Jump to content



Αντικατάσταση chipset cooler μητρικής


vagsk1442169166

Recommended Posts

Όπως αναφέρεται και στον τίτλο του thread στόχος είναι η αλλαγή στο cooler του chipset της μητρικής του συστήματος της υπογραφής (MSI P965 Platinum) κυρίως γιατί ζεσταίνεται αρκετά.

Όλα τα υπόλοιπα "ζεστά σημεία" του υπολογιστή έχουν κάποια aftermarket λύση, συνήθως με heatpipes και χαμηλά επίπεδα θορύβου. Το πρόβλημα στην προκειμένη περίπτωση είναι η απόσταση που έχουν τα στηρίγματα της παθητικής ψύκτρας του Northbridge που κουμπώνουν πάνω στην μητρική και έχουν απόσταση περίπου 70-75 mm.

Οι περισσότερες λύσεις της αγοράς έχουν απόσταση στα στηρίγματα κάπου 50 mm οπότε υπάρχει θέμα. Αν μου έχει ξεφύγει κάποια έτοιμη λύση ή κάποια ιδέα για να μοντάρω υπάρχουσες aftersale chipset coolers για τη μητρική μου παρακαλώ να με διαφωτίσετε :D

prod_6558b4917252a9c2c84eb88d72ad66fb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο θές να το αλλάξεις ?

Ενα φανάκι δέν θα σε κάλυψει στο θέμα της ψύξης ?

Θέλω να το αλλάξω γιατί ζεσταίνεται αρκετά. Βασικά έχοντας αγοράσει αρκετές aftermarket λύσεις σε ψύξη ώστε να έχω δροσερό αλλά συνάμα αθόρυβο Η/Υ μάλλον θα το αποφύγω το fan ...

Εξάλλου παρόλο που δεν φαίνεται τόσο καλά στην φωτογραφία το heatsink έχει τα χάλια του ... είναι περισσότερο φιγούρα παρά ψύξη ... έχω stock κάποια χάλκινα heatsink coolers της enzotech αλλά όπως είπα δεν κάθονται πάνω στην μητρική λόγω των υποδοχών για τα στηρίγματα που έχουν απόσταση 75 mm αντί του κλασσικού 50 mm ...

Κρίμα γιατί η MSI δεν κάνει συνήθως βλακείες και μάλιστα σε έκδοση Platinum :(

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεν έχεις σκοπό για overclocking δεν υπάρχει θέμα, ο κατασκευαστής θα έβαζε μεγαλύτερη ψήκτρα αν δεν είχε περάσει η motherboard τα factory tests. Πολλά motherboards με onboard vga έχουν ψήκτρα της πλάκας χωρίς καν ανεμιστήρα και λειτουργούν απροβλημάτιστα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι προτιμω τα real people tests απο τα factory qualifications tests :031:

Tεσπα πιστευω οπως ειπε και ο Τασος με ενα φανακι θα εισαι υπερκαλυμενος δεν αξιζει τον κοπο να παιδευεσαι με aftermarket ψυκτρες δεν προκειτε να σου δωσουν τπτ παραπανω...

Κατι ακομα που θα μπορουσες να κανεις ειναι να βγαλεις και να γυαλισεις την επιφανεια της ψυκτρας. :023:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι προτιμω τα real people tests απο τα factory qualifications tests :031:

Tεσπα πιστευω οπως ειπε και ο Τασος με ενα φανακι θα εισαι υπερκαλυμενος δεν αξιζει τον κοπο να παιδευεσαι με aftermarket ψυκτρες δεν προκειτε να σου δωσουν τπτ παραπανω...

Κατι ακομα που θα μπορουσες να κανεις ειναι να βγαλεις και να γυαλισεις την επιφανεια της ψυκτρας. :023:

OC μόνο περιστασιακά κάνω για να παίξω κάνα παιχνίδι της προκοπής ... 6300 και κατάφερε και όχι μόνο πάλιωσε ... δεν επαρκεί κιόλας !!!

Το θέμα είναι και ψυχολογικό ... δεν γίνεται να έχω το chipset σε υψηλότερη θερμοκρασία από τον επεξεργαστή :120: ... και όσο καλοκαιριάζει ο καιρός θα ζεσταίνεται και περισσότερο ... τελευταία φορά το cooler του chipset ζεμάταγε ...

Όσο για το cooler του chipset το έχω ανοίξει 2 φορές μέχρι τώρα και του έχω περάσει Artic Silver 5 μπας και βελτιωθεί αλλά μπα ...

Link to comment
Share on other sites

OC μόνο περιστασιακά κάνω για να παίξω κάνα παιχνίδι της προκοπής ... 6300 και κατάφερε και όχι μόνο πάλιωσε ... δεν επαρκεί κιόλας !!!

Το θέμα είναι και ψυχολογικό ... δεν γίνεται να έχω το chipset σε υψηλότερη θερμοκρασία από τον επεξεργαστή :120: ... και όσο καλοκαιριάζει ο καιρός θα ζεσταίνεται και περισσότερο ... τελευταία φορά το cooler του chipset ζεμάταγε ...

Όσο για το cooler του chipset το έχω ανοίξει 2 φορές μέχρι τώρα και του έχω περάσει Artic Silver 5 μπας και βελτιωθεί αλλά μπα ...

Φιλε μου τα εχεις μπερδεψει :) δλδ τι περιμενεις απο την arctic silver να ριξει τα temps???

Εφοσον η ψυκτρα καιει οπως λες, αυτο σημαινει οτι γινετε σωστη επαγωγη θερμοτητας το θεμα ειναι λοιπον να αποβαλουμε την θερμοτητα απο την ψυκτρα :002:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τα εχεις μπερδεψει :) δλδ τι περιμενεις απο την arctic silver να ριξει τα temps???

Εφοσον η ψυκτρα καιει οπως λες, αυτο σημαινει οτι γινετε σωστη επαγωγη θερμοτητας το θεμα ειναι λοιπον να αποβαλουμε την θερμοτητα απο την ψυκτρα :002:

Για να πω την αλήθεια με την Artic Silver περίμενα 2-4 oC κάτω σε θερμοκρασία σε σχέση με την κλασσική πάστα σιλικόνης ... για αυτό άλλωστε και μπήκα στον κόπο να κάνω αλλαγή πάστας. Μπορεί να μην είναι πολύ αλλά είναι σίγουρα καλύτερα από stock.

Σήμερα το βράδυ μετά από λίγο άγριο gaming το chipset χτύπησε 50άρα στη θερμοκρασία ... :119:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.