Jump to content



bios for 4850 !!!


amdfreak

Recommended Posts

Μετα απο μια ***** που εκανα δεν εχω καρτα....αν μπορει καποιος να μου κανει upload απο το GPUZ to bios της Sapphire 4850 512MB η κάρτα ειναι αυτη....http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.510675

(τι το ηθελα το bios mod.)

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω αλλα....

παλι τα ιδια......εχω artifacts και στο bios μηπως φταινε οι παραμετροι στο atiflash?

To φλασαρω ετσι atiflash -f -p 0 4850.rom

κανω κατι λαθος?

(τα νευρα μου.....θα το σπασω.....)

Για δες εδώ κάτι οδηγίες που έχει για φλασάρισμα κλπ

http://www.e-pcmag.gr/forum/index.php?showtopic=53276

Link to comment
Share on other sites

Το bios που πηγα να περασω ειχε απο τον radeo bios editor μεγαλυτερα ορια για overclock "upper GPU limit"

Αλλα το κουλό ειναι σε καποια fora που διαβασα κι αλλοι ειχαν αυτο το προβλημα,αλλα στους πιο πολλους δουλεψε αψογα.

Εχει διαφορα η μπλε πλακετα με την κοκκινη? τι να πω....

Link to comment
Share on other sites

Το bios που πηγα να περασω ειχε απο τον radeo bios editor μεγαλυτερα ορια για overclock "upper GPU limit"

Αλλα το κουλό ειναι σε καποια fora που διαβασα κι αλλοι ειχαν αυτο το προβλημα,αλλα στους πιο πολλους δουλεψε αψογα.

Εχει διαφορα η μπλε πλακετα με την κοκκινη? τι να πω....

Επειδή έχω και εγώ ετοιμάσει ακριβώς το ίδιο πράγμα για να περάσω σύντομα νέο BIOS με δικές μου τιμές, μπορείς με screenshots ή περιγραφικά να μας πεις τις ακριβές τιμές που έβαλες στα διάφορα πεδία?

Link to comment
Share on other sites

Οταν παραλάβω απο rma θα ανεβάσω screens.Αλλα το μονο που ηταν αλλαγμενο ηταν το gpu limit.

κατι διαβασα πως στην 4870 πολλες φορες δεν το φλασαρει σωστα γιατι δεν το βλεπει ολοκληρωμενο(128κ) στην 4850 ειναι 62κ, δεν ξερω αν συμβαινει και στην 4850 κατι τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χρησιμοποίησες λάθος τρόπο ή λάθος utility ... και πιθανόν φλασάρισες μόνο το μισό κομμάτι της rom.

Αυτό τουλάχιστον είχαν πάθει στις αρχές (πρίν καταλάβουν το λάθος) αρκετοί χρήστες με 4850/4870

Κάνε τον κόπο και διάβασε το παρακάτω link (Tutorial on how to use RBE)

http://forums.techpowerup.com/showthread.php?t=69114

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπόν χτες βράδυ δοκίμασα και εγώ την τύχη μου με την 4850 μου.

Το flasharisma πήγε μια χαρά, η κάρτα μετά είχε τα σωστά νούμερα σε default νούμερα και στο CCC και μάλιστα έπαιξα και καμιά ώρα Far Cry με τις ίδιες θερμοκρασίες που είχα και πριν.Γενικά το pc ήταν ανοιχτό χτες 4 ώρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σήμερα όμως το πρωί, ξύπνησε αλλιώς το σύστημα.

Bootarο το πρωί για να δω κάποια email,μπαίνει στα windows κανονικά και μετά από 2 δεύτερα βγαίνουν κάθετα στην οθόνη 3 στήλες με artifacts.Το mouse έπαιζε κανονικά, αλλά μετά από 2-3sec κόλλησε το pc.

Το πρόβλημα δε λύθηκε ούτε μετά από 2-3 reboots.

Κάποια στιγμή έσκασε μήνυμα και το VPU recover, παρόλο που το είχα κάνει disable και έβγαλε μήνυμα ότι έκανε reset τον graphics adapter.Τα γραφικά βγήκαν για λίγο σωστά, αλλά μετά πάλι κόλλησε το pc..

Τι παίζει ρε παιδιά?Πώς γίνεται τη μια να δουλεύει για τόσες ώρες τέλεια και την άλλη μέρα να κάνει αυτά τα κουλά??

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ... (όχι πάντα)

Οταν φλασάρουμε τη vga μας με νέο bios ... ξαναπερνάμε drivers.

Σωστή παρατήρηση, μόνο που σε μένα υποχρεώτικα πέρασα αμέσως μετά το φλασάρισμα, αφού το pc αναγνώρισε σαν καινούρια την κάρτα.Αλλά μετά ξεκίνησαν τα προβλήματα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.