Jump to content



Θόρυβος στα Logitech X530


pas2007

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Έχω εδώ και αρκετά χρόνια αυτά τα ηχεία και παρατηρώ θόρυβο σε αυτά όποτε π.χ. ανοιγωκλείνω έναν διακόπτη για φως ή ενεργοποιείται κάποια ηλ.συσκευή.

Τα θέμα είναι πως και σε έναν φίλο που τα έχει αυτά τα ηχεία συμβαίνει ακριβώς το ίδιο. Τα δικά μου ηχεία τα έχω δοκιμάσει σε μια παλιά και σε μία καινούρια ηλ. εγκατάσταση αλλά γίνεται το ίδιο. Δεν δημιουργείται κάποιο πρόβλημα αλλά είναι ενοχλητικό κάπου κάπου. Παλιότερα είχα ρωτήσει κάποιυς ειδικούς και μου είπαν να ελέγξω την γείωση κάτι που δεν έχω κάνει ακόμα και μια άλλη ιδέα ήταν να πεί κάποιο φίλτρο (αν υπάρχει) στην είσοδο των ηχείων κάτι που δεν έχω ψάξει ποτέ.

Πως προκαλείται αυτό?

Τι λέτε να κάνω?

Πείτε μου τι νομίζετε.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει για ηλεκτρολογικους λογους.Θα το πω στο περιπου χωρις να ειμαι ηλεκτρολογος.Οποιος ξερει ακριβως τις ορολογιες ας με διορθωσει.Ουσιαστικα κλεινοντας εναν διακοπτη παραμορφωνεται πολυ το σημα με αποτελεσμα αυτον τον στιγμιαιο θορυβο στα ηχεια.Αυτο δεν ειναι κι οτι καλυτερο οχι μονο για τα ηχεια αλλα κ για ΟΛΕΣ τις ηλεκτρικες συσκευες.Κυριως στις ευαισθητες οπως ο υπολογιστης....Μην νομιζεις οτι επειδη δεν το ακους απο τον υπολογιστη δεν τραβαει κ αυτος το ιδιο ζορι....Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να τα βαλεις σε ενα πολυμπριζο ασφαλειας.Εγω ειδα μεγαλη διαφορα απο απλο πολυμπριζο σε πολυμπριζο των 25ευρω..........

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα το έχω και εγω με Logitech Z5500...Και εγω ετσι το ξέρω οτι δηλαδή είναι θέμα σταθεροποιησης τάσης αλλα πριν καιρό ενας στο forum είχε πει οτι τα έστειλε πίσω τα ηχεία και χωρις κόστος απλα του τα άλλαξαν και μετά δεν το έκαναν...

Link to comment
Share on other sites

τα ζ5500 και τα χ530 έχουν αυτό το πρόβλημα..νομίζω κάπου στο site της logitech το λέει και νομίζω πάλι πως όποιοσ θέλει μπορεί να τα στείλει free στην logitech για αλλαγή...Είχα τα χ530 και πήγα σε z5500 και αυτό που έχω να πώ είναι ότι με τα z5500 είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά με τα z5500 όχι..Ίσως να έτυχε καλή παρτίδα στα z5500 γιατί και από άλλους έχω ακούσει πολλά και για τα 2..Ένα καλό πολύμπριζο ίσως helpάρει αρκετά...Αν και τα x530 τα είχα πάνω σε ups και έκαναν τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω το εχω αυτο με τα Creative μου. Εναν καθηγητη που ρωτησα μου ειπε οτι γινεται λογω "τοξου" (καπως ετσι, δεν θυμαμαι ακριβως). Οποιος βρει τη λυση ας το πει και σε μας ρε παιδια.

Link to comment
Share on other sites

ναι γίνεται τόξο...μόνο άμα ο είχες δικία σου γραμμή ρεύματος για το δωμάτιο δεν θα είχες πρόβλημα...εγώ είμαι στην ίδια γραμμή με την κουζίνα και όποτε κάποιος turn on το φώς μου κάνανε αυτό το τσικ...Άρα πάρτε μέτρα για το νέο σπιτι:046: :046:

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί ο σκοπός του ups είναι να εξισορροπεί την τάση του υπολογιστή για να μην καεί από την απότομη πτώση της σε περίπτωση διακοπής

ή σε περίπτωση κεραυνού ,μιλώντας κι για 1 με 2 δευτερόλεπτα,όχι παραπάνω.Από την στιγμή που τα ένωσες με το ups(πολύ καλά έκανες)

σώζεις τα ηχεία από μία μελλοντική πτώση! Το θέμα είναι βέβαια ότι μάλλον μειώνεται στα 2 ο χρόνος στο ups μεταξύ υπολογιστή κι ηχεία

αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπήκα σε αρκετή σκέψη με το post του kalamaris007.

Σκέφτομαι σοβαρά να τα βάλω στο ups, αφού άλλωστε χρησιμεύει υποτίθεται και για την σταθεροποίηση τάσης. Αυτό είναι σχετικά εύκολο να γίνει. Τώρα για το UPS που θα μειωθεί ο χρόνος της μπαταριας πιστευω οτι με μια αλλαγούλα στην μπαταρια σε πιο πολλά MAH θα λύσει αυτό το πρόβλημα.

Τώρα κάτι άλλο.

Εγώ έχω τα ηχεία μου από το 2006. Θα δεχθεί η Logitech να τα αλλάξει και χωρίς κόστος σε περίπτωση που δεν κάνω κάτι από μόνος μου?

Ευχαριστώ πάντως ελπίζω ότι κάτι γίνεται σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατί ο σκοπός του ups είναι να εξισορροπεί την τάση του υπολογιστή για να μην καεί από την απότομη πτώση της σε περίπτωση διακοπής

ή σε περίπτωση κεραυνού ,μιλώντας κι για 1 με 2 δευτερόλεπτα,όχι παραπάνω.Από την στιγμή που τα ένωσες με το ups(πολύ καλά έκανες)

σώζεις τα ηχεία από μία μελλοντική πτώση! Το θέμα είναι βέβαια ότι μάλλον μειώνεται στα 2 ο χρόνος στο ups μεταξύ υπολογιστή κι ηχεία

αλλά αυτό είναι άλλο θέμα!

Επειδη βρισκομαι στη Χιο και η ΔΕΗ εδω κανει οτι γουσταρει δεν το ρισκαρισα να καψω τα ηχεια μου για 1% παραπανω load στο ups μου. Ιδου και οι μετρησεις:

Σε load κατασταση με 2 οθονες 26"+20", pc 232W (εχω το panel της Zalman), ext HDD, Ηχεια, router, switch, ασυρματο τηλ.

attachment.php?attachmentid=24415&stc=1&d=1237536592

και χωρις τα ηχεια:

attachment.php?attachmentid=24417&stc=1&d=1237536964

Ups: MGE Nova 1250VA

post-1458-1442175438,2168_thumb.jpg

post-1458-1442175438,2871_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τώρα κάτι άλλο.

Εγώ έχω τα ηχεία μου από το 2006. Θα δεχθεί η Logitech να τα αλλάξει και χωρίς κόστος σε περίπτωση που δεν κάνω κάτι από μόνος μου?

Ευχαριστώ πάντως ελπίζω ότι κάτι γίνεται σιγά σιγά.

αυτό μην ρωτάς εμάς...στέλνεις εύκολα και απλά e-mail στην logitech ρωτάς ότι θες..έχουν καλό service!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

Σήμερα αγόρα το κατάλληλο βύσμα για να συνδέσω τα ηχεία στο ups (Mustek PowerMust 800). Το θέμα είναι ότι πρέπει να το παρακολουθήσω αυτό το φαινόμενο για να δω πως θα πάει γιατί ακόμα δεν βγάζω συμπέρασμα. Ίσως υπάρξει κάποια μείωση αλλά δεν είναι σίγουρο ακόμα.

Τώρα μια άκυρη αλλά σχετική ερώτηση.

Πιστεύετε πώς πρέπει να χρησιμοποιήσω μονόκλωνο καλώδιο για μια τέτοια εφαρμογή? Έχω βάλει μια απλή επέκταση με καλώδιο 1x3 στα ηχεία.

Μπορεί ένα πολύμπριζο να μειώσει αρκετά αυτό το φαινόμενο αν δεν τα καταφέρει κάπως το ups?

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με εν λόγω ηχεία και σκέφτομαι την αγορά ενός σταθεροποιητή τάσης. Έχω δει αυτούς του δύο

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701160

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.701165

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τα εξής:

Για το πρώτο:

# Μέγιστη ενέργεια κρουστικής τάσης: 1060 Joules.

# Μέγιστη αιχμή: 13 kAmps.

Για το δεύτερο:

# Μέγιστη ένταση γραμμής ανά φάση: 10A.

# Surge energy rating: 2525 Joules.

# eP Joule Rating: 3400.

# EMI/RFI απόρριψη θορύβου (100 kHz to 10 mHz): 70 dB.

# Μέγιστη ένταση σε κανονική λειτουργία: 40 (/PH) kAmps.

# Μέγιστη ένταση σε κοινή λειτουργία: 30 kAmps.

Υποτίθεται ότι το δεύτερο παρέχει μεγαλύτερη προστασία απο υπερτάσεις η απλά επειδή έχει περισσότερες διαθέσιμες θύρες αλλάζουν τα νούμερα προς μεγαλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.