Jump to content



Asus P5b deluxe Pci express σε 1x αντι για 16x


Jonas

Recommended Posts

Εδω και καιρο εχω παρατηρησει οτι κανοντας overclock μετα απο καποια φορα παιζοντας ενα παιχνιδι η αποδοση πεφτει δραματικα.το προβλημα ειναι οτι το pci express το δειχνει linked 1x αντι 16x (cpuz, και στο nvidia control panel).κανοντας reset to bios, διορθωνεται και με νεο overclock καποια στιγμη (μπορει και βδομαδες) επανεμφανιζεται. Εχω κανει update το Bios σε αρκετες εκδοσεις χωρις να αλλαξει μονιμα κατι.Δεν ξερω αν ειναι προβλημα γενικα με τις συγκεκριμενες μητρικες 'η της καρτας γραφικων (8800gt, pci e 2.0), και απο οσο εψαξα στο ιντερνετ βρηκα παρομοιο προβλημα απο πολλους χωρις λυση.

Με καρτα pci e 1.1 (7900 gt) δεν υπηρχε τετοιο προβλημα.

Να σημειωσω οτι το fsb το εχω απο 333-450 χωρις να αλλαζει ποτε κατι.

(cpu core2duo e6400 -1066).Σε default δεν το εχω παρατηρησει, αλλα δεν εχει μεινει ποτε πανω απο 2-3 μερες...(και θα προτιμουσα να αγοραζα αλλη μητρικη 'η καρτα γραφικων παρα να τρεχω σε default)

Μπορει κανεις να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

στα 107 συγκεκριμενα δεν εχω δοκιμασει, το εχω βαλει σε 100, 101, 102...υπαρχει ιδιαιτερος λογος με το 107?

Παντως ψαχνοντας λιγο στο faq της asus βρηκα

"M3A32-MVP Deluxe supports PCI-E 2.0. But PCI-E 2.0 support is disabled by default. You need to enable PCI-E 2.0 support in BIOS. Please go to Advanced --> Chipset -->PCI Express Configuration--> Port#02~Port#12 --> Gen2 High Speed Mode, and set this option to "Automonous Switch".

Port#02 represents first PCI-E X16 slot."

Στην p5b δεν υπαρχει τετοιο option, οποτε μηπως απλα δεν υποστηριζει το pci e 2.0? η καρτα γραφικων γραφει οτι ειναι συμβατο

Link to comment
Share on other sites

Quote από xtremesystems:

To fix the 1x PCIe , try these settings

In NB :

PEG Force 1x => Disable

PEG Link Mode => Auto (if you change this to Normal it'll go 1x)

Asus C.G.I => Disable

In SB:

PCIEX16_2/PCIEX1_1 Force => X4Mode (fast)

Chris Kaf added 1 Minutes and 5 Seconds later...

και στη συνέχεια:

Also Lock PCI-E to 100, PCI to 33.3. Then raise NB and FSB voltage but never set them to AUTO or the highest value. This is how I fixed the PCI-E 1X problem with BIOS 0804.

Chris Kaf added 7 Minutes and 23 Seconds later...

Και 3ο ποστ στη σειρά:

Φαίνεται πως εκτός από αυτές τις ρυθμίσεις για το ΝΒ και το SB είναι απαραίτητο να δώσεις χειροκίνητα το voltage και για τα 2. Για να μη γίνομαι κουραστικός 1-1 ποστ, διάβασε ολόκληρο το άρθρο εδώ: http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=130795

Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει πολλα απο αυτα, δηλαδη το ΝΒ και FSB δεν ηταν σε auto, δοκιμασα και το Peg link mode σε auto...και βλεπουμε.οταν αλλαζω τα settings παντα διορθωνεται, αλλα προσωρινα.Προς το παρον, δουλευει θα δειξει μετα συντομα αν ειναι μονιμο, κατι μου λεει ομως οτι θα επρεπε να υπαρχει μια απλη λυση με bios update, που δεν βρηκα.

.Μου φαινεται πως θα αλλαξω μητρικη καπου συντομα

ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.