Jump to content



ASUS AH3450


gponiris1442169203

Recommended Posts

καλησπερα παιδες.σκεφτομαι να αλλαξω την καρτα γραφικων που εχω(μου εχει σπασει τα νευρα το ανεμιστηρακι της)και να παρω καποια καλη και οικονομικη.σκεφτηκα την παραπανω απο εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513363.

θα εχω προβλημα με το συστημα μου πιστευετε?θα δω διαφορα με την ατι radeon 9600pro?...εχω μεινει λιγο πισω..:022:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδες.σκεφτομαι να αλλαξω την καρτα γραφικων που εχω(μου εχει σπασει τα νευρα το ανεμιστηρακι της)και να παρω καποια καλη και οικονομικη.σκεφτηκα την παραπανω απο εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513363.

θα εχω προβλημα με το συστημα μου πιστευετε?θα δω διαφορα με την ατι radeon 9600pro?...εχω μεινει λιγο πισω..:022:

Ε δεν το συζηταμε αν θα δεις διαφορα...(Φανταζομαι θα μπουκωσει ο cpu) , αλλα το θεμα ειναι οτι τι θα την κανεις μετα...?Σκεφτεσαι να μεινεις πολυ καιρο με αυτο το pc?

Link to comment
Share on other sites

φιλε bonito τι εννοεις οτι θα μπουκωσει ο cpu?παιδες δεν ειμαι και game fan,αλλα αν χρειαστει να παιξω κανενα παιχνιδακι σε χαλαρες ρυθμισεις πιστευω οτι θα με καλυψει ο υπολογιστης μου πληρως.σωστα? ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε bonito τι εννοεις οτι θα μπουκωσει ο cpu?παιδες δεν ειμαι και game fan,αλλα αν χρειαστει να παιξω κανενα παιχνιδακι σε χαλαρες ρυθμισεις πιστευω οτι θα με καλυψει ο υπολογιστης μου πληρως.σωστα? ;)

Γενικα ΟΛΑ ειναι σχετικα.

Ας το παρουμε απο την αρχη για να σου πω το σκεπτικο μου.

Εχεις το pc σου που σε βολευει μια χαρα με αυτα που θες να κανεις αλλα θες να παιξεις ενα παιχνιδακι. Η 3650 agp υποθετουμε οτι καλυπτει τις αναγκες του παιχνιδιου και τις δικες σου(μπορει να εισαι ευχαριστημενος και με low details). Ομως εχουμε και τα εξης πιθανα προβληματα.

1) Στο κοντινο μελλον ο επεξεργαστης σου να μην ειναι αρκετα δυνατος οπου δεν μπορεις να αναβαθμισεις με αλλον

2) Να μην αρκετα δυνατη η καρτα , οπου ουτε μπορεις να την πουλησεις ευκολα , ουτε να παρεις μια πιο δυνατη.

Η αποψη μου ειναι αν οχι τωρα , να μην παρεις την καρτα γραφικων και να πας σε ενα πολυ φτηνο συστημα οπου ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ value/money , θα παταει κυριολεκτικα το τωρινο σου υπολογιστη και αναβαθμισιμο πανευκολα. Ενα τετοιο συστημα θα μπορουσε να ειναι:

mobo:Albatron PMG31 =35euro

cpu: Intel Dual Core 1400 (775/2 GHZ) =45euro

ram: 1xAdata 2GB DDR2-800 Ram =23euro

ΣΥΝΟΛO: 103euro

*με ενσοματομενη καρτα γραφικων που λογικα ειναι καλυτερη απο 9600, αν αγορασεις αλλο ενα στικακι των 2GB στο μελλον για dual channel sta 4gb

**μπορεις να κανεις ανετοτατα ενα μικρο ανεβασμα στον cpu της ταξης του 2.5,2.6ghz.

***και αν θελησεις να παιξεις και καποιο καινουργιο παιχνιδι με απαιτησεις , βαζεις μια καρτουλα κοντα στα 80 ευρο και απλα θα εχεις ενα συστημα που θα ανταποκρινεται σχεδον σε οτι θελησεις με πολυ λιγα χρηματα!

****αναλογο συστημα μπορει να γινει και με amd στυστημα οπου εχουν και πολυ καλυτερες ενσοματωμενες καρτες γραφικων που δεν σταματουν να δουλευουν αν προσθεσεις κιαλλη καρτα!

Αυτα απο μενα , πιστευω να σε βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ΟΛΑ ειναι σχετικα.

Ας το παρουμε απο την αρχη για να σου πω το σκεπτικο μου.

Εχεις το pc σου που σε βολευει μια χαρα με αυτα που θες να κανεις αλλα θες να παιξεις ενα παιχνιδακι. Η 3650 agp υποθετουμε οτι καλυπτει τις αναγκες του παιχνιδιου και τις δικες σου(μπορει να εισαι ευχαριστημενος και με low details). Ομως εχουμε και τα εξης πιθανα προβληματα.

1) Στο κοντινο μελλον ο επεξεργαστης σου να μην ειναι αρκετα δυνατος οπου δεν μπορεις να αναβαθμισεις με αλλον

2) Να μην αρκετα δυνατη η καρτα , οπου ουτε μπορεις να την πουλησεις ευκολα , ουτε να παρεις μια πιο δυνατη.

Η αποψη μου ειναι αν οχι τωρα , να μην παρεις την καρτα γραφικων και να πας σε ενα πολυ φτηνο συστημα οπου ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ value/money , θα παταει κυριολεκτικα το τωρινο σου υπολογιστη και αναβαθμισιμο πανευκολα. Ενα τετοιο συστημα θα μπορουσε να ειναι:

mobo:Albatron PMG31 =35euro

cpu: Intel Dual Core 1400 (775/2 GHZ) =45euro

ram: 1xAdata 2GB DDR2-800 Ram =23euro

ΣΥΝΟΛO: 103euro

*με ενσοματομενη καρτα γραφικων που λογικα ειναι καλυτερη απο 9600, αν αγορασεις αλλο ενα στικακι των 2GB στο μελλον για dual channel sta 4gb

**μπορεις να κανεις ανετοτατα ενα μικρο ανεβασμα στον cpu της ταξης του 2.5,2.6ghz.

***και αν θελησεις να παιξεις και καποιο καινουργιο παιχνιδι με απαιτησεις , βαζεις μια καρτουλα κοντα στα 80 ευρο και απλα θα εχεις ενα συστημα που θα ανταποκρινεται σχεδον σε οτι θελησεις με πολυ λιγα χρηματα!

Αυτα απο μενα , πιστευω να σε βοηθησα

σωστά ήθελα να πάρω και έγω αυτήν την κάρτα αλλά τελικά πάω σε καινούργιο οικονομικό pc

Link to comment
Share on other sites

φιλε bonito με εστειλες αδιαβαστο!!πωπω!θα σε κανω συμβουλο μου σε θεματα τεχνολογιας ;) κατοπιν σημερινης αποκαλυψης,θα το κοιταξω και θα αποφασισω το μελλον στο γραφειο μου :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν θες να φτιαξεις νεο συστημα το συζηταμε.

Η 9600 προ απο την onboard την g31 ειναι καλυτερη μακραν.Απο κει και περα dual core cpu σε σχεση με αυτο που εχεις θα δεις διαφορα.

Αναλογα ποσα λεφτα παιζεις...

Το καλυτερο οταν εχεις προηγουμενης γενιας μηχανημα να ψαχνεις να βρισκεις κατι μεταχειρισμενο προηγουμενης γενιας.Ας πουμε μια 6800GT /Χ800ΧΤ ειναι οτι πρεπει για σενα και μπορεις να την βρεις με 30 ευρω...και οσο κρατησει.Οσο κανεις την δουλεια σου και δεν εχεις προβλημα ΚΡΑΤΑΕΙ,τα PC καθε 6 μηνες περιπου αναβαθμιζονται και οι προσφορες παιζουν παντα.Δεν χανεις οσο περναει ο καιρος στο τι θα παρεις,χανεις απο αυτο που ηδη εχεις το οποιο στην δικια σου περιπτωση δεν σε νοιαζει και τοσο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν θες να φτιαξεις νεο συστημα το συζηταμε.

Η 9600 προ απο την onboard την g31 ειναι καλυτερη μακραν.Απο κει και περα dual core cpu σε σχεση με αυτο που εχεις θα δεις διαφορα.

Αναλογα ποσα λεφτα παιζεις...

Το καλυτερο οταν εχεις προηγουμενης γενιας μηχανημα να ψαχνεις να βρισκεις κατι μεταχειρισμενο προηγουμενης γενιας.Ας πουμε μια 6800GT /Χ800ΧΤ ειναι οτι πρεπει για σενα και μπορεις να την βρεις με 30 ευρω...και οσο κρατησει.Οσο κανεις την δουλεια σου και δεν εχεις προβλημα ΚΡΑΤΑΕΙ,τα PC καθε 6 μηνες περιπου αναβαθμιζονται και οι προσφορες παιζουν παντα.Δεν χανεις οσο περναει ο καιρος στο τι θα παρεις,χανεις απο αυτο που ηδη εχεις το οποιο στην δικια σου περιπτωση δεν σε νοιαζει και τοσο.

1) Δεν ξερω ακριβως τι γινεται με την συγκεκριμενη καρτα(g31) , ομως η amd βγαζει motherboard με onboard καρτες γραφικων πολυ καλυτερες απο 9600pro , με directx10.1 , με HDMI +++++ .

2) η αποψη μου για την αγορα pc ειναι οτι σε καθε περιοδο υπαρχουν προοιοντα που ειναι κορυφαια σε value/money και αγοραζοντας τα εισαι μεσα στην τεχνολογια , με λιγα λευτα, πολουνται ευκολα και βγαζεις και την "καψα της αγορας".

Link to comment
Share on other sites

πολυ ωραια μου τα παρουσιασατε φιλοι μου! :) στο κοντινο μελλον που θα κανω αναβαθμιση(με ψησατε αρκετα!!!!) θα ξαναποσταρω εδω για βοηθεια!οποτε για την ωρα παγωνω και μελεταω τα οικονομικα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.