Jump to content



bios mod


StraKou

Recommended Posts

ψάχνοντας στο google βρήκα αύτο:

At default the card was operating at 450Mhz/552Mhz. Leadtek did allow their users to overclock their video cards by not locking the BIOS. We were able to overclock this video card to 475Mhz/584Mhz. These were the maximum frequencies that the card would reach. After the above stated frequencies, we experienced artifacts and lock-ups. As we predicted earlier, this was a decent overclock.			

τι θέλει να πει ο ποιητής?

Link to comment
Share on other sites

Bios mod μπορεί να γίνει άν έχεις το κατάλληλο utility και bios files για το pcb της κάρτας σου.

Οι επιδόσεις μπορούν να βελτιωθούν στα σημεία ... αλλά τίποτε φοβερό.

Επειδή αυτό το tweaking έχει ένα αυξημένο επίπεδο δυσκολίας και απαιτεί γνώσεις ... δέν στο συνιστώ.

Οσον αφορά το link που έδωσες και γράφει περί locked bios o/c .... μου κάνει εντύπωση.

Καμμιά από τις 5700 που είχαν περάσει από τα χέρια μου δέν είχε τέτοιο κλείδωμα.

Γνώμη μου ...

Ακολούθησε την παραδοσιακή μέθοδο για overclocking ... βελτιώνοντας την ψύξη της κάρτας ... και όσο φτάσει.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση να κέρδιζες επιδόσεις από BIOS Mod είναι αν είχανε οι FX το Geometric Delta Clock ( εν ολίγοις κάποια parts του πυρήνα έτρεχαν σε διαφορετική συχνότητα από τα υπόλοιπα, η οποία διαφορά στην συχνότητα καθοριζότανε από το BIOS στην "ρύθμιση" Geometric Delta Clock ).

Αλλά νομίζω αυτό ήτανε στην σειρά GeForce 6.

Link to comment
Share on other sites

Το να βάλεις τον κλασικό πίνακα ελέγχου με τους νέους drivers δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλή ιδέα.

Και δεν παίζουνε σωστά και πολλές από τις επιλογές.

RivaTuner και τελείωσες.

Ιδιαίτερα αν είναι να παίξεις και με τα 3D Mark2001SE & 3D Mark03, δίχως RivaTuner είσαι αυτό που λέμε "που πα ρε καραμήτρο".

Link to comment
Share on other sites

Το να βάλεις τον κλασικό πίνακα ελέγχου με τους νέους drivers δεν είναι καθόλου μα καθόλου καλή ιδέα.

Και δεν παίζουνε σωστά και πολλές από τις επιλογές.

RivaTuner και τελείωσες.

Ιδιαίτερα αν είναι να παίξεις και με τα 3D Mark2001SE & 3D Mark03, δίχως RivaTuner είσαι αυτό που λέμε "που πα ρε καραμήτρο".

έβαλα το rivatuner άλλα όταν πάω να βάλω τα clocks μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα! πατάω detect now τίποτα κάνω reboot τίποτα! τι φταίει?

post-9653-1442175378,8092_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν πρέπει να συμβεί τιποτα οταν πατήσεις detect now. Απλά φευγει το παραθυράκι.

ναι το ξέρω πάτησα, αλλα μόνο το παραθύρακι θα φεύγει καμία αλλαγή δεν γίνεται! Τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να βάλω τα clocks?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.