Jump to content



Μια βοήθεια για overclocking


ckou72

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά,

Εχω το παρακάτω σύστημα

Motherboard:

Gigabyte GA-EP45T-UD3LR

- 1600/1333/1066/800 MHz FSB

- DDR3 2000+/1333/1066/800 MHz

Ram:

CORSAIR TW3X4G1600C9DHX

- 4GΒ (2 x 2GB).

- DDR3 SDRAM PC3-12800.

- 1600 MHZ.

- 9-9-9-24 (CAS, tRCD, tRP, tRAS).

- 1.8 V.

CPU:

Intel core 2 quad Q8200 2.33GHZ (1333FSB)

Cooling CPU:

THERMALTAKE CL-P0370 TMG I1

Θα ήθελα να ανεβάσω λίγο την ταχύτητα του συστήματος μου. Με ενδιαφέρει μικρή αύξηση. Ανέβασα ήδη την συχνότητα FSB στα 400MHz, αλλά η μνήμη παρόλο που είναι 1600 δουλεύει εως τα 1333.Οταν την βάζω στα 1600 το μηχάνημα δεν bootαρει καθόλου.

Επειδή δεν γνωρίζω σχεδόν τίποτα απο overclocking θα ήθελα να μου πείτε 1ον αν είναι ασφαλείς αυτή η συχνότητα λειτουργίας που εχω επιλέξει και 2ον αν μπορεί η μνήμη να δουλέψει στα 1600.

Δεν με ενδιαφέρουν τόσο οι επιδόσεις, αλλά περισσότερο η σωστή λειτουργία του συστήματος

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

για να μην ανοιγω καινουργιο thead παραθέτω την παρακάτω φωτογραφία και θα ήθελα να μου πείτε πια απο αυτές τισ ρυθμίσεις δίνει ρεύμα στο chipset γιατι εχω πελαγώσει.βασικά είναι η δεύτερη ή κάποια απο τις τελευταίες??

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω καινουργιο thead παραθέτω την παρακάτω φωτογραφία και θα ήθελα να μου πείτε πια απο αυτές τισ ρυθμίσεις δίνει ρεύμα στο chipset γιατι εχω πελαγώσει.βασικά είναι η δεύτερη ή κάποια απο τις τελευταίες??

Για ποιά φωτογραφία λες; Δε φαίνεται να έχεις ανεβάσει κάποια...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.