Jump to content



Raid-5 Failure


bfc_xxx

Recommended Posts

Εχω μια συστοιχία RAID-5 με 3 δίσκους 500αρηδες δηλ 1 TERA χωρητικότητα.

Μετα από μια Μπλε οθόνη οι δίσκοι (και οι τρεις) φαίνονται στο BOOT σαν NON-RAID. Πως γίνεται να τους ξανακάνω RAID5 member?

Τι κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αυτό αλλά τίποτα.

ICH9 πανώ στην ΑΒΙΤ ΙΧ38.

Το παράξενο είναι ότι είχα 2 συστοιχίες. Μία Raid0 για το λειτουργικό και μία Raid5 για αποθήκη. Το raid0 δεν έπαθε τίποτα, στο Raid5 οι δίσκοι κάνανε reset σε ΝΟΝ-RAID.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα τα προγραμματα δε θα μπορεσω να κανω κατι γιατι τα δεδομενα δεν είναι σε έναν δίσκο αλλά και στους 3 με rotation.

Δοκίμασα το Raid Reconstructor της GetDataBack αλλά δε το βρίσκει αυτόματα και θέλει manual ρυθμίσεις που για να μου τις δώσει η εταιρεία θέλει 299€. Το θέμα δεν είναι τα χρήματα, τα δίνω αλλά δεν ειμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει.

Το μεσημέρι μετά τη δουλειά θα δοκιμάσω το R-Studio Network Edition που έχει τη δυνατότητα να κάνει Virtual Raid από δίσκους που άνηκαν σε συστοιχίες.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα στο εβλεπε το Raid 5 ή ειχε χαθεί? Για να καταλάβεις εμένα τα windows το βλεπουν σαν 3 διαφορετικους δίσκους και οχι σαν 1 ενιαίο.

Ποιο προγραμμα είχες χρησιμοποιήσει το GetDataBack for NTFS ή το Raid Reconstructor?

Link to comment
Share on other sites

Είχε καεί ο controller και πήρα στο χέρι 4 δίσκους... Με το "for NTFS" αν θυμάμαι καλά, έβαλα τους δίσκους σε ένα άλλο pc και μάζεψα τα δεδομένα.

Edit: Πάντως και το File Scavenger λέει ότι διαβάζει σπασμένα Raid. Δεν το έχω δοκιμάσει όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι ο Fugger στο XS ( xtremesystems.org ) είχε postάρει οδηγίες για το πως επανέφερε επιτυχώς τα αρχεία του από σπασμένο array σε ICHxR.

Κάνε ένα search για threads started by Fugger.

Αν βγάλει πολλά και δεν το βρείς στις πρώτες δύο σελίδες, βάλε και additional filter το keyword "RAID".

Link to comment
Share on other sites

Τελικά με το GetDataBack δεν μπορεσα να κάνω κάτι. Δε βρίσκει αυτόματα τις ρυθμίσεις και θέλει τα 299€ για να το βρει η ίδια η εταιρεία.

Με το R-Studio κάπως καλύτερα. Είδε τη δομή των φακέλων αλλά οταν τα έκανα recovery το 80% ήταν corrupt.

Τελικά έβαλα και file scavenger (ευχαριστώ Wizard) αλλά στην αρχή δεν έβρισκε τίποτα. Στο xtremesystems.org (ευχαριστώ Billpeppa) όμως κάποιος χρήστης είχε πει ότι δεν είδε διαφορα στη ταχύτητα του recovery είτε χρησιμοποιώντας 2 είτε και τους 3 δίσκους μαζί. Οπότε μου ήρθε η ίδέα να δοκιμάσω μόνο με 2 δίσκους και για το τρίτο να βάλω "missing" και δούλεψε έτσι και έσωσα το 99% και κυρίως αυτά που χρειαζόμουν περισσότερο.

Σας ευχαριστω και τους δύο πάρα πολύ για τη βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Η μπλε οθόνη δεν έχει να κανει με το controller. Απλά όποτε εχω διακοπή ρευματος (και κλεισω και το UPS) τα ρευματα (μνημες, cpu κτλ) γυρνανε στο default, όχι ομως και όλο το BIOS γι'αυτο ξεχάστηκα. Οι μνήμες μου θελουν 2Volt. Οπότε με 1,8V default η μπλε οθόνη δεν αργεί να έρθει. Κατα τα άλλα δεν έχω κάνει OC.

Δεν είναι η πρώτη φόρα που έκανε restart από ρευμα αλλά τις προηγούμενες φορές ο controller εκανε rebuilding. Ισως να παίζει ρόλο ότι αυτή τη φορά που την πάτησα έγραφα δεδομένα στο raid-5.

Το θέμα είναι ότι το raid-5 το έκανα για να έχω ασφάλεια και ενιαία χωρητικότητα αλλά πάλι ξεκρέμαστος είμαι και ψάχνω για άλλες λύσεις. Μάλλον θα πάω άμεσα σε raid-1 με δίσκους 1ΤΒ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να είσαι ~100% σίγουρος ( ποτέ δεν λέμε ακριβώς 100% γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί ) για τα δεδομένα σου, πρέπει να τα σκάσεις στην αγορά ενός καλού SATA-RAID Controller με on-board processor, και να πας είτε σε RAID 5 με 4 και άνω HDDs, ή σε 51 ( συχνά το βλέπεις να το αναφέρουνε οι Promise controllers και ως RAID 53 )

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, εγώ τα δεδομένα μου τα έχασα με ακριβό raid controller... Με τους onboard δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα και γλίτωσα και το κόστος του...
Είχες IDE(αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφορούσε τότε sata).

@bfc_xxx Με έναν Sata2 της Areca/promise/adaptec 4-port η 8-port θα είσαι καλυμμένος, και στην χειρότερη να συμβεί τίποτα και να έχει λήξει η εγγύηση, θα μπορείς με ένα μεταγενέστερο sata 3 controller να κάνεις επαναφόρτωση το array(αρκεί να είναι ίδια μάρκα ο contrioller).

Ακόμη καλύτερα θα ήταν ένας Sas/sata2, να και το sas έχει μεγαλύτερο support και θα κρατήσει πολλά χρόνια όπως το 68pin SCSI.

BTW το UPS δεν βλέπω να επαρκεί για το σύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, εγώ τα δεδομένα μου τα έχασα με ακριβό raid controller... Με τους onboard δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα και γλίτωσα και το κόστος του...

Shit happens George.

Απλώς με έναν καλό controller είναι πιο "σπάνιο" το φαινόμενο.

Συν ότι έχεις καλές επιδόσεις στα RAID Levels που χρησιμοποιούν parity bits, blocks, etc [ φαντάζομαι έχεις δεί την πτώση των επιδόσεων ενός RAID 5 Array σε on-board SATA-RAID Controllers όπως οι ICHxR της Intel, τα nF5xx της nVIDIA, κλπ, και ειδικά στο write performance ].

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι έχεις δεί την πτώση των επιδόσεων ενός RAID 5 Array σε on-board SATA-RAID Controllers όπως οι ICHxR της Intel, τα nF5xx της nVIDIA, κλπ, και ειδικά στο write performance

Όχι, δεν την έχω δει :p

Είμαι 5% κάτω από ότι με Raid0... Οπότε τη θεωρώ αμελητέα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά με τον Adaptec είχα 60MB/s υψηλότερο write, και 40MB/s στο read από ότι είχα με τον ICH9R.

Και η δοκιμή δεν είχε και τίποτα τρελλούς δίσκους να φανταστείς, 3* Maxtor DiamondMAX Plus 9 300GB SATA II είχα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.