Jump to content



Raid-5 Failure


bfc_xxx

Recommended Posts

BTW το UPS δεν βλέπω να επαρκεί για το σύστημα σου.

Το UPS που έχω μου φτάνει μια χαρά. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή το έκλεισα εγώ χειροκίνητα όταν έγινε διακοπή στις 4 το πρωί όταν κοιμόμουν και άρχισε να σφυρίζει. Γύρισε το Bios στα default και εγώ την επόμενη μέρα ξέχασα να το επαναφέρω οπότε και έγινε το μοιραίο.

Η ταχύτητα του ICHx σε σχέση με hardware controller μπορεί να είναι πεσμένη αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση αυτό που με ένοιαζε περισσότερο είναι η ασφάλεια. Εχω κάπου 4GB προσωπικά αρχεία και 100GB αρχεία δουλειάς που δε πρέπει να χαθούν με τίποτα. Τα υπόλοιπα 300-400GB όσα ήταν δεν ήταν και τόσο μεγάλης σημασίας. Γι' αυτό είχα κάνει το raid-5 για να είμαι σίγουρος.

Το ειρωνικό της υπόθεσης είναι ότι το raid-5 και η αρχή στην οποία στηρίζεται δούλεψε μια χαρά αφού πήρα τα δεδομένα με το file scavenger χρησιμοποιόντας 2 από τους 3 δίσκους και απλά ο controller της Intel δε μπόρεσε να κάνει τη δουλειά του. Βέβαια αυτό το λέω τώρα που πέρασε ο πανικός. Μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην έχει επιλογή ο controller της Intel να κάνει import τους δίσκους και να κάνει rebuild τη συστοιχία από τη στιγμή που το file scavenger μπόρεσε να δει όλα τα αρχεία κανονικά.

Αυτή τη στιγμή παίρνω τα τελευταία δεδομένα και το recovery έφτασε το 100%.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.