Jump to content



Εσύ τι θα έκανες??????


biller1442169134

Recommended Posts

Έχω φτάσει σε αυτό το σημείο που θα δείτε στo screenshot...

Και έχω την εξής σωστή πιστεύω απορία...

ΑΝΤΈΧΕΙ????????????

ΝΑ ΔΟΣΩ Η ΝΑ ΑΦΗΣΩ????????

http://i211.photobucket.com/albums/bb10/billerrr/temps.jpg

cpu temp 54c

core 0=74C

1=71

2=67

3=65

CPU : intel Q6600@3Ghz

M/B : ASUS P5QC

RAM : 2X1G DDR2 333@445Mhz

PSU : TAGAN 480W

GPU : HD RADEON 4850

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ψύξη ΤΥΡΑΝΝΌΣΑΥΡΟ

Είναι μια GIGABYTE για P4

http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=739

~70 ειναι ο core 1 k 2 που δουλευουν το ORTHOS

~65 3 k 4 στο stability test

Δηλαδη το 54 να το ξεχασω?

Οχι ρε γμτ και χαρηκα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εισαι σιγουρος οτι το ρευμα δεν κατεβαινει αλλο? Εγω θυμαμαι στα 3.00 ημουν με 1.285 και τωρα στα 3.15 ειμαι με 1,3. Δοκιμασε το κι αυτο. Κι επισης για την θερμοκρασια, οταν η cpu temp μου ειναι 25 βαθμοι, η θερμοκρασια στους πυρηνες ειναι 33-39. Μετα απο 1 λεπτο orthos στους πυρηνες 0,1 η cpu temp πηγε 48 και στους πυρηνες 65.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εγώ έχω βάλει πάνω μια TRUE BLACK 120 με 2 12cm cooler 2000rpm και έχω 75 βαθμούς με prime95... ο cpu έχει ρεύματα στο auto (core 1.45-1.5 , pll 1.68-1.71) και τρέχει στα 3.2Ghz.. Άμα τον κάνω 3.4Ghz το pc κάνει restart απο τις θερμοκρασίες...Άμα δώσω λιγότερο ρεύμα πάλι το ίδιο κάνει πριν αλλά με ποιο χαμηλές θερμοκρασίες... τι κάνω λάθος???

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εισαι σιγουρος οτι το ρευμα δεν κατεβαινει αλλο? Εγω θυμαμαι στα 3.00 ημουν με 1.285 και τωρα στα 3.15 ειμαι με 1,3. Δοκιμασε το κι αυτο. Κι επισης για την θερμοκρασια, οταν η cpu temp μου ειναι 25 βαθμοι, η θερμοκρασια στους πυρηνες ειναι 33-39. Μετα απο 1 λεπτο orthos στους πυρηνες 0,1 η cpu temp πηγε 48 και στους πυρηνες 65.

Έχω 3 ώρες στο ΟΡΘΌΣ και είμαι στα

50C cpu

~70C core 1k2

~55C core 3κ4 που δεν δουλεύουν τώρα

Θα δοκιμάσω να κατεβάσω το ρεύμα γιατί για να ανεβάσω FSB χλωμό το κόβω με τον τυραννόσαυρο "ψιχτρα" που έχω

biller added 23 Minutes and 21 Seconds later...

Φιλε εισαι σιγουρος οτι το ρευμα δεν κατεβαινει αλλο? Εγω θυμαμαι στα 3.00 ημουν με 1.285 και τωρα στα 3.15 ειμαι με 1,3. Δοκιμασε το κι αυτο. Κι επισης για την θερμοκρασια, οταν η cpu temp μου ειναι 25 βαθμοι, η θερμοκρασια στους πυρηνες ειναι 33-39. Μετα απο 1 λεπτο orthos στους πυρηνες 0,1 η cpu temp πηγε 48 και στους πυρηνες 65.

Κατέβασα το vcore στο 1.3 δηλωμένο (1.28 cpuz)

Και έχω έρθει ακριβώς στις θερμοκρασίες σου.

Αλλα το 1 λεπτό που λες στον ΟΡΘΌΣ δεν λέει κάτι.

Aσε που αν δεν το αφήσω κάνα 6 ωρο δεν θα δω ότι είναι και σταθερός.

Αλλα για να σου γράφω ΜΠΛΕ δεν έχω ακομα.

Και πάνω που έλεγα να αλλάξω ψύξη...

Καλά με πάει ο τυραννόσαυρος του 2004 εάν κρίνω από εσάς :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να στρεσαρεις και τους τεσσερις πυρηνες ταυτοχρονα για να δεις θερμοκρασιες και σταθεροτητα. Την διαδικασια την ξερεις με τα δυο Orthos και την "συσχετιση πυρηνων"?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να στρεσαρεις και τους τεσσερις πυρηνες ταυτοχρονα για να δεις θερμοκρασιες και σταθεροτητα. Την διαδικασια την ξερεις με τα δυο Orthos και την "συσχετιση πυρηνων"?

Οχι δεν την ξερω μεχρι τωρα ετρεχα 2 prg ταυτοχρονα.

Θα το ψαξω αλλα για πες.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις αντιγραφη το orthos στην επιφανεια εργασιας, θο το μετονομασεις (πχ orthos2) και θα το ξαναβαλεις στο φακελο που εχεις το αρχικο. Θα τα ανοιξεις και τα δυο (orthos, orthos2) και μετα Ctrl-Alt-Delete. Πας "Διεργασιες", Δεξι κλικ στο Orthos και "ορισμος συσχετισης". Εκει επιλεγεις Cpu0, Cpu1. Ομοιως για το orthos2 επιλεγεις Cpu2, Cpu3. Επελεξε Small FFTs και λιγο μεγαλο priority (οχι 1) και τρεξτα και τα δυο.

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις αντιγραφη το orthos στην επιφανεια εργασιας, θο το μετονομασεις (πχ orthos2) και θα το ξαναβαλεις στο φακελο που εχεις το αρχικο. Θα τα ανοιξεις και τα δυο (orthos, orthos2) και μετα Ctrl-Alt-Delete. Πας "Διεργασιες", Δεξι κλικ στο Orthos και "ορισμος συσχετισης". Εκει επιλεγεις Cpu0, Cpu1. Ομοιως για το orthos2 επιλεγεις Cpu2, Cpu3. Επελεξε Small FFTs και λιγο μεγαλο priority (οχι 1) και τρεξτα και τα δυο.

OK thanks

Πάντως σε γενικές γραμμές η ψιχτρα καλά τα πάει...

Δεν νομίζω να αξίζει να την αλλάξω για 5-6C διαφορα...

Εκτος εάν έχετε καμια καλή να προτείνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδώ και κάποιο καιρό άλλαξα ψήκτρα (Xigmatek Cpu Cooler HDT-S1284)

και έκανα ένα καλο πιστεύω airflow (3 fan στην σειρά)

και είδα τεραστια διαφορα.

378X9=3400Ghz /1.45vcore

Idle 39

full load 66

Το θέμα είναι ότι για τα 3,6 θέλω ρεύμα...

Έδωσα μέχρι 1.55 αλλα δεν έκατσε.

Εάν εξαιρέσουμε τον παράγοντα θερμοκρασία και μνήμες και και και...

Ποιο είναι το θεωρητικό μέγιστο vcore που μπορώ να δώσω χωρίς να το πάρω στο χέρι????????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

υπαρχει καποιο λινκ για το cpu meter ?

Εαν εχεις τα svista και πατησεις (+) στο side bar και μετα στο get more gadgets online θα to βρεις.

-------------------------------------

Εάν εξαιρέσουμε τον παράγοντα θερμοκρασία και μνήμες και και και...

Ποιο είναι το θεωρητικό μέγιστο vcore που μπορώ να δώσω χωρίς να το πάρω στο χέρι????????

1.5 einai to max????????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.