Jump to content



Προβλημα με 9600 GT


ptolemeos

Recommended Posts

Ευτυχως ειναι ακομα στην εγγυηση. Αρα ειμαι καλυμμενος. Αυτο, ομως, που δεν μπορω να καταλαβω ειναι αυτο που ειπα πιο πανω. Πως γινεται στο ιδιο προβλημα, τη μια φορα να φταινε οι ram κ την αλλη η gpu? Εστω οτι φταινε οι ram, οπως λενε, δε θα επρεπε το προβλημα να το εβγαζαν ακομα κ μετα την αλλαγη της 9600 το καλοκαιρι? Δηλαδη, πως γινεται σε αυτο το διαστημα των 4 μηνων το pc να δουλευει αψογα κ ξαφνικα να βγαζει το προβλημα αυτο? Εχετε καποια εξηγηση? Σας εχει συμβει κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας κ παλι παιδες κ συγγνωμη που επαναφερω αυτο το θεμα μετα απο τοσο καιρο. Επειτα απο την παραπανω περιπετεια του pc με τις προβληματικες RAM (που αντικατασταθηκαν με 2 ιδιες) το παραλαμβανω πριν 2 μερες ολο χαρα που επιτελους θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω. Ομως την ξερω εγω τη μοιρα μου... Κ ναι, κυριες κ κυριοι, ειχε παλι προβλημα! Τα συνδεω ολα κανονικα κ το ανοιγω.

α) Κανει το ιδιο που ειχα αναφερει σε ενα προηγουμενο thread. Δηλαδη, ανοιγει για 1 s, σβηνει για 2-3 s κ μετα ξανανοιγει κ προχωραει κανονικα. Ομως αυτο δε μου το εκανε παλια, παρα μονο οταν τον ειχα υπερχρονισει ελαφρα. Οταν τους το πηγα εκει (στο e-shop) ολα τα κομματια του η/υ ηταν στις εργοστασιακες τους ρυθμισεις κ δεν το εκανε αυτο το συστημα (το restart)!

β) Μετα απο το πιο πανω κ οταν εχουν περασει 2 περιπου δευτερα κανει κατι καπως ανησυχιτικο. Ακουγεται ενα μπιπ. Κ μετα απο 5-6 δευτερολεπτα ακομα ακουγεται κ ενα δευτερο μπιπ. Εχω την εντυπωση οτι αυτα ειναι απο τη μητρικη.

Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι συμβαινουν τα πιο πανω κ τι μπορω να κανω??

Υ.Γ: Το τμημα service τους μου ειπε οτι το συστημα ειναι σταθερο κ οτι περασε τα tests. Συγκεκριμενα μου ειπαν οτι περασε το memtest κ το burnIN test. Αλλα αυτα ειναι για τη σταθεροτητα των μνημων, ετσι?

Υ.Γ.2: Επισης, εκαναν κ ενα bios update στη μητρικη κ (νομιζω) καποιες ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις Intel Μητρική το restart Ποθ λες είναι φυσιολογικό

Ναι, αλλα (οπως ειπα) δεν το εκανε οταν το πρωτοπηρα. Μονο οταν εκανα o/c. Οταν το ειχα επαναφερει στις αρχικες του ρυθμισεις δε το εκανε. Κ τωρα που το πηρα πισω παλι το κανει. Χωρις να ειναι υπερχρονισμενο κατι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πριν δεν εκανε τιποτα τετοιο.Δε μπορει ξαφνικα οταν το παιρνουν αυτοι ν αρχισει να το κανει κ να βγαζει beep.Μιλαμε για την asus p5k pro με p35.Οπως ειπαμε απ την αρχη ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα κ πιο παλια κ του αλλαξαν καρτα γραφικων κ ολα ηταν οκ.Τωρα αλλαξαν ραμ κ το pc ειναι σε μαυρα χαλια.Δηλαδη ελεος.Μονο τεχνικοι δεν ειναι αυτοι εκει περα........

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα ακούω όλα αυτά μάλλον ήθελε άλλαγμα η motherboard αντί για κάρτες και ram... άμα έτρεξες memtest άμα πέρασε τα τέστ του e-shop κτλ.. τότε μάλλον κάτι τρέχει με τη Motherboard... άμα σου έκανε τα μπιπ στο ο/c και τώρα στα κάνει χωρίς o/c + ότι κάθε φορά που αλλάζεις κάρτα χαλάει μετά από λίγο....εμένα στη mobo θα πήγαινε το μυαλό μου...Ίσως να κάνω και λάθος αλλά δεν χάνεις τπτ άμα βρείς μια 2η mobo με 10-20€ να τα βάλεις πάνω να δείς τι θα γίνει....

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως το ιδιο προβλημα αντιμετωπισα και εγω με ATI HD2600PRO512 που μου εκανε απολυτως τα ιδια με σενα.στα MULTIRAMA μου την αλλαξαν και ενω η νεα δουλευε αψογα για 2 μηνες αραια και που αρχισε παλι τα ιδια να κανει.Το κακο ειναι οτι δεν μου ανανεωσαν την εγγυηση και ισχυει της παλιας που κοντευει να ληξει.με τηνν προηγουμενη προβληματικη παντως ειχα αλλαξει και τροφοδοτικο αλλα το προβλημα παρεμενε.η οθονη μου bytheway ειναι philips

.....με κάθε αλλαγή ανανεώνεταιο αυτόματα η εγγύηση. Νόμος του κράτους εκτός και αν η συναλλαγή έγινε χέρι με χέρι και δεν σου έκοψαν παραστατικό οπότε δεν μπορείς να το αποδειξεις.

Βασικά αυτό που κάνουν είναι μεσα απο Βοοτ και command prompt να τρέχουν διαγνωστικά. Φαντάζομαι ότι δεν μπήκαν στο λειτουργικό και να το ζόρισαν με κάποιο παιχνίδι.....

Link to comment
Share on other sites

@vagos

Δε νομιζω να ειναι η mobo.Θα ξαναπω την ιστορια απο την αρχη.Ο ptolemeos αγορασε το pc αρχες Ιουνιου.Γυρω στις 20 Ιουνιου το πηγαμε για service διοτι στα καλα καθουμενα εσβηνε η οθονη ενω το pc συνεχιζε να λειτουργει κανονικα.Το πηγαμε κ μας αλλαξαν καρτα γραφικων (9600GT).Απο τοτε ολα οκ.Δεν υπηρχε κανενα απολυτως προβλημα μεχρι πριν απο 2 εβδομαδες που αρχισε να κανει ακριβως οτι εκανε κ τον Ιουνιο.Το pc φοραει τον Ε8400 κ απο τα 3GHz τον ειχε παει στα 3,4.Οπως εχει αναλυθει κ σε αλλο thread, οταν υπερχρονιζεις, στις περισσοτερες μητρικες οταν πατας το κουμπι για ν ανοιξει ο υπολογιστης κανει το εξης:Ανοιγει στιγμιαια,κλεινει κ ξανανοιγει κανονικα...Ενω αν δεν ειναι υπερχρονισμενο το pc απλα πατας το κουμπι κ ανοιγει χωρις διακοπες.Εμεις πριν το δωσουμε για service το κατεβασαμε το pc στα φυσιολογικα.(Για να μην πουν οτι φταιει το o/c).Τα φανταστικά γατόνια οι τεχνικοι του eshop διεγνωσαν οτι φταινε οι RAM.Ενω το pc ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα με τον Ιουνιο.Αλλαζουν τα 2 απο τα 4 Giga με 2 καινουριες.Οι ιδιες ακριβως ειναι με αυτες που φοραγε πριν.Οταν πηραμε το μηχανημα μας ειπε ο υπαλληλος οτι ετρεξαν τεστ κ ειναι σταθερο το μηχανημα κ οτι εκτος απο τις ραμ εκαναν κ καποιες ρυθμισεις στα Biος κ τα εκαναν κ update...Τι δουλεια εχουν οι ηλιθιοι να πανε να πειραξουν τα bios????Αν ειναι δυνατον!!!!Το αποτελεσμα ειναι να περνουμε πισω το μηχανημα χειροτερο απ οτι ηταν.Χωρις να ειναι υπερχρονισμενο, στο ανοιγμα αναβει κ σβηνει σαν να ηταν υπερχρονισμο κ μετα ριχνει κ 2 beep (!!!) κ ερχομαστε στα ίσα μας.

Λοιπον αυτοι ειναι η ολη ιστορια με ολες τις λεπτομεριες.Τωρα το εχουμε ξαναπαει για service για να διορθωσουν τα beep.

Link to comment
Share on other sites

α)ανοιγει για 1 s, σβηνει για 2-3 s κ μετα ξανανοιγει κ προχωραει κανονικα.

β) Μετα απο το πιο πανω κ οταν εχουν περασει 2 περιπου δευτερα κανει κατι καπως ανησυχιτικο. Ακουγεται ενα μπιπ. Κ μετα απο 5-6 δευτερολεπτα ακομα ακουγεται κ ενα δευτερο μπιπ. Εχω την εντυπωση οτι αυτα ειναι απο τη μητρικη.

Υ.Γ: Το τμημα service τους μου ειπε οτι το συστημα ειναι σταθερο κ οτι περασε τα tests. Συγκεκριμενα μου ειπαν οτι περασε το memtest κ το burnIN test.Αλλα αυτα ειναι για τη σταθεροτητα των μνημων, ετσι?

Οπως σου ειπαν και τα παιδια το να ξεκινανε τα ανεμιστηρια να κοβει και μετα να ξεκιναει κανονικα ειναι φυσιολογικο,οι περισσοτερες μητρικες το κανουν,εμενα η Rampage το κανει σε καθε ξεκινημα.

Ομως θα επρεπε να ακους μονο ενα beep οταν ξεκιναει το PC,πρεπει να βρεις τι ειναι το δευτερο beep.

Απενεργοποιησε το logo της Asus να βλεπεις το P.O.S.T. και διαβασε τι ειναι το δευτερο beep.

Memtest για τις μνημες,Burn-in για τον επεξεργαστη.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπαν και τα παιδια το να ξεκιναν τα ανεμιστηρια να κοβει και μετα να ξεκιναει κανονικα ειναι φυσιολογικο,οι περισσοτερες μητρικες το κανουν,εμενα η Rampage το κανει σε καθε ξεκινημα.

Εμένα η rampage δεν κάνει αυτό το μπιπ..πάει κανονικά και μετα από ο/c...

Άρα είναι ότι κομμάτι σου πέσει??Με μπιπ ή

χωρίς μπιπ?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ για το αναβοσβημα του pc στην αρχη.Το δεχομαι.Αν κ δεν το εκανε πριν.Εγω κανω την εξης απλη ερωτηση.Τι δουλεια ειχαν οι ηλιθιοι να κανουν Update στα bios???Επισης αφου το προβλημα ειναι καθαρα της καρτας γραφικων γιατι αλλαξαν τις ραμ??Εχει ακριβως τα ιδια συμπτωματα με τον Ιουνιο.Οπως τοτε αλλαξαν καρτα γραφικων κ δουλευαν ολα ρολοι αυτο επρεπε να κανουν κ τωρα.Πραγματικα ειμαι εξαγριωμενος με τους τεχνικους του eshop γιατι εχω κ αλλο περιστατικο απο εναν αλλο φιλο μου.Επισης πριν δεν ακουγοταν κανενα μπιπ στη μητρικη του.Ουτε στη δικια μου ακουγεται.Δε μπορω να καταλαβω γιατι πειραξαν τα bios.Κ εκαναν κ καποιες ρυθμισεις............Τι ρυθμισεις εκαναν?Τι δουλεια εχουν να κανουν καποιες ρυθμισεις?Αν ηταν ολα σωστα θα επρεπε να παιζουν κανονικα ολα στο default

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το pc είναι χάλια??Δλδ πάλι αναβοσβήνει??Αν ναι δοκιμάζεις ένα reset στο bios??Βγάλε την μπαταρία για 2-3 λεπτά και το καλώδιο τροφοδοσίας του pc μαζί και μετά δοκίμασε να ανοίξεις το pc αφού ξαναβάλεις την μπαταρία και πες μας άμα το πρόβλημα λύθηκε....

Αν σου κάνει τα ίδια πέρνα το τελευταίο Bios από την εταιρεία της mobo...

Στην mobo μου κάνει μόνο ένα bip...2 κάνει μόνο όταν έχω overvoltage...πχ τον cpu στα 1,65volt...

Link to comment
Share on other sites

Επισης πριν δεν ακουγοταν κανενα μπιπ στη μητρικη του.Ουτε στη δικια μου ακουγεται.

Mην τρελλαινεστε βρε παιδια...οταν ολα ειναι συνδεμενα σωστα πρεπει να ακουγεται ενα beep που σημαινει οτι ολα ειναι ενταξει,αν δεν ακους κανενα beep μαλλον το ηχειο του κουτιου δεν ειναι συνδεμενο.

Το ενα short beep ειναι καλο,το δευτερο beep πρεπει να βρεις τι ειναι.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη παιδες που δεν εγραψα ολη μερα, αλλα ηταν λιγο δυσκολο να βρω αλλο pc για να απαντησω. Η κατασταση ειναι οπως ακριβως λεει ο lunatic. Εκανα τη βλακεια κ τους το πηγα πισω αμεσως μολις ακουσα τα μπιπ. Επρεπε να δοκιμασω αυτα που ειπατε εσεις πριν τους το επιστρεψω... :(

Τελος παντων, μολις καταφερω να επικοινωνησω μαζι τους (διοτι με εχουν στο γραψιμο! :074: :011: ) θα σας ενημερωσω.

Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας!! :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.