Jump to content



Καινούργιος υπολογιστής intel i7


chrismasgr

Recommended Posts

Μετά από τέσσερα χρόνια με τον prescott D640 είπα να αλλάξω Η/Υ. Δεν παλεύεται άλλο(αργεί πολύ).Αυτόν τον υπολογιστή που έχω μου τον είχατε προτείνει εσείς από τον οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος.Τον κανούργιο υπολογιστή τον θέλω για video editing,games,internet download και office ό οποίος θα συνδεθεί σε 32" tv.Το budget μου είναι έως 1000 ευρώ(λιγότερα δεν θα είχα πρόβλημμα) αλλά to θέλω με intel i7 γιατί είναι η τελευταία πλατφόρμα της intel και θα τον κρατήσω για πολλά χρόνια.Κατάστημα αγοράς κατα πάσα πιθανότητα το e-shop και αυτό γιατί το πλάισιο δεν έχει media center κουτιά που θέλω να βάλω εγώ.Για άλλη μια φορά περιμένω την γνώμης σας.Ευχαριστώ και καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ φίλε μου μου βάζεις δύσκολα. Θα το ψάξω και θα σου απαντήσω.

Το βρήκα. 1360x768 60Hz.

Έχεις δοκιμάσει να κάνεις οτιδήποτε σ'αυτή την οθόνη εκτός απ'το να βλέπεις dvd/tv; Θα βγάλεις τα μάτια σου σίγουρα..

Link to comment
Share on other sites

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Η tv έχει αναλογικά χάλια ανάλυση σε σχέση με τα monitors. Εδώ μια 22άρα tft wide (π.χ. αυτή που έχω, που έχει και pva panel) έχει 1680x1050. Κάνε τις πράξεις και θα δείς.

Άν σώνει και καλά θες 30 ίντσες οθόνη (που είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ) έχουν ανάλυση 2560*1600...για να καταλάβεις διαφορά στα pixels.

Link to comment
Share on other sites

Μα για movies είναι ό,τι πρέπει .Αλλά για καθημερινή χρήση με απαιτητικά προγράμματα μάλλον δε θα σε βολέψει.

Για πλατφόρμα ίντελ περίμενε να μιλήσουν οι γνώστες.

Για το μαγαζί εγώ θα σου προτείνω να πάρεις από το κίτρινο που λες το κουτί που θες ,και να το πας στο κόκκινο από όπου θα πάρεις τα υπόλοιπα αντικείμενα.

Δε νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα το Πλαίσιο να συναρμολογήσει με κουτί άλλου μαγαζιού την ώρα που τα περισσότερα θα τα πάρεις από αυτούς

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να βάλεις τον Prescott σε ένα media center κουτί και να έχεις αυτό στην τηλεόραση. Το πολύ πολύ να του βάλεις μια φθηνή ATi κάρτα για HD (και ίσως μια καλύτερη ψήκτρα...).

Όσο για τον i7, δε ξέρω αν θα σου φτάσουν τα €1000... Μόνο για επεξεργαστή/μητρική/μνήμες θέλεις τουλάχιστον €570+...

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική σκέψη ήταν να το συνδέσω με την tv. Βέβαια αυτό δεν γίνεται γιατί δεν θα έχει καλή ανάλυση.Για να ανέβει το budget δεν γίνεται άρα μάλλον σταματάω εδώ και θα τα ξαναπούμε εάν σκεφτώ κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να περιμένεις, θα εμφανιστούν λογικά και φθηνότερες μητρικές σε s1366 για τον i7.

Αλλιώς μπορεί να στήσεις έναν Phenom II 920, με 4GB DDR2 και μητρική με 790GX (σύνολο €400 για cpu/ram/motherboard).

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι κοινότυπο?

Άξια μητρική ΑΜ2 Δυνατός ΑΜ2 διπύρηνος, καλές 2Χ2 ή 4@χ ραμ, εργαλείο κάρτα γραφικών

Θα περισσέψουν πολλά χρήματα που αν δε θες να μου τα δώσεις εμένα μπορείς να τα χώσεις σε ένα άξιο 4πύρηνο σε λίγους μήνες αφήνοντας όλα τα υπόλοιπα ως έχουν.

Τα καλά με την ΑΜΔ. Ακόμη και αν αγόρασες πέρσι-πρόπερσι συνεχίζεις με την ίδια πλατφόρμα

Link to comment
Share on other sites

Ναι και θα κάνει video editing του αγίου ανήμερα :p

INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BOX 259

GIGABYTE GA-EX58-DS4 231

cORSAIR TR3X3G1333C9 XMS3 DDR3 3GB (3X1GB) PC3-10666 (1333MHZ) TRIPLE CHANNEL KIT 99

SAPPHIRE RADEON HD4830 512MB PCI-E RETAIL 106

ETASIS ET850 GAMING POWER SUPPLY 850W 109

Τα υπόλοιπα κουτί δίσκους και τα λοιπά

Link to comment
Share on other sites

Chris κάνε λίγο υπομονή φίλε...Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση ακριβώς!! Περιμένω την "πτώση" των τιμών για να κινηθώ σε i7 κι τα συναφή.. Ταυτόχρονα κι μιλώντας κι λίγο υποθετικά,σε κάνα μήνα θα έχουν κυκλοφορήσει κι καλύτερα κομμάτια για τον υπολογιστή σου (μας :)) οπότε αξίζει η υπομονή! Καλή χρονιά κιόλας!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και θα κάνει video editing του αγίου ανήμερα :p

INTEL CORE I7-920 2.66 GHZ LGA1366 - BOX 259

GIGABYTE GA-EX58-DS4 231

cORSAIR TR3X3G1333C9 XMS3 DDR3 3GB (3X1GB) PC3-10666 (1333MHZ) TRIPLE CHANNEL KIT 99

SAPPHIRE RADEON HD4830 512MB PCI-E RETAIL 106

ETASIS ET850 GAMING POWER SUPPLY 850W 109

Τα υπόλοιπα κουτί δίσκους και τα λοιπά

Αψογος

Αν σε παίρνει απο κοστος βάλε μνήμες παλι Corsair αλλα παραπάνω MHz

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.