Jump to content



Πρόβλημα με 4870


leon81

Recommended Posts

Λοιπόν πρόσφατα πήρα την 4870 της Sapphire (512ΜΒ) και τα πάντα λειτουργούσαν μια χαρά μέχρι την στιγμή που αγόρασα και καινούριο το SanAndreasIV. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι και μόνο σαυτό (τουλάχιστον ακόμη) κολλάει το pc μου.Λέγοντας κολλάει μου γίνεται όλη η οθόνη συνήθως πορτοκαλί και δεν δέχεται καμία εντολη με αποτέλεσμα να κάνω reset.2-3 φορές μόνο μου πέταξε και μπλέ οθόνη και έκανε reset μονο του.Όποιος μπορεί να πεί καμιά ιδέα γιατί σε μένα στέρεψαν θα ήταν καλό.Να αναφέρω μόνο οτι overclocking δεν έχω κάνει και τα πάντα είναι σε default.Ευχαριστώ και καλή χρονιά σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασιες πως πας, σε idle κ σε full load του επεξεργαστη? Μηπως δηλαδη, μιας κ ειναι κ βαρυ το παιχνιδι, ανεβαζει μεγαλες θερμοκρασιες οταν το παιζεις κ γι' αυτο κλεινει ο η/υ?

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως πιάνω κάποιες θερμοκρασίες πχ σε idle είναι γύρω στους 46 γιαυτό και έβγαλα την ψύχτρα και την καθάρισα λίγο χωρίς κανένα αποτέλεσμα βέβαια.Η ψύχτρα είναι αυτή που είχε ο επεξεργαστής δεν την έχω αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

Koιτα, σιγουρα αν ειχες καποια καλυτερη ψυχτρα, κ οχι αυτη της intel, θα ησουν αρκετα πιο χαμηλα στις θερμοκρασιες. Σε αλλα παιχνιδια εξισου βαρια δεν κανει κατι παρομοιο? Π.χ. σε κανενα Crysis αν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Όχι το έπαιξα κανονικά το crysis μέχρι τέλος κανένα πρόβλημα,εντάξει το sanandreas είναι βαρύ και ασήκωτο και για πολύ πιο extreme pc απτο δικό μου αλλά τόσο...??Αν ήτανε θερμοκρασία δεν θα έκανε restart??Σε μένα κολλάει και δεν κάνει τίποτα.Παίζει να φταίει η κάρτα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν ηταν απο θερμοκρασια θα επρεπε να κανει restart οπως λες, αλλα δεν το καταλαβαινω αυτο. Επαιζε το crysis κ κολλαει στο gta 4??? Κ τα 2 ειναι βαρια (ισως το crysis περισσοτερο), αλλα η καρτα σου δε θα επερπε να κολλαει σε καποιο. 4870 ειναι δηλαδη!! Κ να πω οτι εχεις κ τροφοδοτικο που δεν τη σηκωνει.... 620 w ειναι πολυ καλα. Πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω για να σε βοηθησω, αν κ εχω την εντυπωση πως φταει η καρτα. Ειδικα για αυτες τις πορτοκαλι οθονες που λες. Μπορει να ειναι ελλατωματικη... Ακου καλυτερα κ τους υπολοιπους συμforumιτες, μιας κ δεν ειμαι κ ειδικος πανω στο θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν ηταν απο θερμοκρασια θα επρεπε να κανει restart οπως λες, αλλα δεν το καταλαβαινω αυτο. Επαιζε το crysis κ κολλαει στο gta 4??? Κ τα 2 ειναι βαρια (ισως το crysis περισσοτερο), αλλα η καρτα σου δε θα επερπε να κολλαει σε καποιο. 4870 ειναι δηλαδη!! Κ να πω οτι εχεις κ τροφοδοτικο που δεν τη σηκωνει.... 620 w ειναι πολυ καλα. Πραγματικα δεν ξερω τι να σου πω για να σε βοηθησω, αν κ εχω την εντυπωση πως φταει η καρτα. Ειδικα για αυτες τις πορτοκαλι οθονες που λες. Μπορει να ειναι ελλατωματικη... Ακου καλυτερα κ τους υπολοιπους συμforumιτες, μιας κ δεν ειμαι κ ειδικος πανω στο θεμα....

Και εγώ αυτό φοβάμαι πως φταίει η κάρτα για να σιγουρευτώ θα την δοκιμάσω αύριο και σε ένα pc ενός φίλου απλά είναι να χαζεύεις που κολλάει μόνο σαυτό το παιχνίδι.Όσο για τους drivers είναι οι 8.12 δέν είναι απο αυτό

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η λύση βρέθηκε και το αναφέρω για όσους έχουν την συγκεκριμένη κάρτα μόνο και θελήσουν να παίξουν το συγκεκριμένο παιχνίδι.Για όσους έχουν λοιπόν την 4870(512ΜB) και μόνο της Sapphire θα χρειαστεί να κάνετε ένα flashαρισμα στην bios της κάρτας.Τις οδηγίες μπορείτε να τις βρείτε σε αυτή τη σελίδα http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=260&threadid=100973&STARTPAGE=1&FTVAR_FORUMVIEWTMP=Linear.Το δοκίμασα και λειτουργεί 100%.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.