Jump to content



Raid0


aris21

Recommended Posts

Δεν έχει να κάνει με τη χωρητικότητα του δίσκου, έχει να κάνει με την ταχύτητα και το μοντέλο του. Απλά συνήθως, λόγω της ταχύτατης αλλαγής μοντέλων, οι μεγαλύτεροι είναι και γρηγορότεροι. Εμένα οι 80άρηδες είναι 10% πιό αργοί από τους 300άρδες κι είναι και 6 μήνες παλαιότερα μοντέλα.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει το stripe size που θα ορίσεις ανάλογα με τη χρήση που κάνεις. Αν αποθηκεύεις ταινίες, προγράμματα, iso, mp3 κλπ, βάλε το μεγαλύτερο. Αν το χρησιμοποιείς για λειτουργικό, ψάξε λίγο μεταξύ 32-64k.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τη χωρητικότητα του δίσκου, έχει να κάνει με την ταχύτητα και το μοντέλο του. Απλά συνήθως, λόγω της ταχύτατης αλλαγής μοντέλων, οι μεγαλύτεροι είναι και γρηγορότεροι. Εμένα οι 80άρηδες είναι 10% πιό αργοί από τους 300άρδες κι είναι και 6 μήνες παλαιότερα μοντέλα.

Επίσης σημαντικό ρόλο παίζει το stripe size που θα ορίσεις ανάλογα με τη χρήση που κάνεις. Αν αποθηκεύεις ταινίες, προγράμματα, iso, mp3 κλπ, βάλε το μεγαλύτερο. Αν το χρησιμοποιείς για λειτουργικό, ψάξε λίγο μεταξύ 32-64k.

τουσ 640gb θα παρω,τι ειναι το stripe size?

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη δημιουργία του Raid, υπάρχει μιά παράμετρος που λέγεται Stripe Size.

Οι τιμές που παίρνει είναι συνήθως 4kb έως 512kb.

To Raid0 χωρίζει τα δεδομένα σου σε 2 ή περισσότερους δίσκους. Το SS καθορίζει πόσο μικρά κομματάκια θα τα κόψει για να τα μοιράσει. Αν το SS είναι 128 και γράψεις μιά φωτογραφία <= 128kb, αναγκαστικά θα τη γράψει στον 1 δίσκο μόνο κι έτσι δεν εκμεταλλεύεσαι τη ταχύτητα του Raid. Οπότε θα πρέπει το SS να είναι < 128 για να τη σπάσει σε δύο κομμάτια και να τη μοιράσει σε δύο δίσκους. Αν έχεις 3 δίσκους, τότε θα πρέπει να είναι < 64, κοκ.

Αυτό φυσικά βολεύει αν έχεις μικρά αρχεία. Όπως ξέρουμε όμως, τα μεγάλα αρχεία γράφονται πιό γρήγορα στους δίσκους γιατί έχουν λιγότερες μετακινήσεις των κεφαλών. Έτσι ένα stripe size με 256kb, θα είναι ταχύτερο, αν όμως όλα τα αρχεία σου είναι > 512kb.

Αυτά για τη θεωρία. Σε γενικές γραμμές, για χρήση λειτουργικού προτείνεται SS 32kb, ενώ για χρήση δεδομένων, 32kb αν έχεις πολλές φωτογραφίες, 64kb αν έχεις πολύ μουσική, 128kb αν έχεις πολλές ταινίες ή όποια άλλα μεγάλα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορούσες να είσαι πιο αναλυτικός φίλτατε :D

Nα ρωτήσω κι εγώ κάτι? Αν θέλουμε partitions σε raid 0,το κάνουμε μέσω του raid configurator της Intel ή το κάνουμε ενιαίο και κάνουμε το partition από την εγκατάσταση των windows?

Link to comment
Share on other sites

Περίπου 2 χρόνια, αλλά δε λέει κάτι αυτό... Εξαρτάται από τους δίσκους. Απλά στο 0 διπλασιάζεις (ή τρι, τετ, κλπ) τις πιθανότητες να πάθεις κάτι. Όποιος δίσκος και να χαλάσει, χάνεις τα πάντα. Εγώ στο 0 έχω το λειτουργικό και τα προγράμματα μόνο. Όλα τα δεδομένα είναι στο 5άρι.

Το 5άρι είναι πολύ καλύτερο, έχει ελάχιστα μικρότερες επιδόσεις στο γράψιμο, αλλά είναι ιδιαίτερα πιό ασφαλές. Το βασικό του πρόβλημα είναι η αναβάθμιση, γιατί εγώ τώρα που θέλω να το μεγαλώσω, χρειάζομαι 4 δίσκους του 1Τ...

Ενδεικτικά αυτά είναι τα αποτελέσματα που είχα:

2X320Gb @ Raid 0 on ICH9-R, 32kb-stripe size

raid0.gif

4X320Gb @ Raid 5 on ICH9-R, 64kb-stripe size

raid5.gif

3X320Gb @ Raid 0 on ICH9-R, 64kb-stripe size

raid-0x3.gif

4X320Gb @ Raid 5 on ICH9-R, 64kb-stripe size

raid-5x4.gif

Link to comment
Share on other sites

Κομμάτια πάνε οι δίσκοι σου.Εγώ αρκετά χρόνια με raid0,πάντα με 2 δίσκους μόνο δεν είδα τόσο τρελά νούμερα.Τώρα είμαι με 2 hitachi 80άρηδες sata 2,αλλά λέω να πάω σε 2χ500gb wd,εκτός αν κάνω raid με 4χ320 7200.11.Τους 2 τους έχω ήδη για data .Εσύ τι προτείνεις;Να πάρω άλλους 2 320 ή να πάρω 2 wd;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τη χωρητικότητα του δίσκου, έχει να κάνει με την ταχύτητα και το μοντέλο του. Απλά συνήθως, λόγω της ταχύτατης αλλαγής μοντέλων, οι μεγαλύτεροι είναι και γρηγορότεροι. Εμένα οι 80άρηδες είναι 10% πιό αργοί από τους 300άρδες κι είναι και 6 μήνες παλαιότερα μοντέλα.

Η ταχύτητα δίσκων ίδιων χαρακτηριστηκών (rpm, transfer protocol) εξαρτάται

άμεσα απο τη χωρητικότητα και τον αριθμό των platters. Επειδή οι WD 640GB

είναι οι μοναδικοί WD που έχουν platters των 320GB αυτή τη στιγμή είναι

οι πιο γρήγοροι WD SATA2 με 7200rpm.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έστησα για πρώτη φορά ένα raid0 σε δύο δίσκους WD250GB SATA2. Μπορώ να πώ ότι οι διαφορές φάνηκαν με το καλημέρα. Σαν νέοπας στο άθλημα είδα επίσης ότι το stripe size είναι μεγάλο(64k). Αν το μικρύνω στα 16 και κάνω και καινούριο φορμάρισμα με ένα partition 30-40gb για windows θα δώ μεγάλη διαφορά;Αξίζει η αλλαγή σε 2*640 και να βάλω τους 250ρηδες σε raid1 για δεδομένα; Το μηχάνημα θα δουλεύει μόνο γραφικά(photoshop, corel) και είναι το desktop της υπογραφής. Φοράει sata controller της Silicon. Επίσης ετοιμάζομαι για αναβάθμιση σε 2*2gb μνήμες και vista 64bit. Έχετε να προτείνετε κάτι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

32κ εννοείς το format για το υπόλοιπο κομμάτι ή για το partition που θα κόψω για λειτουργικό; Από ότι θυμάμαι η εγκατάσταση δεν βγάζει τέτοια επιλογή. Σχετικά με win να πάω σε 64bit?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.