Jump to content



Έντονος θόρυβος απο το τροφοδοτικό


Easyrider

Recommended Posts

Ειναι περιπου 2 βδομαδες τωρα, που σχεδον συνεχεια κανει ενα πολυ εντονο και ενοχλητικο θορυβο το τροφοδοτικο.. το πιο πιθανο να ειναι ο ανεμιστηρας ..

Οταν δεν ακουγεται ο θορυβος, χτυπαω "ελαφρα" τη μοναδα και φτιαχνει/σταματαει για λιγο.. ξαναρχιζει ομως και μου χει σπασει τα νευρα.. δεν μπορεις να σταθεις.. ειναι πολυ ενοχλητικο..:011:

Υπαρχει περιπτωση να φτιαχνει αυτο, γιατι ελυσα το τροφοδοτικο αλλα δεν μπορεσα να το ανοιξω τελειως ναδω αν ειναι κατι που φτιαχνει..

Η χρειαζεται αλλαγη..?

Σε περιπτωση που δεν φτιαχνει, τι προτεινετε να βαλω..?

Link to comment
Share on other sites

Μου θύμισες το Tagan480W που είχα,κάτι "τακ τακ" μου έκανε και γρήγορα και υπέθεσα ότι ήταν ο ανεμιστήρας...αλλα μόλις το άνοιξα και τον ξεσυνδεσα (προσωρινά) ανακάλυψα ότι είναι πηνειό.

Το τι τροφοδοτικό θες είναι ανάλογος με το τι φοράς.

Link to comment
Share on other sites

Το PC ειναι αυτο στην υπογραφη μου φιλε.. παμπαλαιο ξερω, αλλα κανω δουλεια μου so far..

Τελικα με το θορυβο που δε σταματαει, να τ ανοιξω να δω μη φτιαχνεται, η να παρω κανενα αλλο να τελειωνω..:105:

Αυτο εδω κανει αραγε.. ? λογο και σχετικα χαμηλης τιμης..

Premier PPFC 24pin PSU (450W)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρχικα και γω αυτο ειχα δει..

αλλα ειπα για το αλλο επειδη το ειδα φθηνοτερο..

..25 και καθαριζεις και μια κ εξω χωρις καρτες κλπ και να δωσεις + 7Ε..

Εχει μεγαλες διαφορες κατα τη γνωμη σου..? :105:

Link to comment
Share on other sites

Σωστος φιλε viper, αυτο λεω και γω.. αν δε φτιαξει κοιταω για αλλο..

Βασικα αυτο το θορυβο τον ξεκινησε λιγο μετα οταν εκανα partition το σκληρο.. και οταν εκανα φορματ και επανεφερα το σκληρο, κανει λιγοτερο θορυβο πλεον και οχι συνεχεια.. γιαυτο λεω μηπως δεν τα χει παιξει ακομα.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια χαρα και χρονια πολλα!

Τελικα πηρα τροφοδοτικο απο πλαισιο.. το προβλημα ειναι οτι ενα καλωδιο απ το νεο τροφοδοτικο που υπηρχε στο παλιο ειναι διαφορετικο, και δεν παιζει στο pc..:105:

Το νεο ειναι αυτο (Chieftec)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=754498&catalog=20&category=69977705

Το παλιο καλωδιο

2db8g8p.png

Και το νεο (το διαφορετικο)

2ynf12b.png

Μηπως να το αλλαξω..? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μολις το ξαναβαλα και δουλεψε τελικα..! αλλα παλι θορυβο εχω ρε γμτο.. :090:

Easyrider added 3 Minutes and 44 Seconds later...

Το πιο κουφο ειναι οτι οταν χτυπαω λιγο το κουτι φτιαχνει προσωρινά ο θορυβος..:(

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να συντονίζει το κουτί με τον σκληρό δισκο.

Ξεβιδωσε τον σκληρό και ακουμπησέ τον στο πατο του κουτιου η καπου εξω απ αυτό και βαλε το pc να λειτουργήσει.( με τον σκληρο συνδεδεμένο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.