Jump to content



Πρόβλημα με raid partition και απώλεια δεδομένων


al-(alvise)

Recommended Posts

Καλησπέρα

Έκανα επισκευές σε 2 pc με format, κλπ, και ταυτόχρονα μου κάηκε η οθόνη σε ένα φορητό, και "πέρασα" πολλά σημαντικά δεδομένα μου σε ένα άλλο pc προσωρινά με 2 raptor 150GB σε raid 0, (και καλά για γρήγορα) που είχε 2 partition το 1ο στα 80GB με λειτουργικό και το 2ο στα 200GB με δεδομένα.

Πρίν τελειώσω με τις επισκευές, το pc με το raid 0 array σταμάτησε να κάνει boot εντελώς.

Ίσως να φταίει το ότι είχα βάλει τελείως κολλητά τους δίσκους και καίγανε υπερβολικά, (δεν μπορούσα ούτε να τους πιάσω για να τους βγάλω απο το κουτί με γυμνά χέρια)

Έβαλα τους δίσκους σε άλλους υπολογιστές και τα αποτελέσματα ήταν τα εξής:

Αν συνδέσω το προβληματικό εν λόγω raid array απο την αρχή, (όχι σαν boot φυσικά, με άλλους δίσκους να κάνουν εκκίνηση) ο υπολογιστής ¨κολλάει" στο λογότυπο των windows για πάντα.

Αν το βάλω μετα την εκίνηση σε περιβάλλον windows, (hot-plug δηλαδή) το σύστημα "κολλάει" μετά την τοποθέτηση του raid array, αλλά ο task manager δείχνει χρήση cpu 1% και ram 70MB, δηλαδή τίποτα, απο την άλλη όμως ο υπολογιστης "σέρνεται" και παράθυρα "my computer" ή "hard disks folders" δεν ανοίγουν με τίποτα (κολλάει τελέιως) σαν να τραβάει ζόρι ο windows explorer αλλά χωρίς να "τρώει" cpu ή ram, ενώ άλλα προγράμματα δείχνουν να ανοίγουν και δεν μπορώ οπυτε να τερματίσω τo "my computer" folder ούτε να κάνω kill τον explorer.

Τα ίδια ακριβώς συμβαίνουν και σε safe mode φυσικά.

Ο δίσκος απροσπέλαστος σε περιβάλλον λειτουργικού.

Σε Repair mode απο το windows setup CD-Rom, όταν φτάνει στο τελικό σημείο στο: (examine 289000ΜΒ partition on nvraid...) κολλάει τελείως.

Το ίδιο (κολλάει τελέιως) σε προγραμματισμένο Check Disk πριν απο το boot.

Το partition magic σε περιβάλλον προ-λειτουργικού, "βλέπει" το raid array και τα 2 partition, και βγάζει πολλά λάθη στο 1ο (80αρι) με το λειτουργικό και ενα λάθος στο 2ο (200αρι με δεδομένα) σε check & info αλλα δεν βγάζει επιλογή Fix.

Υπάρχει καμία λύση για να καταφέρω με οποιοδήποτε τρόπο να σώσω τα δεδομένα μου?

Δεν έχω αλλού back-up και είναι αναντικατάστατα προσωπικά αρχεία (φωτογραφίες, έγγραφα, κλπ)

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει οτιδήποτε ας βοηθήσει γιατί είμαι στα πρόθυρα της κατάρευσης.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Μaddoctor δεν ξέρω τι εννοείς με το livecd.

Απλά να πάρω τα δεδομένα απο το data partition θέλω με κάποιον τρόπο.

Αλλα έχω τρομοκρατηθεί που δεν τα καταφέρνω και ο τρόμος δεν έιναι καλός σύμμαχος.

Τι να δοκιμάσω ακριβώς?

al-(alvise) added 24 Minutes and 30 Seconds later...

Καμιά βοήθεια κάποιος ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

"Ίσως να φταίει το ότι είχα βάλει τελείως κολλητά τους δίσκους και καίγανε υπερβολικά, (δεν μπορούσα ούτε να τους πιάσω για να τους βγάλω απο το κουτί με γυμνά χέρια)"

Πρώτη φορά ακούω τέτοιες θερμοκρασίες σε δίσκους.. Πήρες γάντι κουζίνας για να τους βγάλεις? :D

Δεν κοιτάς τον δίσκο και την πλακέτα για φθορές?

Link to comment
Share on other sites

οπως τα λες δεν ακουγονται καλα τα πραγματα, μαλλον για νεκρους τους βλεπω τους raptor

κοιτα μηπως προλαβαινεις ακομα να κανεις recovery τα αρχεια απο τα αλλα pc που εκανες φορματ τους σκληρους τους.

Αν δεν εχεις γραψει επανω.

ΥΓ

ιδεα νο2

Το partition magic σε περιβάλλον προ-λειτουργικού, "βλέπει" το raid array και τα 2 partition, και βγάζει πολλά λάθη στο 1ο (80αρι) με το λειτουργικό και ενα λάθος στο 2ο (200αρι με δεδομένα) σε check & info αλλα δεν βγάζει επιλογή Fix.

αφου λες οτι γινεται ετσι, δοκιμασε να μπουταρεις με το ghost και να αντιγραψεις το data partition σε εναν αλλο σκληρο

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Μaddoctor δεν ξέρω τι εννοείς με το livecd.

Απλά να πάρω τα δεδομένα απο το data partition θέλω με κάποιον τρόπο.

Αλλα έχω τρομοκρατηθεί που δεν τα καταφέρνω και ο τρόμος δεν έιναι καλός σύμμαχος.

Τι να δοκιμάσω ακριβώς?

al-(alvise) added 24 Minutes and 30 Seconds later...

Καμιά βοήθεια κάποιος ρε παιδιά?

Χρησιμοποιόντας ένα livecd, μπορείς να μπουτάρεις το σύστημα χωρίς να υπάρχει λειτουργικό στους δίσκους. Μετά θα δεις τι μπορείς να ανακτήσεις, αλλά το βλέπω δύσκολο. Livecd list -> http://www.frozentech.com/content/livecd.php

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.