Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕΝΤΟΡΕΣ ΓΙΑ OVERCLOCK ΣΕ AMD ATHLON 64 3200


vagenrider1442169286

Recommended Posts

α..οποτε δεν το ενεργοποιω..δεν ξερω ρε φιλαρακι.....αν μου πεις πως το κοιτανε,ευχαριστως θα σου πω..εκτως κ αν σε βοηθησει καλητερα μια φωτογραφια απο το everest που τα λεει αναλυτικα..

Κατεβάζεις το cpu-z 1.50

Ανεβάζεις σε φωτό το spd tab ... για κάθε ντιμάκι ξεχωριστά

attachment.php?attachmentid=24501&stc=1&d=1238324169

Σε ρωτάω για να δούμε μέχρι πόσο (πιθανά) αντέχουν να ανέβουν οι μνήμες σου.

Επίσης επειδή έχεις 3 ντιμάκια στο σύστημα σου ... τρέχεις σε single channel τις μνήμες (οπότε θεωρητικά χάνεις σε επιδόσεις).

post-5-1442175447,0805_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για τις φωτό.

Alt+Printscreen ... Ανοίγεις το paint ... edit,paste ... save as jpg type.

Για το σύστημα σου.

Βγάλε τις 2 512άρες και άσε πάνω τις 2x1GB

Ετσι θα μπορείς να δουλέψεις σε dual channel και πιθανόν και 1T

Link to comment
Share on other sites

Τι τσιπάκια φοράνε οι μνήμες μπορείς να δεις και να μας πεις?

Πως να βρει τι τσιπακια φορανε βρε viper...,ας μας δωσει πρωτα ενα screenshot και βλεπουμε.

@vagenrider,

Κοιτα εδω πως μπορεις να ανεβασεις screenshot και ανεβασε αυτα που σου ειπε ο Τασος.

http://www.overclockers.gr/vbull/showpost.php?p=456325&postcount=59

stealth

Link to comment
Share on other sites

Πως να βρει τι τσιπακια φορανε βρε viper...,ας μας δωσει πρωτα ενα screenshot και βλεπουμε.

@vagenrider,

Κοιτα εδω πως μπορεις να ανεβασεις screenshot και ανεβασε αυτα που σου ειπε ο Τασος.

http://www.overclockers.gr/vbull/showpost.php?p=456325&postcount=59

stealth

Τι πώς να δει?Ανοίγει κουτί, βγάζει μνήμες και κοιτάει τα τσιπάκια.

Υποθέτω ότι είναι παλιότερες μνήμες χωρίς ψύκτρες.

Link to comment
Share on other sites

viper για τις 1gb λες να κοιταξω,ετσι? αν ειναι,πες μου να βγαλω μια τωρα κ πες μου τι ακριβως θελεις να σημειωσω να στο πω..

Για όποιες μνήμες σε ενδιαφέρει, δες πάνω στα τσιπάκια (μαύρα ορθογώνια κουτάκια) τι γράφουν.Δώσε μας όλα τα στοιχεία που αναφέρονται πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σου έγραψα να κρατήσεις τις 1GB για να έχεις μεγαλύτερη ποσότητα μνήμης και ταυτόχρονα να δουλέψεις dual channel & 1T

Οι 512άρες πιθανόν να είναι λίγο πιό σβέλτες ... αλλά θα μείνεις με 1GB μόνο ?

Τέσπα

Οι ρυθμίσεις που θα προσπαθούσα εγώ ... είναι παρακάτω.

Μετά τα 225FSB ... θα ανεβάζεις ανά 5 και θα δοκιμάζεις για σταθερότητα.

attachment.php?attachmentid=24511&stc=1&d=1238497605

attachment.php?attachmentid=24512&stc=1&d=1238497605

post-5-1442175447,3091_thumb.jpg

post-5-1442175447,4171_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τασο,δυο εχω απο 1gb,οχι μια.οσο αναφορα τα υπολοιπα,πραγματι,δουλεψε σε dual channel & 1T.οι ρυθμισεις που εχω κανει τωρα ειναι 270 στον επεξεργαστη,166 memory index value κ ρευματα 1,5cpu & 2,60ram....με τις δικες σου τις ρυθμισεις θα δουλεψει πιο γρηγορα?αν ναι,τοτε να το προσπαθησω :)

Link to comment
Share on other sites

για να το λες εσυ σιγουρα κατι θα ξερεις..οι ρυθμισεις που υπαρχουν αυτη τη στιγμη ειναι:225 cpu 166ram 1,5 volt cpu 2,70 ram....κ οι εντυπωσεις μου ειναι εξεραιτηκες..το μηχανημα το δοκιμαζω σ'αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο,το οποιο ειναι το gta 4....με τις προηγουμενες ρυθμισεις,εκανε αρκετα slow motions κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου....τωρα δεν κολαει πουθενα..τρεχει στην πραγματικη του ταχυτητα κ το ευχαρηστιεμαι αφανταστα....το ρευμα στις μνημες λοιπον θα το παω στα 2,80 κ λεω να παω κ τον επεξεργαστη στα 2,50ghz.τι λες εσυ? να τον παω?

Link to comment
Share on other sites

για να το λες εσυ σιγουρα κατι θα ξερεις..οι ρυθμισεις που υπαρχουν αυτη τη στιγμη ειναι:225 cpu 166ram 1,5 volt cpu 2,70 ram....κ οι εντυπωσεις μου ειναι εξεραιτηκες..το μηχανημα το δοκιμαζω σ'αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο,το οποιο ειναι το gta 4....με τις προηγουμενες ρυθμισεις,εκανε αρκετα slow motions κατα τη διαρκεια του παιχνιδιου....τωρα δεν κολαει πουθενα..τρεχει στην πραγματικη του ταχυτητα κ το ευχαρηστιεμαι αφανταστα....το ρευμα στις μνημες λοιπον θα το παω στα 2,80 κ λεω να παω κ τον επεξεργαστη στα 2,50ghz.τι λες εσυ? να τον παω?

Αυτός αν θυμάμαι καλά είναι στα 2.000mhz?

Αν καταφέρεις να τον πας στα 2.500 mhz είναι αρκετά καλά για αυτόν.Είναι όμως δύσκολο.

Τη ram την έχεις πολύ χάλια.Στα 166 υπολειτουργεί.Πρέπει να παίξεις με άλλο διαιρέτη αν θες να δεις καλύτερο αποτέλεσμα από τη μνήμη.

Ρεύμα στη μνήμη θα δώσεις μόνο αν πας πάνω από 240.Αλλιώς κάτσε στα 2.6.

Περιμένω ακόμα τα timings της μνήμης (πχ. 2,5-3-3) και το τι γράφουν πάνω τα τσιπάκια.

Link to comment
Share on other sites

οι αριθμοι στα τσιπακια ειναι πανω πανω ενας αριθμος που ηταν διαφορετικος σε ολα τα τσιπακια οποτε κ δεν τον σημειωσα,μετα ειχε αυτον τον αριθμο:σε καποια ηταν0908 κσε καποια αλλα 0907..κ κατω κατω αυτον:d6408dllbtg5n.

το pc το πηγα στα 2,50cpu,ht multiplier X5 κ ρευματα 1,5 επεξεργαστη κ 2,80 μνημη....το δοκιμασα παλι στο παιχνιδι κ παει απιστευτα γρηγορα....δεν εχω ξαναδει τετοια ταχυτητα στο μηχανημα μου.. :)

Link to comment
Share on other sites

το pc το πηγα στα 2,50cpu,ht multiplier X5 κ ρευματα 1,5 επεξεργαστη κ 2,80 μνημη....το δοκιμασα παλι στο παιχνιδι κ παει απιστευτα γρηγορα....δεν εχω ξαναδει τετοια ταχυτητα στο μηχανημα μου.. :)

Αν είναι απολύτως σταθερό το μηχάνημα με τις παραπάνω ρυθμίσεις ... μείνε όπως είσαι και μην το πειράξεις άλλο.

Στο παρακάτω link ... υπάρχουν αρκετά bench & testing utilities ... άν θές να δοκιμάσεις.

http://www.overclockers.gr/vbull/showthread.php?t=27

Link to comment
Share on other sites

πραγματι τασο..ειναι μια χαρα απο σταθεροτητα..του εκανα διαφορα τεστακια κ μηδεν λαθη,κρασαρισματα κτλ..κ παλι,σας ευχαριστω ολους σας για την συμαντικοτατη βοηθεια σας..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.