Jump to content



Gigabyte GA-M59SLI-S5 με phenom II


hajis1442169245

Recommended Posts

θα ήθελα να μάθω αν γίνετε να φορέσω τον phenom II , έχω κάνει το τελευταίο update στα Bios , ακόμα δεν έχω βρει μια στάνταρ απάντηση! θα με βοηθούσε πολύ άμα το έχει κάνει κάποιος και μου έλεγε τι έγινε!! ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

The current Phenom X4 processor family on B3 stepping includes models like: 9550, 9650, 9750, 9850 and 9950 (Black Editions).

Εσένα το τελευταίο bios λέει ότι

1. Improve compatibility with 2 VGA cards installed

2. Update CPU ID (Support AM2 G1/G2-Stepping CPU)

3. Fix: Some of 1000 GB (1TB) HDDs will be detected size error

Link to comment
Share on other sites

" Hi,

When will the BIOS update be released to support the new AMD Phenom processors for the GA-M59SLI-S5 mainboard

Cheers"

REPLY

" Dear Sir,

Thank you for your kindly mail and inquiry. About the issue you mentioned, we are sorry to inform you the board does not support AM2+ CPU because of H/W design limitation. "

RE: Bios

Site only says "F8H 2007/05/21 1. Update CPU ID (Support AM2 G1/G2-Stepping CPU) " - which does not mention AM2+ ?

Ουτε για τους πρώτους Phenom δεν έχει υποστηρηξη...:102:

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν στελνεις ενα e-mail στην εταιρια να ρωτησεις να σου πουν και στα σιγουρα?

Και εγώ αυτό θα έλεγα.

Μου κάνει εντύπωση πάντως, είναι Nforce 590 SLI που κατατάσσεται σε high end και δεν έχει phenom support.

Αν έχεις γνωστό που να κατέχει τέτοιο cpu δεν χάνεις τίποτα να τον δοκιμάσεις, το πολύ πολύ να μην κάνει post. Έτσι είχε γίνει με άλλες mobo που έλεγαν μέχρι τον 9850 υποστηρίζουν, ενώ πολλοί βγάλαν τον 9950 χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την ιδια εχω και εγω. Βεβαια στην ιδια ακριβως απαντηση που ελαβα απλα τους ανεφερα οτι θεωρω την συμπεριφορα τους απαραδεκτη και οτι δεν θα ξανα αγορασω GB προιοντα.

Με λιγα λογια αγαπητε φιλε. Αγορασε νεα μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μερικές φορες και αν λέει ο κατασκευαστής ότι δεν ταιριάζει-λειτουργεί , υπάρχουν πιθανότητες να δουλεύει! το κακό είναι ότι δεν έχω κανένα φίλο με αυτό το cpu να το δοκίμαζα

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και να δουλέψει αφού η μητρική υποστηρίζει και 125W TDP. Το άλλο μειονέκτημα είναι το Hypertransport και δεν υποστηρίζει 1066 μνήμη. Κοίτα το quote από web site.

Καλύτερα να πάρεις καινούργια μητρική και μνήμη αν έχεις τα λεφτά, αλλιώς δεν θα δεις πλεονέκτημα με Phenom II

***(Note) If you install AMD AM2+ CPU on AM2 motherbord, the system bus speed will downgrade from HT3.0(5200MHz) to HT1.0(2000 MT/s) spec; however, the frequency of AM2+ CPU will not be impacted.****

Link to comment
Share on other sites

Από μητρικές προτείνω αυτές τις 2:

ASROCK K10N780SLIX3-WIFI (η ποιο οικονομική SLI λύση)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.528417

ASUS M3N-HT DELUXE/HDMI (αν θες κάτι ποιο δυνατό)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522618

Και οι 2 έχουν full support για όλους τους cpu

BTW κάνε το κόπο να ψάξεις μήπως υπάρχει κάποιο πειραγμένο bios (modded bios) για phenom support στην μητρική σου. Μνήμες δεν χρειάζεται να αλλάξεις, οι διαφορές από 800 σε 1066MHz είναι σχεδόν άφαντες! Δεν αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.