Jump to content



Antec 550T.C. + OCZ booster = goodbye gskill


Recommended Posts

Οπως ακριβως το λεει και ο τιτλος...

Ο Η/Υ καραφορτωμενος με διαφορα, το antec φαινοτανε να ψυχοραγουσε... στην αρχη ομως (τον 1ο μηνα που αγοραστηκαν οι gskill+booster) ολα εδειχναν υπεροχα...

οι μνημουλες επαιζαν με μηδενικο ρευμα 2,75-2,80, και το booster φαινοτανε να δινει στα8ερο ρευμα...

Μετα απο καποια φαση το ρευμα στην ενδειξη του αρχισε να παιζει εξωφρενικα πολυ....μεταξυ 2,6-3,2!!! (ρυθμιση για 2,80), παρολα αυτα μετα απο 10 λεπτα και λιγο τσικι τσικι στο ρεγουλατορο, ερχοτανε στα 2,8.

αυτο συνεχιστηκε για περιπου 1 μηνα, οποτε και οι μνημες ψοφησαν....

εβγαλα το booster απο πανω...τπτ... no win

δοκιμασα σε αλλα 2 μηχανακια τις μνημες...τπτ...no win

τις εδωσα στο μορτι να τις δει στο dfi, και ως δια μαγειας αρχισαν να παιζουνε παλι!!!! μετα απο 1 μερα.... του ψοφανε και αυτουνου!!! τις φερνει πισω... αλλαζω psu (ocz600) τις βαζω πανω...παιζουν!!! τις παμε μια στα 260...ψοφανε (2,8 απο msi).

κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι το antec αρνιοτανε να σηκωσει ολα τα πραγματα με αποτελεσμα να κλεινει μια απο τις γραμμες του, χανοντας ετσι οτι επαιζε πανω, να πω επισης οτι ειχαν μπει extensions σε ολο το psu με θερμοσυστελομενα (δεν ξερω αν αυτο επηρεασε την αποδοση του λογω πιθανης απωλειας).

Οποτε κατεληξα στο συμπερασμα οτι για την νεκρανασταση των μνημων, ευθηνεται 'η το Psu (το οποιο ειχα σφαξει για να βαλω xtensions) 'η το booster...

δυστηχως τωρα το booster δεν ειναι στα χερια μου για να δω αν τελικα με το ocz psu θα δινει σχετικα σταθερη ταση.

Το κουφο ειναι οτι μεχρι τα 255 οι μνημες δειχνουν να παιζουν (2.75), απο τα 255+ με 2,80 αρχιζουν και φρικαρουνε!!!

Link to comment
Share on other sites

Ζαρρα εαν το μονο που ειχες κανει στο Antec ηταν προεκτασεις στα καλωδια

(και εφοσον δεν εγινε κανενα μπερδεμα σε αυτα)

δεν ευθυνεται αυτο....

το εχω καραπετσοκομμενο απο αυτην την αποψη εδω και 8 μηνες και ειναι σταθεροτατο

πανω απο τις ονομαστικες τασεις στο συστημα της sig μου(+audigy2ZS)...

Link to comment
Share on other sites

Ταπα αδερφε...

και τωρα τι παιζει?

Πως προτιθεσαι να αντιμετωπισεις το θεμα του rma??

Παλι στο Αμερικας? Δεν πιστευω στην επιστροφη να κανουν παλι σταση στο τελωνειο...

...δαγκωνω γλωσσα, κουνιεμαι απο την θεση μου κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

rma απο usa? δεν ψηνομαι.....

ασε που δεν ξερω για αυτο που λες περι τελωνειου...

θα τις αφησω...οπου παιξουν σταθερα....

εεε και οταν βρω κανα φραγκο και εχει βγει τπτ τις προκοπης θα τους βαλω φωτια και θα ποσταρω τις φωτο...

κριμα παντως πηγανε απατες οι μνημουλες...

με τρωει ακομα ο .... μου να δω τι εφταιξε..το Psu 'η το pouster...

(shido...το pouster ρεεεε)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εδω με :O"κατι":O bh5 του Shido, και αλλαγμενο το psu (ocz600), το αρχικο τρεμοπαιγμα του booster εξακολουθει να υπαρχει, τελικα οι μνημες πηγανε μεχρι 255Μhz memtest stable, αλλα στα win ηταν εμετικα ασταθεις... ακομα και οταν χαλαρωσανε....

Λυσσαξανε για ρευμα και εγω τους εδωσα λιγο... :cool:

post-363-1416071716,7838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μια θεωρεια που λεει οτι αμα το πισι σου, παιζει lineage ικανοποιητικα, δεν υπαρχει κανενας λογος αναβαθμισης...

αμα αλλαξω σε dfi θα θελω και καρτα, οποτε.. mobo+vgaC+ram=χρεωκοπια....αυτη τη στιγμη

Link to comment
Share on other sites

zarra δοκιμασε να πιεσεις πανω κατω το booster (χωρις να γυρναει) και δες αν αλαζει ενδειξεις. το ποτενσιομετρο του ειναι ΧΑΛΙΑ και την ακουει ευκολα. εγω το εχω ιδη αλαξει με ενα ΓΑΜΑΤΟ 10k 10 στροφων αλλα τωρα πια μου ειναι αχρηστο!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.