Jump to content



Επειγον προβλημα με λαπτοπ!


ckdiablo555

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα πειρα σημερα ενα λαπτοπ το ACER ASPIRE 5715Z-4A1G12MI T2390 1024MB 120GB και κατα λαθος την ωρα που εκανε το install των vista απο τον σκληρο επεσε το ρευμα και δεν του ειχα βαλει την μπαταρια...απο κει και περα το pc δεν προχωραει και δεν κανει τιποτα παρα μονο μετα την αρχικη οθονη Acer που βγαζει που ειναι για το bios μετα μια απολυτη μαυριλα και δεν δουλευει ο σκληρος...προσπαθησα να κανω boot απο το cd και να φωρτωσω τα windows xp και απο πανω να περασω τα vista αλλα δεν αναγνωριζει τον σκληρο στο install...στο bios ομως τον βλεπει...εκτος απο το να το παω αυριο για service υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω...?να επισιμανω οτι δεν περιειχε κανενα cd η συσκευασια...!Ευχαριστω πολυ...!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως έκανες ένα μεγάλο σφάλμα, ξεκινησες την εγκατάσταση του λιτουργικου που ειναι σε μορφή image χωρις μπαταρία κάτι που το λέει ρητά κατά την εκκίνηση. Πιθανότατα έχει γίνει corrupt το image από τον σκληρό οπότε δεν μπορει να ξαναεκτελεστει.

Ειτε πας λοιπόν πίσω στην αντιπροσωπεία να σου επναφέρουν το δίσκο στην αρχική κατάσταση ειτε βρισκεις ένα άλλο vista και κάνεις εγκατάσταση βαζοντας το S/N που έχει το αυτοκόλητο του λαπτοπ για να εισαι και νομιμος...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχουν ορισμένα προβλήματα όσο αφορά την ACER ...

1. Το serial number που έχει το αυτοκόλλητο στον φορητό δεν δουλεύει με τις κλασσικές εκδόσεις των Vista (ή τουλάχιστον αυτό γινόταν στα XP αφού είναι έκδοση RTM και όχι κανονική)

2. Το DVD με το λογισμικό επαναφοράς του φορητού το φτιάχνει το ίδιο το laptop μετά την πρώτη εκκίνηση του λειτουργικού και χρησιμοποιώντας ένα κρυφό partition του σκληρού δίσκου όπου είναι αποθηκευμένο το image.

Δύσκολα θα το βρεις online και αν το στείλεις αντιπροσωπεία ... τη γνώμη μου για το επιπεδο και την τεχνική κατάρτιση της αντιπροσωπείας δεν θα την αναφέρω ... αλλά ας πούμε ότι με τέτοιας φύσης πρόβλημα θα αργήσουν να στον επιστρέψουν.

Καλύτερη λύση να βρεις δισκάκι επαναφοράς από ίδιο μοντέλλο ... ίσως από το μαγαζί που το αγόρασες ... αν έχει κάποιο ανοιγμένο ... όπως πρότεινει ο Greek

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια υπάρχουν ορισμένα προβλήματα όσο αφορά την ACER ...

1. Το serial number που έχει το αυτοκόλλητο στον φορητό δεν δουλεύει με τις κλασσικές εκδόσεις των Vista (ή τουλάχιστον αυτό γινόταν στα XP αφού είναι έκδοση RTM και όχι κανονική)

Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα.Απλά πρέπει να βάλεις την έκδοση που γράφει και όχι κάποια άλλη.

Δύσκολα θα το βρεις online και αν το στείλεις αντιπροσωπεία ... τη γνώμη μου για το επιπεδο και την τεχνική κατάρτιση της αντιπροσωπείας δεν θα την αναφέρω ... αλλά ας πούμε ότι με τέτοιας φύσης πρόβλημα θα αργήσουν να στον επιστρέψουν.

Καλύτερη λύση να βρεις δισκάκι επαναφοράς από ίδιο μοντέλλο ... ίσως από το μαγαζί που το αγόρασες ... αν έχει κάποιο ανοιγμένο ... όπως πρότεινει ο Greek

Δεν χρειάζεται να στείλεις το φορητό στο service για τα recovery.

Aπλά συμπληρώνεις μια αίτηση, δίνεις και 60-70ε αν θυμάμαι καλά και σου στέλνουν τα δισκάκια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανένα τέτοιο πρόβλημα.Απλά πρέπει να βάλεις την έκδοση που γράφει και όχι κάποια άλλη.

Και ξαναλέω με σιγουριά ότι για XP το serial στην ετικέτα δεν δούλευε με τη "σωστή" έκδοση των Windows XP αφού ήταν RTM έκδοση αυτή του ACER. Ελπίζω να μην ισχύει το ίδιο και για Vista ...

Δεν χρειάζεται να στείλεις το φορητό στο service για τα recovery.

Aπλά συμπληρώνεις μια αίτηση, δίνεις και 60-70ε αν θυμάμαι καλά και σου στέλνουν τα δισκάκια.

Και αυτό που ακριβώς χρειάζεται; Για κάτι που οφείλουν να παρέχουν αλλά δεν το κάνουν λόγω κόστους μερικών οπτικών δίσκων θα πληρώσω ή θα πρέπει να πληρώσει ο εκάστοτε χρήστης την αξία ή τη μισή αξία έστω ενός καινούριου λειτουργικού συστήματος; ... λίγο απάτη δε σου φαίνεται;

Βέβαια η αγορά των φορητών έχει πολλές τέτοιες παγίδες ...

Link to comment
Share on other sites

Ο σκληρος δεν αναγνωριζεται στην εγκατασταση επειδη κατα πασα πιθανοτητα λειπουν οι sata drivers. Εγω προτεινω να ξεκινησεις με το hiren's boot cd και με καποιο partition tool να διαγραψεις οτι partition υπαρχει και κατοπιν να δημιουργησεις ενα νεο ntfs.

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω με σιγουριά ότι για XP το serial στην ετικέτα δεν δούλευε με τη "σωστή" έκδοση των Windows XP αφού ήταν RTM έκδοση αυτή του ACER. Ελπίζω να μην ισχύει το ίδιο και για Vista ...

Μάλλον έπεσες στην περίπτωση.

Μου έχουν τύχει και μένα τέτοιες φάσεις και απλά έκανα ενεργοποίηση μέσω τηλεφώνου.

Και αυτό που ακριβώς χρειάζεται; Για κάτι που οφείλουν να παρέχουν αλλά δεν το κάνουν λόγω κόστους μερικών οπτικών δίσκων θα πληρώσω ή θα πρέπει να πληρώσει ο εκάστοτε χρήστης την αξία ή τη μισή αξία έστω ενός καινούριου λειτουργικού συστήματος; ... λίγο απάτη δε σου φαίνεται;

Βέβαια η αγορά των φορητών έχει πολλές τέτοιες παγίδες ...

Όπως το πες.

Αλλά είναι γνωστό ότι καμμία εταιρεία δεν καλύπτει software προβλήματα.

Εγω προτεινω να ξεκινησεις με το hiren's boot cd και με καποιο partition tool να διαγραψεις οτι partition υπαρχει και κατοπιν να δημιουργησεις ενα νεο ntfs.

Ποτέ των ποτών. Δεν διαγράφεις ποτέ τα partition και ειδικά το recovery.

Η λύση είναι να βρεις τα recovery DVD.Εκτός βέβαια και δεν σε ενδιαφέρουν τα προγράμματα που δίνει ο κάθε κατασκευαστής.

Καλό θα είναι να βάζεις πάντως τα προσφερόμενα με το laptop μιας και δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσεις και τα Windows με κάθε format λόγω του ότι είναι ΟΕΜ εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγα την απωλεια. Η αδεια χρησης βρισκεται κολλημενη στο κατω μερος του φορητου και οι drivers στο site του κατασκευαστη. Οσο για την υποστηριξη sata κατα την πρωτη (και τελευταια) εγκατασταση, υπαρχει το nlite. Μετα δημιουργεις δικο σου recovery partition.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σας ευχαριστω πολυ ολους για τις απαντησεις αλλα και για το χρονο που αφιερωσατε...το λαπτοπ το πηγα το Σαββατο στο service και το πειρα το απογευμα...απλα ο τεχνικος ειχε το recovery disk του και μου το εφτιαξε ετσι...Παντως του ζητησα και το cd αυτο αλλα δεν μου το εδωσε και μου ειπε οτι το ιδιο ακριβως μπορω να το φτιαξω και εγω με ενα κουμπι που εχει το πληκτρολογιο επανω δεξια που ειναι το μενου της Acer και μπορεις να κανεις backup οτι θες...παντως ειχα και παλιοτερα Acer και δεν ειχα ποτε προβλημα,γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενως...σας ευχαριστω πολυ ολους και συγγνωμη για την καθυστερηση αλλα ημουν εκτος Αθηνων...!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.