Jump to content



Παράφορος Εγχρωμία


Odyseas

Recommended Posts

Γεια σας,

Αντιμετωπιζω ενα προβλημα με τον εκτυπωτη μου HP K5400,

1 δοχειο μαυρο μελανι, 3 δοχειακια ξεχωριστα εγχρωμο,

τυπωνω πολλες σελιδες σε ασπρομαυρο, τα εγχρωμα μελανια τα χρησιμοποιω πραγματικα ελαχιστα,

στις ρυθμισεις του εκτυπωτη εχω επιλεξει black ink only

ο εκτυπωτης αρχισε να τυπωνει οκτωβριο 2008, δηλ. 4 μηνες μονο,

φαινεται ομως οτι υπαρχει μυστικη διαρροη χρωματων στην ασπρομαυρη εκτυπωση,

αποτελεσμα, εχουν τελειωσει δυο δοχεια εγχρωμα,

δεν μπορω να συνεχισω τις εκτυπωσεις, πρεπει προηγουμενως να αντικαταστησω τα αδεια δοχεια,

υπαρχει καποια λυση ;; δηλ. να συνεχισω να τυπωνω ασπρομαυρο με αδεια τα εγχρωμα δοχεια ;; ή τουλαχιστον να μην διαρρεει παραφόρως η εγχρωμία, στις ρυθμισεις του εκτυπωτη δεν βλεπω κατι,

επισης οποιος ψαχνει για εκτυπωτη, μπορω να του δωσω πληροφοριες εκ πειρας για τον HP K5400, ευχαριστω για τις απαντησεις σας. (τελεία)

Link to comment
Share on other sites

Τα μελανια στα οποια αναφερεσαι ειναι τα αρχικα που ειχε ο εκτυπωτης οταν τον αγορασες?

Ρωταω, γιατι συνηθως τα πρωτα ειναι μικροτερα απο τα κανονικα και συμβαινει να εμφανιζουν τετοια προβληματακια, ειδικα τα εγχρωμα.

Για την ιστορια, ποια χρωματα σου λεει πως εχουν τελειωσει?

Αποκλειεται να μην μπορεις να κανεις ασπρομαυρες εκτυπωσεις αφου το δοχειο με το μαυρο μελανι ειναι ok.

Δυστυχως, δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο εκτυπωτη με ξεχωριστα εγχρωμα μελανια για να σε βοηθησω, οποτε θα πρπει να περιμενουμε τη γνωμη και καποιου ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση,

μαυρο μελανι εχω αλλαξει 3 δοχεια + 1 το αρχικο της συσκευης, αποδεκτο λογω πολλων εκτυπωμενων σελιδων

αλλαξα το αρχικο κιτρινο της συσκευης πριν ενα μηνα και αφ' οτου το αλλαξα με μια 1 το πολυ 2 σελιδες εγχρωμης εκτυπωσης η σταθμη εχει κατεβει ηδη στο μισο,

φαινεται τραβαει απο κιτρινο που βρισκεται πιο κοντα στην ασπρομαυρη περιοχη, απ' οτι κυανο και ιωδες

σημερα χωρις καμμια αλλη εγχρωμη εκτυπωση κι ενω η σταθμη τους σε σχεση με πληρες 4/4 εδειχνε υπολοιπο 1/4, τελειωσαν κυανο και ιωδες τα αρχικα,

το μαυρο ειναι οκ. αλλα ο εκτυπωτης δεν τυπωνει ασπρομαυρο οταν εξαντληθει ενα εγχρωμο, αναβοσβηνει περιμενοντας αντικατασταση αδειου με γεματο, ειδοποιει η εκτυπωση δεν ειναι δυνατη, επισης αναβοσβηνει και δεν τυπωνει οταν λειπει ενα δοχειο,

μαλλον την πατησα, καταλαβαινεις οτι δεν μπορω να αντεξω το οικονομικο βαρος, και να φανταστεις οτι το μειονεκτημα γινεται αισθητο τωρα που εχουν περασει 4 μηνες εντατικης χρησης.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ο εκτυπωτής καθαρίζει περιοδικά τις έγχρωμες κεφαλές για να μη φρακάρουν?

Το είχα διαβάσει για ένα μοντέλο της hp αλλά δε θυμάμαι αν

είναι το δικό σου.

Φίλε μου ναι αυτός είναι, είχαμε και στο thelab μια σχετική συζήτηση.

Αν πας στο amazon θα δεις πολούς χρήστες με παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου.

Τελικά γιατί δεν πήρες laser?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε lewis στο amazon που ;; ο περιοδικος καθαρισμος των εγχρωμων κεφαλων εχει καποια σχεση με το προβλημα μου ;;

απ' οτι θυμαμαι προτιμησα αυτον τον εκτυπωτη με μελανι 1) ενα δοχειο τυπωνει 2200 σελιδες ενω το τονερ ολιγοτερες σελιδες και ειναι πιο ακριβο 2) περιλαμβανει εγχρωμο 3) σ' ενα πολυ περιορισμενο δωματιο απολιθωματων, η συσκευη χωρεσε στην ιδια θεση που ηταν ο παλιος εκτυπωτης,

φυσικα εαν δεν λυθει το προβλημα που αντιμετωπιζω τωρα, η επιλογη μου διαψευδεται περιτρανα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί εκτυπωτές χρησιμοποιούν και τα υπόλοιπα χρώματα για να κάνουν το μαυρο γιαυτό έχεις και την κατανάλωση ενω θεωρητικά δεν θα έπρεπε ακόμα και αν έχεις επιλέξει την ασπρομαυρη εκτύπωση....

Link to comment
Share on other sites

Τις διαβασα, ορισμενοι αναφερουν το ιδιο προβλημα που εχω κι εγω, προτεινομενη λυση δεν ειδα, καπου αναφερει κι αυτο που ειπες ως αίτιο, η συσκευη καθαριζει τις κεφαλες και χανεται μελανη, αλλο παλι και τουτο,

πολυ πιθανον να συμβαινει κι αυτο που λεει ο Greek ή ακομη και συνδυασμος των δυο αιτιων.

Link to comment
Share on other sites

Αν αργεί να σου εκτυπώσει την πρώτη σελίδα το πιθανότερο είναι να καθαρίζει

τις κεφαλές. Αν στο κάνει συνέχεια τότε βράσε όρυζα.

Σίγουρα για αποχρώσεις του γκρι να χρειάζονται και τα άλλα χρώματα αλλά για σκέτο μαύρο κείμενο γιατί να σου τρώει κι από τα έγχρωμα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μαλλον γινεται, δηλ. καθαριζει τις κεφαλες, διοτι το πρωι ανοιγω τον εκτυπωτη, φτιαχνεται μονος του επι 1 λεπτο, μεσολαβει ηρεμια 1-2 λεπτα και ξαναπαιρνει μπρος παλι μονος του για 1 λεπτο, τελικα επερχεται πληρης εσωτερικη ακινησια και μακαριοτης, οι δυο κινησεις ισως ειναι ελεγχος ευθυγραμισης και καθαρισμος, αν ειναι αυτο τοτε πιθανη λυση ειναι να μην κλεινω τον εκτυπωτη, να τον αφηνω συνεχως αναμενο

Δες κι αυτο, εξηγει λεπτομερως τους τροπους με τους οποιους η συσκευηπ χρησιμοποιει τα μελανια, πολυπλοκα πραγματα, και τα κανει συνεχως οπως λες, αντε να τα βγαλεις περα.

http://h10060.www1.hp.com/pageyield/articles/us/en/InkUseage.html

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα, δηλ αυτα που κοροιδευαμε στους Epson, τα βρισκουμε τωρα μπροστα μας και στους ΗΡ.

αυτο το thread αξιζει να γινει sticky για να γλιτωσει τους ανυποψιαστους απο τους Individual Ink Cartridges (IIC) εκτυπωτες.

(αν και ο τιτλος ειναι καπως... :003: )

Link to comment
Share on other sites

Σωστη η προηγουμενη παρατηρηση, απλως για να πληροφορειται ο υποψηφιος αγοραστης αυτη την σημαντικη λεπτομερεια πριν αγορασει και οχι αφου αγορασει, κι εγω αν το εβλεπα πριν αγορασω ισως να στρεφομουν σε αλλη λυση, τωρα θελω 26 ευρω για δυο εγχρωμα + ενα μαυρο που πλησιαζει στο τελος 30 ευρω, + ενα κιτρινο ηδη αγορασμενο 13 ευρω, εχω δει καινουργιο λεηζερ με 50 ευρω,

πρεπει να σημειωσω οτι η περιπτωση μου που διαπραγματευομαι εδω, αφορα εντατικη χρηση του εκτυπωτη, σε 4 μηνες εχω τυπωσει περιπου 7200 σελιδες, για καποιον που τυπωνει λιγες σελιδες βεβαιως το προβλημα θα αργησει να εμφανιστει, δηλ. μπορει να κανει 1 και 2 και 3 χρονια για να τυπωσει 7200 σελιδες,

φυσικα δεν χορηγω συγχωροχαρτι στην κατασκευαστρια εταιρια ΗΡ διοτι ο εκτυπωτης εξ αρχης προοριζεται για επαγγελματικη χρηση δηλ. πολλες εκτυπωμενες σελιδες, οσοι αγοραζουν ΗΡ Κ5400 εξ ορισμου αγοραζουν για πολλες εκτυπωσεις και οχι για λιγες, επομενως μπορουμε να διακρινομε παρα της εταιριας προθεση εξαπατησης και δολο επι σχεδιου, διοτι αποκρυπτουν σημαντικη λεπτομερεια που ωστοσο αποτελει βασικο και αμεταβλητο χαρακτηριστικο της συσκευης,

εψαξα αρκετα πριν αγορασω, στα εντυπα της εταιριας δεν ειδα να γινεται λογος για αυτο το χαρακτηριστικο το οποιο θα επρεπε να αναγραφεται και να το βρισκει κανεις με ευκολια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.