Jump to content



Pcάκι με SLI για hardcore gaming


masxerofkartis143

Recommended Posts

Λοιπόν έχουμε και λέμε Πρόκειται για πισι με sli κάθως δεν πρόκειται να άγγίξω κάρτα ATI :D και έπιδη το παίδι θέλει να παίζει παίχνιδια του είπα για SLI

λοιπών πρέπει να μπουν μνήμες ddr2 κάθως δεν έχει να δώσει και τόσα πόλλα

Και έπισης έχει ίδη:

Thermaltake Kandalf

Zalman ZM600

Coolermaster truepower 650

OCZ Platinum 2gb 800mhz

Ναι απο μένα τα άγορασε του άρεσε το κούτι:D

Θα μπούν πάνω 3 κάρτες 9800 gtx με νέρο

Λοιπών τώρα γίατι πόσταρω

Μπορεί κάπιος να μου πρότεινει έπεξεργαστη μητρίκη και έξαρτήματα για νέρο????

Θέλουμε να το κράτισουμε όσο είναι δύνατο κάτω απο τα 1000-1200Ε κάθως μνήμες κουτί τρόφοδοτίκα και ύπαρχει και 1 δίσκος 320

Μέτα άπο μια γρήγορη έρευνα βρήκα τα άκολουθα:

EVGA Nforce 780I SLI LGA775 ATX 3PCI-E16 1PCI-E1 2PCI SATA2 RAID Sound GBLAN 1394 Motherbo *IR-$20*

OCZ Platinum XTC PC2-6400 4GB 2X2GB DDR2-800 CL5-4-4-15 DDR2 240PIN Dual Channel Memory Kit

Intel Core 2 Quad Q6600 Quad Core Processor LGA775 Kentsfield 2.40GHZ 1066FSB 8MB Retail Box 2χ XFX GeForce 9800GTX 675MHZ 512MB 2.2GHZ GDDR3 PCI-E Dual DVI-I HDCP HDTV Out Video Card *IR-$68*

3η κάρτα θα μπεί μέτα απο κάνα 2 μήνες όταν βρει το πάιδι λ7

Link to comment
Share on other sites

Αν και θα μπορουσες να πας σε Χ48 και 9800GX2, αφου θες SLI δες τα παρακατω.

Το SLI με 3 καρτες δεν εχει μεγαλη διαφορα με εκεινο των 2.

[ATTACH]2803[/ATTACH]

παρε και το νερακι.

Αν και δεν ειμαι και τοσο σιγουρος για την αντλια...

[ATTACH]2802[/ATTACH]

post-543-1414343122,1602_thumb.jpg

post-543-1414343122,2009_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την άντλια την είδα από κόντα και είναι άρκετα κάλη άλλα θα μπει και στις κάρτες νέρο και δεν ξέρω αν θα τα σήκωσει 1 3πλο άλλα και μια κάλλιτεχνικη άπορια

για κάρτες (3) και έπεξεργαστη θα γίνοταν τίποτα με 1 3πλο και 1 1ο????

Ωσο για τον 9300 δεν έχω δίαβασει και τα κάλυτερα θα πρότιμουσα τον 6600 που τον έχω ήδη δόκιμάσει

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, γιατί να μην χρησιμοποιήσει την σύνθεση του Saki αλλά με έναν E8500 (τι να τους κάνει τους τέσσερεις πυρήνες αυτή τη στιγμή, εκτός βέβαια αν θα κάνει τρελή επεξεργασία video) και μια SVGA 9800 GX2 (που είναι και πιο φτηνη) ?

Εγώ πιστεύω πάντως πως θα τον καλύψη πλήρως στις απατήσεις που ζητάει, ο 8500 και η GX2, και στο κάτω κάτω και η GX2 sli είναι αλλά εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Και γενικότερα γιατί να δώσει για 8500, αφού μπορεί να δώσει λιγότερα και να πάρει τον 8400 και να τον τρέχει κάθε μέρα στα 4 GHz. Όσο για τις κάρτες, περίμενε λίγο, δεν αξίζει να πάρεις ούτε την 9800 GTx, αλλά ούτε και την GX2. Άσε που για την 2η δεν έχει ακόμα σωστούς drivers.

Link to comment
Share on other sites

Οι τίμες που προτείνει ο Σάκης είναι σε Ε εγώ έχω την δύνατοτητα να τα φέρω απο Άμερικη και απο κει η τίμη της gx2 είναι λίγο πιο πόλυ απο δίπλασια της gtx και ο 6600 είναι πιο φτήνος όσο για τις 9800 ο τύπας που θέλει να στίσει το πισι είδε στο δίαδικτυο για το 3 way sli και του άρεσε

Link to comment
Share on other sites

για κάρτες (3) και έπεξεργαστη θα γίνοταν τίποτα με 1 3πλο και 1 1ο????
Δυσκολα...
Οι τίμες που προτείνει ο Σάκης είναι σε Ε εγώ έχω την δύνατοτητα να τα φέρω απο Άμερικη και απο κει η τίμη της gx2 είναι λίγο πιο πόλυ απο δίπλασια της gtx και ο 6600 είναι πιο φτήνος

πες μας απο ποιο μαγαζι θα τα παρεις μην ψαχνουμε οπου να ναι. ;)

όσο για τις 9800 ο τύπας που θέλει να στίσει το πισι είδε στο δίαδικτυο για το 3 way sli και του άρεσε

ε αυτος το δε, εσυ του πες οτι ειναι μονο μοστρα? γιατι και PC με 4 καρτες εχουμε δει αλλα απο επιδοσεις τιποτα.

Προσωπικα πιστευω πως το SLI με 3 καρτες δεν προκειται να αποδοσει. Μετα μενει να διαλεξεις αν θα πας σε 2 καρτες και 780 η αν θα πας σε μια και Χ48.

Link to comment
Share on other sites

1.http://www.ncix.com/

2. λοιπόν και έπιδη τέχνικα 9800χ2 και gx2 είναι το ίδιο θα παέι σε 2 9800 gtx γίατι του έρχεται λίγο πιο φτήνο και δεν είπα το μάγαζι γίατι άπλως σκέφτηκα πως δεν είναι πρόβλημα να άνατρέξω έγω στο σαιτ και να βρω αύτα που μου προτείνετε

3. το σκέφτηκα το χ48 με gx2 άλλα θέλει να πρόχωρησει σε 2 card configuration έχει μίλαμε όμως ενα γίνατι γάιδαρου δεν μέταπειθετε

4. Κάθως είναι Συγγενης άρκετα κόντινος και κάθως πρόκειται να στίσω το πισι μου μέσα στο κάλοκαιρι (Αμήν) με 3 κάρτες άλλα ddr3 άντι ddr2 το δόκιμάζουμε και αν του άρεσει πέρνει και μια άλλη κάρτα αν όχι δεν ξερω μπορεί να πάρει κάνενα πέριφερείακο

Έγω πάντως για το δίκο μου το άποφασησα έτσι θα μάθουμε έντος των έπομενων 2 μήνων

Link to comment
Share on other sites

Γίατι έγω δεν πίστευα πως το PC Power & Cooling.... στα 750 θα τα σήκωνε οχι το truepower..... στα 650 άλλα ντάξει βάσικα θα πάει κάπως έτσι:

Mobo (CPU e.t.c), 2 cards -----------> ZM600

Hdd's, dvd/rwers, 3rd card, watercooling e.t.c-------------> truepower

Απο την στίγμη που δυο ίδιας δύναμης άμαρκε θα τα έβγαζαν άνετα νόμιζω θα τα σήκωσουν άνετα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ειμαστε σε σωστο δρομο.

Κουτι: Thermaltake Kandalf

PSU: Zalman ZM600 + Coolermaster truepower 650

RAM: OCZ Platinum 2gb 800mhz

HDD: δίσκος 320

CPU: Intel Core 2 Quad Q6600

VGAs: 2x XFX GeForce 9800GTX

και μενει η μητρικη και το νερο.

αφου θα βαλεις 2 καρτες διαλεγεις αναμεσα στις

ASUS P5N-T Deluxe 780I SLI

EVGA Nforce 780I SLI

(να πω εδω, οτι η eVGA εχει το reference design)

και το νερο απο το ιδιο site.

D-TEK V2 CPU Water Block

Swiftech MCP655 12V Pump

Swiftech MCR320 Triple Radiator

Danger Den Single Bay Reservoir

D-TEK Fuzion GFX GPU Water Block

YOUR TOTAL $1,424.90 = 914.436 EUR ;)

Τωρα για το νερο, μπορουν να το τοποθετηθουν οι ειδικοι του φορουμ.

Link to comment
Share on other sites

Ενα 3πλο ψυγείο το κοβω λιγο δύσκολο να σηκωσει cpu και 2 gpu blocks. 4πλο (ή 3πλο και μονό) και αν. Το λεω γιατι οι quad ψύχονται δύσκολα και οι καρτες ζεσταίνονται πολυ. Δεν θα μπορεις να ανεβάσεις τιποτα και επομενως δεν εχει νοημα η υδροψυξη. Παντως πες περιπου που θελεις να πας cpu και gpus.

Επίσης εχω την εντύπωση οτι με αυτο το block εχεις την ιδια αποδοση με λιγότερη πτωση πίεσης απο αυτο που προτείνει ο Sakis the fraud: http://www.ncix.com/products/index.php?sku=23008&vpn=MCW60-R&manufacture=Swiftech

Επίσης αυτο το kit βελτιώνει πολυ την επίδοση του cpu block και ειδικα σε quad επεξεργαστές: http://www.ncix.com/products/productdetail2.php?noheader=1&sku=24354

Τέλος δες και αυτό για τις κάρτες: http://www.ncix.com/products/index.php?sku=22448&vpn=MC8800-SET&manufacture=Swiftech

Οσο για τη cpu δεν βρισκω λογο να πας σε quad. Καλύτερα παρε εναν 8500 ή 8400

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.