Jump to content



DFI UT X58-T3EH8 και GIGABYTE GA-EX58 EXTREME ;;


anarxos

Recommended Posts

Την Gigabyte GA-EX58-UD5.

Η ίδια ακριβώς με την πολύ καλή GA-EX58-Extreme, το ίδιο BIOS ίδιες επιδόσεις, απλά δεν έχει το water cooling για το chipset ( δεν χρειάζεται άλλωστε ).

Είναι και 35-45 ευρώ φθηνότερη από την Extreme.

Link to comment
Share on other sites

Αααα, εσύ ήσουνα με την διαμάχη με το e-shop ? :D

Ξεμπέρδεψες δηλαδή ? :D

Ε αν γίνεται θέμα αλλαγής, τότε πάρε την extreme.

Πάντως αποκλείεται να σου κάηκε το chipset.

Άλλωστε όση τάση και να του δώσεις, πάνω από 60C δεν πάει, και δεν καίγεται με οτιδήποτε κάτω από 100C ( εκτός και αν του δώσεις 2.3V :D )

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν ξεμπερδεψα πληρως, δεν μου εκοψαν ακομα το πιστωτικο.

(Οταν τελειωσει η ιστορια θα γραψω τον επιλογο στο σχετικο θεμα ). Οχι δεν ειναι το chipset, απλα ειχα προσεξει την θερμοκρασια περιπου σταθερα στους 50c οταν ο επεξεργαστης στους 30c περιπου, χωρις υπερχρονισμο.Δεν ειναι και το τοσο φοβερο ,, αλλα.

Link to comment
Share on other sites

καθε γνωμη ευπροσδεκτη,, οσο για ψωνιο ,ετσι οπως καταντησε ο κοσμος ολοι για εκει παμε,,

να σε ρωτησω την αποψη που εχεις για την dfi θα με ενδιέφερε να ακουσω τι παραπανω βρισκεις στη γιγα απο την dfi

Link to comment
Share on other sites

καθε γνωμη ευπροσδεκτη,, οσο για ψωνιο ,ετσι οπως καταντησε ο κοσμος ολοι για εκει παμε,,

να σε ρωτησω την αποψη που εχεις για την dfi θα με ενδιέφερε να ακουσω τι παραπανω βρισκεις στη γιγα απο την dfi

Κοίτα. Και οι δύο μητρικές είναι μια χαρά.

Ότι overclock θα κάνεις στην μια θα κάνεις και στην άλλη ( αν είσαι καλός και έμπειρος στο άθλημα ).

Η δε DFI θα σε δυσκολέψει περισσότερο αν δεν είσαι έμπειρος overclocker και δεν τα πας καλά με τις "πολύπλοκες" ρυθμίσεις στα BIOS.

Η Gigabyte, έχει φτάσει σε ένα αρκετά καλό και ώριμο BIOS, ενώ η DFI έχει ακόμα κάποια bugs που πρέπει να διορθώσει κάποια στιγμή.

Από επιδόσεις είναι τα ίδια πράγματα.

Όποια και να πάρεις εκ των δύο χαμένος δεν θα βγείς.

Αν απλά θέλεις να κάνεις εύκολα και δίχως πολλά πολλά την δουλειά σου ( και το overclock σου :D ) πας στην Gigabyte.

Link to comment
Share on other sites

σχεδον με εχεις καλυψει,, μονο μερικες διευκρινησεις , αυτο το μαραφετη της ψυξης του τσισετ κανει δουλεια

anarxos added 3 Minutes and 39 Seconds later...

ειναι γνωστο οτι τους core i7 δεν μπορουν να πανε πανω απο 1,55 v και 1,65v για της μνημες και ειχε ακουστει οτι η dgi ειχε βρει τροπο να το υπερκερασει, αληθευει;

Link to comment
Share on other sites

σχεδον με εχεις καλυψει,, μονο μερικες διευκρινησεις , αυτο το μαραφετη της ψυξης του τσισετ κανει δουλεια

Για το chipset αρκεί και μια ψύκτρα της πλάκας.

Τα cooler που έχουνε οι DFI, Gigabyte, Foxconn & Asus στο X58 chipset είναι παραπάνω από αρκετά.

Παραδείγματος χάρη, με το μικρούλι που βλέπεις στην παρακάτω φωτογραφία το chipset δεν ξεπερνάει τους 55C με πολύ overclocking ( 4500MHz, 225MHz BCLK και chipset voltage 1.3V ( από το μαμίσιο 1.1V ))

Και η DFI και η Gigabyte το κρατάνε χλιαρό με την εργοστασιακή ψύξη, δίχως watercooling.

2uhqyc9.jpg

Ποιοτικά μάλιστα η Gigabyte φαίνεται τουλάχιστον μια κλάση πάνω από την DFI.

Από το PCB, τα υλικά και την ψύξη.

Στην DFI μάλιστα μετά την πρώτη αποσυναρμολόγηση δεν ταίριαζε το bracket στήριξης της ψύκτρας του southbridge ( LOL ).

Οι δε βίδες έλιωναν ( φαγώνονταν ) λες και ήταν από ζάχαρη.

anarxos added 3 Minutes and 39 Seconds later...

ειναι γνωστο οτι τους core i7 δεν μπορουν να πανε πανω απο 1,55 v και 1,65v για της μνημες και ειχε ακουστει οτι η dfi ειχε βρει τροπο να το υπερκερασει, αληθευει;

Φυσικά και μπορείς να χρησιμοποιήσεις πάνω από 1.65V στις μνήμες.

Σε οποιαδήποτε μητρική για Core i7.

Η λύση ( στο να παραμείνει υγειής ο επεξεργαστής σου ) είναι να κρατάς την διαφορά της τάσης της μνήμης από την τάση "τερματισμού" του δίαυλου QPI ( στα BIOS την βρίσκεις ως Vtt Voltage, QPI Termination Voltage, QPI/DRAM Voltage ) στα 0.5V ή λιγότερο.

Με απλά λόγια πρέπει:

RAM Voltage - QPI Voltage <= 0.5V

Εγω τρέχω τις μνήμες μου στα 2.275V και Vtt στα 1.75V εδώ και πολύ καιρό ( τουλ. 4 μήνες ) δίχως το παραμικρό πρόβλημα σε οποιαδήποτε motherboard έχω χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Foxconn BloodRage και την Gigabyte GA-EX58-Extreme, και μια Asus Rampage II Extreme η οποία θα φύγει όπου φύγει φύγει ( χάλι αμάζευτο ).

Έπαιξα και με την DFI ενός φίλου μου προχθές.

Άντε να τις εκατοστήσω :p

υ.γ. Ότι θελήσεις εδώ είμαι και είμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

Φήμες.... :116: :082:

Ψάρακα, θύμισε μου να σου τα δώσω όταν ξαναβρεθούμε ( hint, αύριο πάω να πάρω νέα Rampage Extreme :071: ) γιατί σε λίγο καιρό μετακομίζω και δεν λέει να στα χάσω και να πάρεις los bulos στο θέμα εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.