Jump to content



Αποτελέσματα στο Overclock


Spirit1442169255

Recommended Posts

Τελικά πειραματίστηκα και τα αποτελέσματα είναι στην παρακάτω φωτογραφία.

Τώρα είναι ρυθμισμένο στα 434 FSB το θέμα είναι όμως ότι αν ανεβάσω 1 FSB τότε φορτώνει τα windows και μόλις πάει να εμφάνιση την επιφάνεια εργασίας τότε πετάει μπλε οθόνη, ενώ στο Bios και στο boot το βλέπει κανονικά. ακόμα και FSB 600 να βάλω που τότε φτάνει στα 4.6GHz μόλις πάει να φόρτωση τα win τότε κολλάει, και από θέμα θερμοκρασίας είμαι μια χαρά.

Αυτό τώρα είναι κάποιο είδος προστασία, πρόβλημα τον windows ή είναι το μέγιστο overstock που μπορώ να κάνω στο σύστημα μου?

τα αποτελέσματα είναι καλά?

post-11000-1442175133,1985_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mε quad 600 FSB δε προκειται να φορτωσουνε win.....

Αν βάλω 64bit win η vista θα παίξει σε τόσο μεγάλη επεξεργαστική ισχύ?

Αν είχα 2πύρινο δηλαδή θα μπορούσε να πάει ψιλά?

Έτρεχα το AquaMark3 και μόλις ξεκίνησε μου πέταξε μπλε οθόνη. έκανα reset στο Bios και ξεκίνησα με difaull ρύθμισις στην cpu στα 2.83GHz σε αυτή την περίπτωση ξεκίνησε το test αλλα στα μέσα μου πέταξε ένα μήνυμα error και μου έκλεισε το πρόγραμμα.

Εχω αλλάξει και το dll που δίνετε στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα περιγράφεις ... φαίνεται ότι το σύστημα σου δέν είναι stable.

Χαμήλωσε το fsb στα 400 και δοκίμασε για σταθερότητα.

Τρέξε ένα Wprime 1024M και ένα 3DMark 2006.

Επίσης τις μνήμες σου ... τις έχεις πολύ χαμηλά σε ταχύτητα (για DDR3).

Γράψε μας αναλυτικά τι περιλαμβάνει το σύστημα σου,θα είναι χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε μας αναλυτικά τι περιλαμβάνει το σύστημα σου,θα είναι χρήσιμο.

M/B: Asus Rampage Extreme

CPU: Intel Core 2 Quad 9550 2.83GHz

RAM: 4 x Transcend Ram 1GB DDR3 Axeram 1800

HDD: 2 x WD Raptor 36.2GB σε Raid 0

VGA: Asus Ati EAH2900

Υγρόψυξη με zalman reserator 1 v2 με αλλαγμένη αντλία στα 750l/h

Επίσης τις μνήμες σου ... τις έχεις πολύ χαμηλά σε ταχύτητα (για DDR3).

ποσο προτείνεις να την ανεβάσω?

Τρέξε ένα 3DMark 2006.

για κάποιο ανεξήγητο λόγο το 3DMark δεν ξεκινάει στο pc μου. και μάλλον θα φταίει η κάρτα γραφικών, από την πρώτη μέρα που την πήρα δεν έπαιξε ποτε αυτό το πρόγραμμα. και με το προηγούμενο pc αλλα και με αυτό ξεκινάει και δείχνει το λόγο του 3DMark αλλα κολλάει εκεί, όση ώρα και να το αφήσω.

Link to comment
Share on other sites

M/B: Asus Rampage Extreme

CPU: Intel Core 2 Quad 9550 2.83GHz

RAM: 4 x Transcend Ram 1GB DDR3 Axeram 1800

HDD: 2 x WD Raptor 36.2GB σε Raid 0

VGA: Asus Ati EAH2900

Υγρόψυξη με zalman reserator 1 v2 με αλλαγμένη αντλία στα 750l/h

ποσο προτείνεις να την ανεβάσω?

για κάποιο ανεξήγητο λόγο το 3DMark δεν ξεκινάει στο pc μου. και μάλλον θα φταίει η κάρτα γραφικών, από την πρώτη μέρα που την πήρα δεν έπαιξε ποτε αυτό το πρόγραμμα. και με το προηγούμενο pc αλλα και με αυτό ξεκινάει και δείχνει το λόγο του 3DMark αλλα κολλάει εκεί, όση ώρα και να το αφήσω.

Οι μνήμες σου είναι 1800άρες (900) ... και εσύ τις τρέχεις στα 868 (434) ... άρα πρέπει να επιλέξεις από το bios κάποιο διαιρέτη (πρός τα πάνω).

Τώρα όσον αφορά τα 3DMark ... το πιθανότερο είναι ότι δέν έχεις περάσει τα patch.

http://www.futuremark.com/download/hotfix_feb08/

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οι quad ανεβαζουν μεχρι 450-460 απο οσο θυμαμαι στα reviews.Σαν εχουν καποιο κολλημα με το fsb,οχι με την συχνοτητα...Δηλαδη μπορει να αντεχει 4.3Ghz πχ αλλα να μην παιζει σε αυτο το fsb...Για αυτο υπαρχει ο extreme..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.