Jump to content



Μοnitor προτασεις


squid

Recommended Posts

Εχω την 2493 Samsung ...ειμαι super ευχαριστημενος.

Σε πολυ καταστηματα στην Σιγκαπουρη που πηγα προσφατα εχουν πανω στο συγκεκριμενο μοντελο καρτελακι "BEST MONITOR OF THE YEAR"

Δε ξερω αν σημαινει κατι ...

Δε ξερω ποσο κανει τωρα αλλα ριχτης μια ματια απο κοντα.

Προσφατα αγορασα και μια τηλεοραση Σαμσουνκ 40'' και παλι ειμαι σουπερ ευχαριστημενος.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 45
  • Created
  • Last Reply

Samsung 245 B 270

Έχει βγεί και η 245B+

Έχει καλύτερο dynamic contrast (8000:1 αντί 3000:1), static παραμένει 1000:1.

Και λογικά θα είναι ποιο αναβαθμισμένη hardwareικά μέσα.

http://www.skroutz.gr/s/53620/Samsung-SyncMaster-245B%2B-24%22.html

Υ.Γ. Άυριο μου έρχεται και το κουκλάκι μου:050: με φορτηγό.:p

Link to comment
Share on other sites

ναι την ειδα ... προσπαθω προς το παρον να μεινω κατω απο τα 300 .... στα 300 επισης υπαρχει και η 2443ΒW (20.000 dynamic / 1000 static μου φαινεται) δεν ξερω ποια απο τις δυο θα επρεπε να διαλεξω αν ηταν να παω στα 300 (ή την 2493Η στα 330)

Link to comment
Share on other sites

αναρωτιεμαι αν τα

Samsung 245B

Samsung 245B+

Samsung 2443BW

Samsung 2493H

ειναι καλυτερα (απεικονιση, ευρος τονων και χρωματων, βαθος μαυρου κλπ) απο το LG που δοκιμασα ...

Το Viewsonic φανταζομαι οτι μαλλον πρεπει να ειναι πανω κατω σαν το LG W2452V.

Tα ΗP ειναι και τα δυο 16:9 και αυτο ειναι που με προβληματιζει λιγο, προτιμω το 16:10, και με βαζει σε υποψιες και η χαμηλη τιμη τους λιγακι...

Link to comment
Share on other sites

.

Παρενθεση. Το strip απο το Shadow & Highlight Clipping Test στο Ειzo S2401W ανετοτατα αναπαραγει ολους τους τονους του με σαφη διαχωρισμο (ενω το samsung SM 205BW ζορίζεται στο 17 και το 238. Η διαφορα στα bits? ...)

Μονο που (το Eizo) εχει πολυ μεγαλη διαφοροποιηση απο το πανω στο κατω μερος της οθονης. Επανω το μαυρο και το 17 συμπιεζονται σε ενιαιο μαυρο και η οθονη εχει μια ελαφρια αλλα ορατη πρασινο-μπλε τιντα, ενω κατω το 17 μοιαζει σχεδον 50% του μαυρου (ενω το μαυρο παραμενει ντουρο βα8υ μαυρο) και υπαρχει μια ελαφρια αλλα ορατη κινκκινωπη τιντα

.

Link to comment
Share on other sites

Μονο που (το Eizo) εχει πολυ μεγαλη διαφοροποιηση απο το πανω στο κατω μερος της οθονης. Επανω το μαυρο και το 17 συμπιεζονται σε ενιαιο μαυρο και η οθονη εχει μια ελαφρια αλλα ορατη πρασινο-μπλε τιντα, ενω κατω το 17 μοιαζει σχεδον 50% του μαυρου (ενω το μαυρο παραμενει ντουρο βα8υ μαυρο) και υπαρχει μια ελαφρια αλλα ορατη κινκκινωπη τιντα

.

χμμμ.. δες μήπως έχει τίποτα άλλο περίεργο η οθόνη η αν χρειάζεται service, πόσες ώρες λειτουργίας έχει κάνει; πάνω από 10.000;:105: (από το menu πατώντας το "i" το βλέπεις), ποιο μοντέλο είναι;
Link to comment
Share on other sites

πωπω δε μπορω να αποφασισω .. κυριως δε μπορω να βρω στοιχεια. Εχω φαει τον κοσμο, μονο το prad.de εχει αξιοπρεπεις πληροφοριες μονο στα monitor που εχει τεσταρει. Εχω κανει post σε διαφορα forum, ησυχια. Γενικα φαινεται να μην ασχολειται πολυς κοσμος με το θεμα μονιτορ. Επειδη δεν το αλλαζει συχνα οπως τις καρτες γραφικων ας πουμε?

Ημουν αναμεσα σε

-Αcer B223W / B223WB (Review Prad.de)

-ΗP L2245W (design, HP, τιμη, και απο τα δυο τελευταια υποψια οτι δε θα με απαγοητευσει για 22" ΤΝ)

Μεγαλη αποφαση (δυσκολα..):

- Εizo S2202 (365)

- ΗP LP 2275 W (VPA panel) (380)

Ερωτηματικο:

θα ηθελα να βρω καποιο σοβαρο review κλπ , δε βρισκω ουτε για αυτες τιποτε

- Samsung 245B(+) λεει στο prad.de Ποιοτητα εικονας συγκρισιμη με του 226ΒW

- Samsung 2443BW

- Samsung 2253

Και δεν μπορω να καταλαβω ΓΙΑΤΙ στα καταστηματα τα monitor τα εχουν συνδεμενα ειτε με τηλεοπτικο σημα ειτε με βιντεο (χαμηλης αναλυσης μαλιστα). Δεν θα επρεπε να ειναι συνδεμενα με ενα desktop με καποιο interface (GUI) να φαινεται, ας πουμε κειμενο, και καποιο slideshow καλων φωτογραφιων αντε και ενα windowed video ? ...

Link to comment
Share on other sites

Και δεν μπορω να καταλαβω ΓΙΑΤΙ στα καταστηματα τα monitor τα εχουν συνδεμενα ειτε με τηλεοπτικο σημα ειτε με βιντεο (χαμηλης αναλυσης μαλιστα). Δεν θα επρεπε να ειναι συνδεμενα με ενα desktop με καποιο interface (GUI) να φαινεται, ας πουμε κειμενο, και καποιο slideshow καλων φωτογραφιων αντε και ενα windowed video ? ...

Αυτό που λες είναι μεγάλο θέμα, στα καταστήματα, οι οθόνες συνδέονται με HDMI splitter αν δεν κάνω λάθος, και πέρα από αυτό, ρόλο παίζει και η ποιότητα καλωδίου και η απόσταση. Πρέπει δηλαδή να μπει καλής ποιότητας plitter, επίχρυσα καλώδια καλής ποιότητας HDMI(η DVI) και ένα PC να δείχνει 1080p ταινία(η κάποιο blu ray player). Δυστυχώς είναι θέμα διοίκησης καταστήματος, και εγώ ήθελα να δω έστω τις οθόνες που έχουν εκεί, και αντί για 1920x1200 είχαν ανάλυση 1280x1024! την άλλαξα και βρήκα βελτίωση έστω και μικρή.

Όσο για την Εizo S2202, αυτήν έστω μπορείς να πας στην αντιπροσωπεία(eizo.gr) να την δεις από κοντά, έχουν demo room και 2 PCs, κάνεις ότι δοκιμή θες. Σε μαγαζί δεν ξέρω πως θα τους φανεί αν τους πεις : αποσυνδέεστε τα όλα και αφήστε μια-μια οθόνη να την δω ξεχωριστά:101:

Link to comment
Share on other sites

αααααααα ποιο να παρω .......

Εizo S2202 (365) 22"

HP L2245 (260) 22"

Samsung 2253 LW 22" (250)

Samsung 2253 BW 22" (270)

Dell S2409 16:9 24" (260)

Samsung 2443 BW 24" (300)

Samsung 245 B 24" (270)

Samsung 245 B+ 24" (300)

Nα καταληξω μηπως στο HP 2245? δεν εχω βρει και κανενα review ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πηρα την eizo S2202W ... Ομως απο τοτε που την συνδεσα, συμπτωση ειναι? το PC εχει ξεκο***θει στα κουφα ... Τωρα ας πουμε συμπεριφερεται σαν να ειναι η καρτα γραφικων χωρις drivers ... τα παντα σχετικα με γραφικα καθυστερουν οπως οταν δεν εχεις περασμενους drivers, drop down menus, typing, μετακινησεις κλπ .... μενουν ιχνη απο παραθυρα παντου στην οθονη, χανονται κομματια απο τα παραθυρα κλπ ... και οταν ξεκιναν τα windows, κανει ενα εντονο φλασαρισμα η οθονη, γινεται ολη ενα χρωμα χωρισμενη στη μεση (πανω μισο πιο ανοιχτο κατω μισο πιο σκουρο) το οποιο τρεμοσβηνει εντονα ...

WTF???

forceware 180.48

8800GTS 512

Kαι δεν υπαρχει καποιο .inf αρχειο (driver) για την οθονη αυτη? την βλεπει σαν plug and play στο windows (XP SP3), DVI συνδεση. Στο CD παντως δεν ειχε

Link to comment
Share on other sites

Για την κάθε Eizo υπάρχει ο ανάλογος Driver αλλά στις επιλογές του site δεν την βρίσκω, στείλε mail ( global_eizo@eizo.co.jp ) στην εταιρία η κατέβασε πρόχειρα για την S2201W.

Προφανώς δεν το κάναν upload η ξεχάσαν να το ανανεώσουν το site. Εμένα έστω έχει (HD2442W)

http://www.eizo-downloads.com/downloads/icc/lcd/S2201WINF_W.zip

Τα προβλήματα που περιγράφεις πάντως μου κάνουν ποιο πολύ για πρόβλημα της κάρτας γραφικών. Για να είσαι ποιο σίγουρος, συνδεσέ την με άλλο PC να δεις αν κάνει τα ίδια νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks.

Ξερεις μηπως τι διαφορες εχουν οι 01 με την 02?

Η σειρα 42 ειναι VPA panel και πιανει 95% του Adobe RGB?

Εχουν μηπως οι Ειzo καμμια λειτουργια αλλαγης aspect ratio για 4:3 εφαρμογές?

Το software της αυτοματης αλλαγης ρυθμισεων αναλογα με την εφαρμογη ειναι μονο για vista ?

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν βρίσκω διαφορές(S2201W-S2202W) με βάση τα specs, μάλλον εσωτερικά έχουν βελτιωθεί. Η 2202 πάντως έχει μικρότερη κατανάλωση.

2.Για το adobe RGB ισχύει, έχει IPS panel που έχει καλύτερη χρωματική απόδοση.

http://www.displayblog.com/2009/01/15/eizo-flexscan-s2242w-h-22-wide-color-gamut-lcd-monitor/

3.Το aspect ratio το ρυθμίζεις από την κάρτα γραφικών σου, απενεργοποιείς το scale και έχεις 1:1 εικόνα.

4.Νομίζω κάνει και σε XP το Utility.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για gaming πάρε μια CRT.Άλλαξα την δικιά μου για μια TFT 22' 226bw Samsung.Καλή οθόνη μεν αλλά στο ut3 που παίζω αναγκάστηκα να βάλω v-Synk on για να μην έχω tearing(μεγάλο ζόρι των TFT).Άλαξε όλη η κίνηση στο game.Πολύ χειρότερα.Για games αν άλλαζα τώρα θα το έψαχνα για μια CRT.

Έστω κ used.Μπορείς να έχεις μια CRT για games κ μια TFT για την δουλειά σου?= the best.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισα οτιδηποτε nvidia απο το συστημα, και περασα 178.24 και ολα καλα. (κατι πηρε και το ματι μου καπου για καποιο ...scan(?) issue με τους 180.xx )

Καλο το monitor σε θεματα banding, και sRGB αποδοσης, μoυ κανει (αρνητικη) εντυπωση η πολυ περιορισμενη γωνια θεασης ομως. πχ το βοηθητικο 20" samsung 205BW της δουλειας μου φαινεται εχει μεγαλυτερες γωνιες θεασης. Εχει αρκετη διαφορα το πανω με το κατω μερος της οθονης (κατω ξεπλενονται τα χρωματα) και οταν δε κουνηθεις απο τη θεση σου παλι ....

Παιχνιδια, το δοκιμασα με εναν μονο εξομοιωτη (που με ενδιαφερει κυριως) μονο προς το παρον και μπορω να πω οτι ειναι απολαυστικο. Παει πολυ καλα εκει. πολυ ωραια χρωματα και sharpness αλλα και καπως αυξημενο shimmering (αν δεν ειναι η ιδεα μου και εχει σχεση με τις διαφορες DVI TFT / D-SUB CRT) Μαλλον δεν εχει και τις καλυτερες αποκρισεις αλλα το ψιλο-motion blur που κανει εμενα μου αρεσει, προσθετει κατι ...κινηματογραφικο στην κινηση και επισης δειχνει πιο smooth καποια textures χαμηλης αναλυσης. Το οποιο ειναι ενα αλλο θεμα: στην 1680x1050 πλεον πολλα τεxtures/skins δειχνουν χαμηλης αναλυσης .... εκει που ηταν ενταξει στα 1152x864 / 1024x768

Pokemon, Το screen smoothness/sharpness απο τα μενου της οθονης γιατι αλλες φορες ειναι ενεργοποιημενο και αλλοτε οχι ?

Link to comment
Share on other sites

Pokemon, Το screen smoothness/sharpness απο τα μενου της οθονης γιατι αλλες φορες ειναι ενεργοποιημενο και αλλοτε οχι ?

Έχει να κάνει με το profile, άλλα σου το επιτρέπουν άλλα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.