήμα εξασθενεί.ίσως να φταίει και η σύνδεση του καλώδίου με το δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

ά και κάτι ακόμα για το modem που είπα στην αρχή ότι το δοκίμασα σε άλλον υπολογιστή

αυτό ήταν σε άλλον αριθμό(γραμμή) αλλά στο ίδιο σπίτι απλά το ένα έναι 2 όροφος και το άλλο ισόγειο (όλο το "κτίριο'' είναι το σπίτι μου το ισόγειο είναι το μαγαζί του πατέρα μου

:OT: αλλά θέλω να βοήθήσω ????? την κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

1ο...αν εχεις πολλες πριζες τηλεφωνου δες σε ποια ξεκινανε τα καλωδια του ΟΤΕ.

2ο...βαλε το modem να παρει γραμμη απο εκει.

3ο...το οτι λεει 31.2 δεν παει να πει τπτ.....υπαρχει πιθανοτητα να ειναι οντως πραγματικη αυτη η ταχυτητα,μπορει να σου ελεγε οτι εχει κανει συνδεση με 48...και το πραγματικο να ειναι 33....

Αλλα το βασικοτερο ειναι να βρεις την πρωτη συνδεση των καλωδιων.....αν εχεις πολλες πριζες.

Σιγουρα το μακρυ καλωδιο παιζει ρολο.

Παντως σε πραγματικες τιμες και σε καλη κατασταση το δικτυο της περιοχης σου ...με 42-44 ...εισαι καλα.......αντε και επειδη εισαι καλο παιδι ...βαλε ενα 48αρι.....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.