Jump to content



mini ριζική αναβάθμιση εν μέσω κρίσης


paokaras45

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι μου!

Θέλω την συμβουλή-γνώμη σας!

Οι επιδόσεις του υπολογιστή μου τελευταία με προβληματίζουν λιγάκι εως αρκετά ακόμα και για την πλέον καθημερινή χρήση. Δηλαδή net, HD-HQ video streaming άντε και λίγο video-photo editing.

Το ίδιο όμως με προβληματίζει και η τσέπη μου (η οποία δεν φαίνεται να παίρνει αναβάθμιση για την ώρα) :)

Έτσι σκέφτομαι την αναβάθμιση των 3 βασικών σημείων (CPU, M/B, RAM)

Από μητρική έχω ψιλοκαταλήξει στην MSI KΑ790GX. Οι λόγοι είναι ότι μάλλον με καλύπτει από θέμα κόστους/επιδόσεων, χωρίς να με ενδιαφέρουν τα crossfire SLI και άλλες π@π@ριες!

Για μνήμη λέω ένα οικονομικό στικάκι των 2GB για αρχή και ίσως άλλο ένα αργότερα.

Αυτό που με βασανίζει πιο πού είναι ο επεξεργαστής. Το ξέρω οτι γίνομαι κουραστικός αλλά ξαναλέω ότι χρήμα δεν υπάρχει πολύ. Έτσι ξεχνάω τους QUAD PHENOM για την ώρα.

Λέω να πάω σε έναν x2 6000+ στα 3,1GHz/89W. Ο λόγος που επέλεξα αυτόν σε σχέση με τον PHENOM 8450 2.1GHZ TRIPLE-CORE είναι το υψηλότερο ρολόι, μιας και πιστεύω για την ώρα μου είναι πιο χρήσιμο απο έναν τρίτο πυρήνα (με πλάνο αγοράς quad μεσα στην επόμενο χρόνο).

Επίσης ψήνομαι και για αυτόν λόγω ακόμα χαμηλότερης τιμής αλλά και wattage (άρα πιο ήσυχος).

Σε σύνολο λοιπόν είμαι στα 167-188 euros

Κάνω κάποιο λάθος συλλογισμό. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας!

Υ.Γ.: το σύστημα μου είναι Athlon 2000+ 1.6GHz, 1GB RAM, ATI 9600pro 256MB, HDD 360GB

Υ.Γ.2: To τροφοδοτικό μου είναι 420watt. Μάλλον φτάνει ε?

Υ.Γ.3: Αυτός τί λέει?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.

Ομολογω πως ο τιτλος μου κεντρισε το ενδιαφερον.

Εθεσες πολυ ωραια το θεμα.

Σιγουρα καποιοι πιο experts οσον αφορα σε AMD συστηματα θα ξερουν να σου πουν καλυτερα απο μενα, αλλα σε γενικες γραμμες μπορω να σου πω πως το συστημα που εχεις αυτη τη στιγμη με αυτο που περιγραφεις ειναι η μερα με τη νυχτα και θα δεις τεραστιες διαφορες επι της ουσιας στις εφαρμογες που ειπες παραπανω.;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους 2.

Μάλλον θα πάω σε τον 7750 μιας και είναι AM2+ και έχει και περισσότερη cache (και αριθμητικά και ποσοτικά).

Όσο για την μνήμη δεν είναι καλύτερα να συμβιβαστώ αρχικά με 1x2GB και αργότερα να βάλω άλλο ένα σε dual chanel mode (σύνολο 4GB), παρά να βρεθώ να έχω τελικά 4χ1GB?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα χάσεις το dual channel και την όποια αύξηση επιδόσεων έχεις.

Πάντως για μητρική θα κοίταζα και την asrock 790gx που είναι αρκετή οικονομική και είναι αρκετά καλή

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα χάσεις το dual channel και την όποια αύξηση επιδόσεων έχεις.

Πάντως για μητρική θα κοίταζα και την asrock 790gx που είναι αρκετή οικονομική και είναι αρκετά καλή

Όταν λές οικονομική? Η MSI είναι στα 92€ ενω η asrock στα 103. Πέρα απο τη 2η pcix8 που προσφέρει (δεν με ενδιαφέρουν τα games) και τον firewire controller που έχει (έχω σε pci απο τον παλιο) δεν βρίσκω κάτι άλλο.

Απο μάρκα είναι καλή η asrock σε σχέση με την msi?

Ευχαριστω και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η MSI. Αν δεν κλοκαρεις δεν εχουν πολλές διαφορές οι μητρικές. Που και να κλοκαρεις, αφου θα παρεις Blackie, η συγκεκριμενη μια χαρα τα παει.

Ενα μουλτι να αλλάξεις και θα παει στα 3 η ακομα και 3,2 χωρις προβλημα.

Για μνημες προτείνω τις φθηνοτερες 2Χ2 800αρες με 1.8v. με κοστος ~43€

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.3 -> 0 7750 είναι πολύ καλός. στον προτείνω.

Υ.Γ.2 -> το τροφοδωτικό αντέχει

για την μνήμη, η γνώμη μου είναι να πάρεις μία 2GB 800άρα και αργότερα άλλη μία, αντί για 2χ1. απλά φρόντισε αυτό να γίνει σύντομα. διαφορετικά, αν δεν θα το ακουμπήσεις σύντομα το σύστημά σου, βάλε 2χ1 από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Για το τροφοδοτικό πες μας καλύτερα πόσα ampere βγάζει στην 12V για να πούμε καλύτερα(γιατί αν το τροφοδοτικό είναι από τότε που είναι και το υπόλοιπο pc, όπου τα 500W επώνυμα τροφοδοτικά βγάζανε 18A στα 12V αντί για το σύνηθες 30Α σήμερα, ζήτω που κάηκες).

Link to comment
Share on other sites

Σιγά την διαφοράπου θα χάσεις αν δεν βάλεις το dual channel.... Βάλε την μια μνήμη και αργότερα βάζεις και άλλη. Το κέρδος δεν είναι τόσο ώστε να χάσεις τα λεφτά που έδωσες για 2 μνήμες όταν θα τις αναβαθμίσεις αργότερα...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε. επισυνάπτω 2 φωτο με το ταμπελάκι του τροφοδοτικού και τα 2 βυσματα που δεν χρησιμοποιώ.

Lervia 420W

Δηλαδή με 15Α στα 12 δεν θα παίζει σωστα? δεν με ενδιαφέρει το κλοκάρισμα.

Επίσης να πω οτι ψήνομαι για την asrock με το 790GX

Ενα άλλο θεματάκι είναι πως ο σκληρός μου είναι PATA mode 5 και θα συνδεθεί αναγκαστικά με το DVDRW που είναι mode4.

Θα έχω αισθητή μείωση επιδόσεων?

post-258-1442175409,7011_thumb.jpg

post-258-1442175409,7509_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βάλεις επιπλέον vga πέρα της onboard είσαι ΟΚ. Δεν θες άλλο τροφοδοτικό.

Επιμένω για MSI motherboard, η ASROCK δεν σου δίνει τίποτα για να δικαιολογεί την τιμή της.

Στο σκληρό δίσκο ναι, θα έχεις μείωση, θες και ένα sata δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω(ξέρω θα σε στεναχωρήσω) πως το τροφοδοτικό σου είναι ανεπαρκές. "Ίσως" να είναι ΟΚ τώρα, αλλά αν βάλεις τον 4-πύρηνο που θες αργότερα πάνω δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα. Όπως και να έχει εγώ δεν θα το ρίσκαρα. Να αναφέρω κιόλας: [από το manual της μητρικής που θες]"Power supply of 400 watts (and above) is highly recommended for system

stability". Από αυτή την άποψη είσαι OK. Από εκεί και πέρα up to you.

Link to comment
Share on other sites

Και για να τελειώνει το story σιγά σιγά έχω αποφασίσει για τα εξής:

MB: Asrock AOD790GX 104€

CPU: 7750BE AM2+ 71€

RAM: 1x2GB Samsung 18.5€ (δεν πρόκειτε να κλοκάρω)

Το σύνολο περιπου 195€

PSU αφήνω ώς έχει μιας και δεν προβλέπεται σύντομα κάρτα γραφικών και τετραπύρινος (στο manual της MB λέει οτι μπαίνουν το 20πινο στο 24πινο βύσμα και το 4πινο στο 8πινο χωρίς πρόβλημα)

Ένα τελευταίο που προέκυψε είναι ο σκληρός. Εδώ έχω μαύρα μεσάνυχτα. Σκέφτομαι κάτι με μικρή χωρητικότητα (160-320), φυσικά τιμή με ανω όριο τα 50€ και αξιοπρεπής επιδόσεις.

Θα μπορούσα να διαλέξω έναν στην τύχη μεταξύ Seagate και WD αλλά θέλω τα φώτα σας!!! Κάποιο μοντέλο που να τρέχει καλύτερα ή αθόρυβα ή πιο κρύα ή ή ή.... Οποιοδήποτε πλεονέκτημα θα εκτιμηθεί!!!

:023:

Link to comment
Share on other sites

PSU αφήνω ώς έχει μιας και δεν προβλέπεται σύντομα κάρτα γραφικών και τετραπύρινος (στο manual της MB λέει οτι μπαίνουν το 20πινο στο 24πινο βύσμα και το 4πινο στο 8πινο χωρίς πρόβλημα)

Καλύτερα έτσι και αν θελήσεις μετά να ανέβεις σε harware, παίρνεις και ένα πιο δυνατό PSU και θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο περίεργο λόγο είχα "κολλήσει" στο 790 chipset της ΑΜD.

Άρχισα να ξανακοιτάω για ΜΒ και είδα μια Gigabyte.

Φοράει το 780G, έχει firewire (έχω κάμερα DV), έχει σειριακή αλλά και παράλληλη θύρα (έστω και σε εσωτερικό header) που μου χρειάζονται (microcontroller programming και LCD 4*20 για monitor του PC).

Νομίζω πως αξίζει η θυσία μέρους των επιδόσεων σε γραφικά, μιας και έτσι με τα χρήματα που εξοικονομώ θα βάλω 2x2GB μνήμες.

Επίσης στην σύνθεση πρόσθεσα και έναν 500αρη δίσκο της WD που μου προτείνατε παραπάνω.

Το σύνολο 249,25€ (κάτω απο το ψυχολογικό όριο των 250€!!!) :033:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.