Jump to content



HELP ΠΑΩ ΓΙΑ PELTIER


vagos2221416003330

Recommended Posts

Παιδιά βοήθεια..πήρα 2 pletier...ένα 250watt και ένα 400watt...

Ποιό από τα 2 μπορεί να μπεί κάτω από μία true black???

Μπορεί να μπεί το 250αρι κάτω από ένα tidewater??

Τι τροφοδοτικό πρέπει να πάρω και που θα το βρώ??

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη καλυτερα να τα ξεχασεις αυτα που σκεφτεσαι.

Επειδη σε βλεπω και γουσταρεις o/c η λυση ειναι "απλη" και εισαι τυχερος επειδη σε αυτες τις εποχες μπορεις με 350-400 ευρω να παρεις phase cooling.Γιατι οταν ειχα εγω την τρελα σου ειχε 800-900.Μαζεψε τα λεφτα σου και go for it.Το πελτιερ δεν συμφαιρει σε πρωτη φαση και σε δευτερη δεν μπαινει σε κανενα απο αυτα που αναφερεις.Θελει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ εξαιρετικη υδροψυξη και special τροφοδοτικο να δινει αμπερ.

Η ψυξη που θελει το πελτιερ πρεπει να μπορει να αντεξει τα watt του πελτιερ+του επεξεργαστη.Αρα μιλαμε για 500+ watt στην δικια σου περιπτωση..κλαιν μαιν...Αμα το καταφερεις λοιπον θα εισαι -10,-5 το πολυ load ενω με ενα phasaki καλοσεταρισμενο εχεις -25 -30 για να μην πω και πιο κατω.

τροφοδοτικο ε...

κατι τετοιο θα σου εκανε

http://www.meanwell.com/search/sp-320/default.htm

Link to comment
Share on other sites

μα το τροφοδοτικό που μου λές έχει 320watt.... πως θα σηκώσει το 400αρι peltier???Όσο για Phase λίγο δύσκολο γιατί αρχικά δεν ξέρω που πουλάνε με 400€ και 2ον πήρα τα peltier τώρα...οπότε πάω για νεράκι???

Link to comment
Share on other sites

Ασε τα peltier στην άκρη ... είναι λύσεις του παρελθόντος ... και είναι προβληματικές.

Για να κοντράρει ένα τέτοιο peltier ... ούτε η καλύτερη αερόψυξη δέν θα το καταφέρει.

Θές τουλάχιστον μιά καλή υδρόψυξη για τα Watt αυτά.

... και ωραία ... το κατάφερες και κοντράρει.

Μετά θα τρέχεις με τα vetex και τα χαρτιά να μαζεύεις την υγροποίηση ???

Link to comment
Share on other sites

εεε.... δν ξέρω... ούτε σε κάρτα γραφικών τα βάζω?και τα 2 τσάμπα τα πήρα???

Υποψιν ετσι...ακομα και να τα βαλεις οπως σου λεει και ο Τασος,τα πελτιερ θελουν και αυτα μονωσεις και τα σχετικα.Βαγγελη δεν ειναι ωραιο να σε ξενερωνουν αλλα σου λεμε την αληθεια.Επρεπε να ειχες ρωτησει πριν τα παρεις..:001:

Τωρα απο κει και περα,αν θες να προχωρησεις υπολογισε για αρχη οτι καλυτερο υπαρχει σε υδροψυξη απο περιφερειακα και φυσικα αναλογο μπλοκ για να δεχτει το peltier.

Αστεια πραγματα..ασυμφορα και ανταποδοτικα.Σου ειπα..ειναι bad call η ιστορια.Πουλανε μια χαρα phase με 400,αν εχεις πορωση παρε ενα τετοιο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.