Jump to content



Πώς εγκαθιστώ SLI/Crossfire?


serpico75

Recommended Posts

Καλημέρα.

Ήθελα να μάθω δύο πράγματα για την εγκατάσταση SLI/Crossfire:

α)Πώς γίνεται η εγκατάστασή τους σαν hardware και

β)Όταν εγκαταστήσω τα XP, πώς εγκαθιστώ τους drivers? Στις συσκευές του συστήματος θα βλέπω και τις δύο κάρτες σαν μία συσκευή και θα εγκαταστήσω τον driver ή θα βρω δύο κάρτες οθόνης και θα εγκαταστήσω δύο φορές τον driver για την κάθεμία?

Και ακόμα μία απορία:Πίσω στον υπολογιστή, κάθε κάρτα έχει μία έξοδο 15-pin και μία DVI. Δηλαδή συνολικά 4 έξοδοι. Εκεί μπορώ να συνδέσω 4 οθόνες ταυτόχρονα; Και άν όχι μέχρι πόσες οθόνες μπορώ να συνδέσω?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

α) Βάζεις απλά και τη 2η κάρτα στην ελεύθερη θύρα pci-e και συνδέεις της κάρτες με ένα πραγματάκι που λέγεται sli connector.

B) Δεν περνάς 2 φορές τους drivers μία τους περνάς.Δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω βλέπεις και τις 2 κάρτες σαν κάρτες οθόνης αλλά κατεβάζεις τους ποιο πρόσφατους drivers για την κάρτα σου απο το site της nVidia και τους κάνεις μια φορά setup γενικά.ΟΧΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΡΤΑ!!!!

Αναλυτικότερα θα τα βρείς εδώ .Βήμα βήμα :

http://www.slizone.com/object/slizone_howtobuild_1.html

Λογικά μπορείς να συνδέσεις 4 οθόνες αλλά δεν θα παίζουν και οι 4 σε 1280χ1024!! θα είναι περίπου σε 640χ480 η 800χ600 και οι 4 αμα οι κάρτες σου είναι και δυνατές.(χωρίς να είμαι σίγουρος 100% ας με διορθώσουν τα παιδια αμα κάνω λάθος κάπου)Απλα νομίζω οτι η κάρτα σου υποστιρίζει μια μέγιστη ανάλυση η οποια διαιρείται καπως με τον αριθμο των οθονων που εχεις συνδέσει.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορείς να συνδέσεις 4 οθόνες αλλά δεν θα παίζουν και οι 4 σε 1280χ1024!! θα είναι περίπου σε 640χ480 η 800χ600 και οι 4 αμα οι κάρτες σου είναι και δυνατές.(χωρίς να είμαι σίγουρος 100% ας με διορθώσουν τα παιδια αμα κάνω λάθος κάπου)Απλα νομίζω οτι η κάρτα σου υποστιρίζει μια μέγιστη ανάλυση η οποια διαιρείται καπως με τον αριθμο των οθονων που εχεις συνδέσει.

Αν η 8500GT μου μπορεί να δώσει 2 x 1280*1024, δε μπορούν δύο βαρβάτες να δώσουν 4 x 1280*1024++? Παράλογο μου ακούγεται..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΑΡΧΗΝ έχεις κάρτα 8χχχ!!!Ο φόλος μας δεν μας λέει τι κάρτες έχει!!μπορεί να έχει 2 6600 ας πούμε!!Εσύ έχεις 2 οθόνες και τις δουλέεις ταυτόχρονα και τις 2 σε 1280χ1024??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.