Jump to content



Για πείτε γνώμη για νέο PC


BikersOnly

Recommended Posts

το λεπόν... αποφάσισα να φτιάξω ένα νέο Pc (κάθε 3 χρόνια με πιάνει :D) και θέλω να το κάνω τούμπανο (μέχρι κάποιο ποσό φυσικά)

Παρακάτω έχω επιλεξει κάποια κομμάτια από το Πλαίσιο (που εχει τις καλύτερες τιμές που έχω βρει μέχρι τώρα) και θα ήθελα να μου πείτε πως το βλέπετε, αν έχετε κάποια αντιπρόταση, συμβουλή να αλλάξω κάτι κτλ

Χρήση τα πάντα... Επεξεργασία βίντεο και φωτό, παιχνίδια και εννοείται ανοιχτό 24/7 :D

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων..

λοιπόν το σύστημα που σκέφτομαι να παραγγείλω έχει ως εξής :

NZXT Hush-001B Black Case (NZXT HU-001B) x 71,00 €

Tagan PipeRock Series PSU (900W, TG900-BZ) x 125,00 €

Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MP, Box) x 269,00 €

Asus P6T Deluxe V2 (1366, X58, DDR3) x 284,51 €

OCZ Gold Low-Voltage 6GB DDR3-1600 Ram Kit (PC3-12800, 8-8-8-24, Triple Channel, OCZ3G1600LV6GK) x 94,80 €

Seagate 1TB HDD (32MB Cache, 7200.11 rpm, Sata 2, ST31000333AS) x 91,00 €

Asus GTX 285 SVGA (PCI-Express, 1 GB) x 379,00 €

LG 223QRSMNDRW Black DVDRW +/- (Lightscribe, Sata, Bulk) x 18,80 €

CoolerMaster Case Fan Silent Red Led 120mm TLF-S12-ER x 6,25 € CoolerMaster Case Fan 120mm Silent R4-S2S-12AK-GP x 3,94 €

AccuPower Line Interactive 600VA UPS x 60,00 €

Υ.Γ Ερώτηση... Τα 6 GB μνήμη να φανταστώ τα αναγνωρίζουν μόνο 64Bit windows είτε XP είτε vista? Καλύτερα να προτιμήσω XP ή Vista?

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, θα σου πρότεινα για τροφοδοτικό να κοιτάξεις κάτι σε Corsair ή CoolerMaster. Με το Tagan είχα πολλά προβλήματα συμβατότητας και ταλαιπωρήθηκα 6 μήνες.

Επίσης, μπορείς να περιμένεις την GTX275 που είναι λίγο πιό κάτω από την 285, αλλά 100€ μείον.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, θα σου πρότεινα για τροφοδοτικό να κοιτάξεις κάτι σε Corsair ή CoolerMaster. Με το Tagan είχα πολλά προβλήματα συμβατότητας και ταλαιπωρήθηκα 6 μήνες.

Επίσης, μπορείς να περιμένεις την GTX275 που είναι λίγο πιό κάτω από την 285, αλλά 100€ μείον.

οκ το άλλαξα το τροφοδοτικό με το Corsair CMPSU-850TXEU PSU (850W) (έχει γύρω στα 15€ παραπάνω)

μου έκανε εντύπωση η διαφορά τιμών... δλδ βλέπεις 600άρια τροφοδοτικά να έχουν μεγαλύτερη τιμή από πχ 900άρια... :030:

τώρα για την GTX275 δεν ξέρω πόσο θα αργήσει να έρθει...και η λαλακια ειναι οτι θέλω άμμεσα Pc μιας και για την ώρα είμαι άpcος :D

εντωμεταξύ μΕ είπαν να μην πάρω κάτω από 280 κάρτα γραφικών.... και η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τις πιθανές διαφορές... με την 275 που λες πχ

Link to comment
Share on other sites

Διαφορές λειτουργικών. Νομίζω πως με Home Premium είσαι καλυμμένος.

Η 275 έχει ημερομηνία κυκλοφορίας 2 Απριλίου. Τώρα αν θα έρθει τότε δεν ξέρω. Αν όμως μπεις για παραγγελία στη 1 Απρίλη, λογικά θα την έχουν, οπότε θα την περιμένουν. Αν όχι, βάλε τη 285, αν και αυτός που στο είπε, μάλλον λίγο υπερβολικός ήταν :p

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα κανένα καλύτερο τροφοδοτικό.

Ας πούμε με 120 ευρώ παίρνεις το Pc Power & Cooling 750W Silencer που μια χαρά θα τα κρατάει όλα και είναι και καλύτερης ποιότητας.

Το παραπάνω τροφοδοτικό δοκιμάσμένο σε σύστημα με 920 @ 3,8GHz, 3x2GB RAM και διπλή 4850 (Xfire), 4 HDs, σε m/b MSi Eclipse και κουτί Coolermaster HAF.

Το UPS των 600VA τι ρόλο βαράει?

Link to comment
Share on other sites

Μακρια απο Τagan αδερφε... :108:ολο παραπονα ακουω κανενας δεν ειναι ευχαριστημενος καιγονται με το παραμικρο..

Να σου αναφερω την δικια μου εμπειρια ειχα ενα Enermax 470W μονταρισμενο ειχε τραβηξει αρκετα απο τα χερια μου :081: το οποιο δουλευε σχεδον ασταματητα για 2.5 με 3 χρονια τοτε... οσπου καηκε και το αντικατεστησα με ενα Τagan 600W δεν κρατησε ουτε μισο χρονο ελεος δλδ στους 5 μηνες καηκε :119:

Link to comment
Share on other sites

άλλη μια ερώτηση... για λειτουργικό έχουν καμιά ΟΥΣΙΩΔΗ για μένα διαφορά τα vista home με τα πχ ultimate? για να βολευτώ αν είναι με τα home και να μην ξεφύγω στην τιμή..

η ουσιώσης διαφορά είναι ότι από την έκδοση business και άνω μπορείς να κάνεις join σε domain. Τα υπόλοιπα δεν είναι και τόσο ουσιώδη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.