Jump to content



PIXEL SHADER 3.0 ΣΕ GAMES


sebastian

Recommended Posts

Για σας παιδες, εδω και καιρο εχω μια ALBATRON 6600 GT PCX

Eβαλα το καινουριο το patchaki στο far cry που λενε οτι εχει pixel shaders 3.0 και δεν βλεπω διαφορα. Εσεις εχετε δει διαφορα και εαν ναι , που την βλεπεται την ρημαδα?

Στο μεταξυ θα ηθελα να μου πειτε ποια παιχνιδια εχουν shaders 3.0 με patchakia για να τα κατεβασω.Ειδη τωρα κατεβαζω το painkiller patch που λεει οτι ενεργοποιει το pixel shaders 3.0 ...... για να δουμε ......

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δεν γινεται με ενα pachaki -οτι και να λενε αυτοι- το παιχνιδι να δειξει αυτα που μπορει να κανει το pixelshader 3 πρεπει να ειναι εξολοκληρου γραμενο σε ps3 για να δεις διαφορα .. ,αυτο μονο να σε προιδεασει μπορει ..

αν θες να δεις κατι με την 6600 sτο farcry σου ανοιξε κονσολα και γραψε αυτο

\r_hdrrendering 6

και ξεκινα να κοβεις βολτες απο σκοτεινα σε φωτεινα μερη και θα με θυμηθεις ...

βεβαια θα σου κοψει πολυ αποδοση αλλα πιστευω οτι λεει ...

Link to comment
Share on other sites

Telika katebasa to patsaki για το painkiller το οποιο η nvidia αναφερει ξεκαθαρα οτι εχει shaders 3.0....Tο απογευμα που θα παω σπιτι θα το βαλω και θα ενημερωσω για το τι παιζει τελικα........παντως περιμενω και απο αλλους να πουν την αποψη τους πανω στο θεμα αυτο ....................

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει και εγω το patch v1.3 για το Far Cry αλλα οταν παω να το εγκαταστησω δεν προχωραει πιο περα απο κει που διαλλεγεις το folder που θελεις να γινει η εγκατασταση. Το patch το εχω κατεβασει 2 φορες απο διαφορετικα site αλλα και τα 2 μου κανουν το ιδιο προβλημα. Εχει κανεις καμια ιδεα τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το εχεις ... καταλαβαινεις ... πρεπει να το ξαναεγκαταστησεις ... να βαλεις το πατσακι 1.3

στα καπακια το 1.31 .... και μετα οτιδηποτε ''πατσακι'' θα σε βοηθησει να το τρεξεις χωρις το cd ... γκουχου γκουχου ελπιζω να καταλαβες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kIlGoRi [Σήμερα, στις 12:09]

αν δεν το εχεις ... καταλαβαινεις ... πρεπει να το ξαναεγκαταστησεις ... να βαλεις το πατσακι 1.3

στα καπακια το 1.31 .... και μετα οτιδηποτε ''πατσακι'' θα σε βοηθησει να το τρεξεις χωρις το cd ... γκουχου γκουχου ελπιζω να καταλαβες

Γκουχου Γκουχου ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Τι δεν κανω σωστα ρε γαμωτο. :wall:

Το απεγκατεστησα. Το εγκατεστησα ξανα...παω να βαλω το 1.3 και παλι τα ιδια. Μετα απο κει που διαλεγω folder δεν προχωραει. Το πατσ το εγκαθιστω στο ιδιο φακελο που εγκατεστησα και το παιχνιδι. Πειραζει που δεν ειναι το default μηπως?

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα βαζεις το σωστο folder ??? το ιδιο προβλημα ειχαμε με 2 pcia σε ενα λαν παρτυ που βαζαμε το forgothen hope MOD του battlefield ... δοκιμασε να το εκγαταστησεις στο default folder .και αν σου κανει το ιδιο προβλημα δοκιμασε ενα τεσταρισμα στις μνημες με το memtest

αν και δε νομιζω να ειναι αυτο .. αααα δες μηπως το 1.3 ειναι ad on σε προιγουμενο patch px 1.1 .Εγω εχω κατεβασει και το 1.3 και το 1.31 αλλα δεν τα εχω βαλει ακομη γιατι δεν εχω το cd σπιτι μου δυστυχως ... ψαξε αυτα που σου ειπα και πες μου μπας και εγινε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

KILGORY αυτο που μου ειπες το εκανα αλλα διαφορα δεν ειδα με πριν.....δεν ξερω ομως παρατηρισα κατι στις σκιες οταν περνας κατω απο ενα δεντρο, θα περιμενω μεχρι αυριο οπου ο αδερφος μου θα φερει σπιτι μου τον υπολ. του και θα τα βαλουμε και οι δυο ....αυτος εχει 9800 προ..... Εκει θα βγαλω το συμπερασμα , το ενα διπλα στο αλλο ........

Link to comment
Share on other sites

To the chronnicle of riddick τι στον κολο pixel shaders exei? Τι φρουτο εναι το pixel shader 2 ++..........Αλλο κουφο και αυτο .... μας εχουνε κουρασει με τις ονομασιες 2->2β->2++ .............................

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις το 1.3 δεν προκειται να δεις τιποτα με την εντολη που σου ειπα ... αν θες να δεις τι κανει τοτε κατεβασε αυτο το videaki απο εδω

http://www.nvnews.net/temp/fc/fchdr.wmv

ή

http://www.nvnews.net/temp/fc/fchdr2.wmv

αλλα καλυτερα το πρωτο γιατι ειναι και πιο μικρο και καταλαβαινεις καλυτερα τι παιζει

Link to comment
Share on other sites

KILGORY τα εχω βαλει τα patcakia ολα και ειμαι οκ .... το λεει οτι ειναι ενεργοποιημενα το 1.31....... δεν ειναι αυτο το προβλημα , απλα εχω ξεχασει πως ειναι στην 9800 προ και τωρα τα βλεπω ιδια .... το μονο παντως που πυστευω οτι τελικα παρατηρησα ειναι στις φωτοσκιασεις.......... ειδωμεν αυριο .......

Link to comment
Share on other sites

σορρυ καταλαβα λαθος απο το προηγουμενο ποστ σου

για δοκιμασε να δεις απο σκοτεινα σε φωτεινα μερη μπας και δεις διαφορα και δοκιμασε αντι για

\r_hdrrendering 6

να βαλεις

\r_hdrrendering 7

ΥΓ τα ειδες τα βιντεο ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί να γράψεις την εντολή.

Για να δουλέψει , πρέπει να έχεις τα πάντα στο very high και απενεργοποιημένο το antialiasing (είναι ασύμβατο με το hdr).

Για να δεις τις διαφορές , απλά γράφεις \r_hdrrendering # (όπου # ένας αριθμός από το 1 εώς το 11 , διαφορετικά modes του HDR , καλή τιμή είναι το 7) και μετά \r_hdrrendering 0 (απενεργοποίηση).

Διαφορά κάνει κυρίως στους εξωτερικούς χώρους και όταν αλλάζεις απότομα συνθήκες φωτισμού (από σκοτάδι σε φως και ανάποδα).

Το HDR δεν έχει ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση με τους shaders 3.0.

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ παιχνίδι όπου να δεις διαφορά ποιότητας λόγω pixel shaders 3.0 , μόνο βελτιώσεις στην ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

OK θα το δοκιμασω και αυτο που μου ειπες KILLGORY και θα σου πω το βραδι τη παρατηρησα........Για το painkiller appocalypse τι λες ? το εχεις δει? Εγω θα το εχω αυριο ............

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.