Jump to content



Ορισμός timings απο windows


liago86

Recommended Posts

Καλησπερα, αγορασα για τον αδερφο μου ενα σετακι 2x2Gb Crucial που παιζουν στα 4-4-4-12 στα 2volt, αλλα η μητρικη του δεν εχει καθολου ρυθμισεις το bios για να βαλω καρφωτα timings.

Ειναι η mobo Asus P5QL-SE και οι μονες ρυθμισεις που εχει ειναι να βαλω τα volt και την ταχυτητα που θα τρεχουν οι ram.

Τις βαζω στα 2volt και 800Hz αλλα αυτο δεν αρκει για να αλλαξουν τα timings.

Μπορω να αλλαξω τα timings με καποιο προγραμμα απο τα windows?

Δοκιμασα ηδη το memset αλλα δεν αλλαζει τιποτα απο εκει περα και μου λεει οτι κατι ειναι κλειδωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα αν υπηρχε κατι θα το ειχα βρει, οι μονες επιλογες που εχει ειναι αυτες που σας ειπα.

"Advanced>Chipset>Configure DRAM Timing by SPD" δεν υπαρχει κατι παρομοιο!

Εχω φτιαξει πολλα pc και το εχω δει και σε αλλες μητρικες να μην υπαρχουν επιλογες για τα Timings, οπως σε μια Asus P5E-VM DO ενος φιλου μου.

Δυστυχως η μητρικη ειναι απο τα πιο απλα μοντελα της εταιριας και εχει τα απολυτως απαραιτητα, φτηνο μοντελο δηλαδη. Ειναι με P43 chipset.

Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση μια μητρικη να μην εχει ρυθμισεις για timings?

Οσο για φωτογραφια ειναι λιγο δυσκολο τωρα να ανεβασω, κοιταξα σχολαστικα το manual της μητρικης , ουτε εκει λεει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο manual δεν υπαρχουν αυτα που σου ειπα?

stealth

Ωπα φιλε, το εχει αυτο, τωρα το ειδα, θα το βαλω disabled να δω αμα βγαλει τα timings!

liago86 added 16 Minutes and 50 Seconds later...

Λοιπον, πραγματι κανοντας disable αυτη τη ρυθμιση μου εβγαλε κανονικα τα timings να τα ρυθμισω.

Εβαλα τα 4-4-4-12 αλλα δυστυχως κολαει στην εκκινηση στη μπαρα των windows, και μετα νομιζω μου εβγαλε και ενα μυνηματακι οτι απετυχε το overvoltage.

Μαλλον η mobo αυτη δεν ειναι για πολλα πολλα, αν και στα ram voltage εχει επιλογες 1.87, 2, 2.13, 2.25, τις δοκιμασα να βαλω εγω το voltage αλλα και παλι δεν κανει boot.

Αν εχετε καμια ιδεα ας τη πειτε, αλλιως σας ευχαριστω πολυ που μου λυσατε το προβλημα που ειχα!

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, αν οι μνημες ειναι στα 800 με 4-4-4-12 τοτε το SPD θα εχει αυτη τη συχνοτητα και τα timings. Οποτε αν το βαλεις Configure by SPD μαλλον θα σου βαλει αυτα τα timings. Με Cpuz κοιταξες στα ποσα τρεχουν?

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε, αν οι μνημες ειναι στα 800 με 4-4-4-12 τοτε το SPD θα εχει αυτη τη συχνοτητα και τα timings. Οποτε αν το βαλεις Configure by SPD μαλλον θα σου βαλει αυτα τα timings. Με Cpuz κοιταξες στα ποσα τρεχουν?

Ναι το εχει πραγματι στο spd αυτο το mode και το ειδα και απο το cpuz, αλλα δεν με βγαζει στο mode με τα χαμηλα timings, δεν ξερω γιατι.

Απλα αναρωτιεμαι μηπως ειναι και τιποτα αλλο που πρεπει να ρυθμισω για να ειμαι ενταξει.

Στο δικο μου pc παλι εχω 2x2Gb adata σε Asus P5Q και στο αυτοματο δεν επαιζαν τα timings στα 4-4-4-12, τα εβαλα καρφωτα και ολα μια χαρα, δε ζητησε τιποτα αλλο, δεν πειραξα τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.