Jump to content



..ηρθε η ωρα για overclock κ του καινουριου μου pc :))))


vagenrider1442169286

Recommended Posts

οπως ξερουν ηδη κ καποια παιδια απο δω,πριν απο κανα 10ημερο προχωρησα σε μια αναβαθμιση κ θα ηθελα να του κανω κ ενα καλο overclock..απο ψυξη,εχω εγκαταστησει εναν μεγαλο ανεμιστηρα με παροχη κατευθειαν απ'την πριζα.

το pc εχει ως εξης:

μητρικη:Asus M4A78 T-E

επεξεργαστης:AMD PHENOM II X3 720 2.8GHZ TRIPLE-CORE BLACK EDITION BOX

μνημες:OCZ OCZ3P2000EB2GK 2GB (2X1GB) PC-16000 2000MHZ PLATINUM EDITION DUAL CHANNEL KIT

καρτα γραφικων:saphire ati radeon HD 4670 512 128bit

αυτα..

τα υπολοιπα τα αφηνω σε σας :)

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι μπορει κ να ναι κ ο δικος μου απ'τους 4πυρινους που "κοπηκαν" στα τεστ κ τον εκαναν 3πυρινο?

δωσε κ καμια ρυθμιση ρε φιλαρακι..δυστηχως δεν ξερω την τυφλα μου απο overclock..ψαχνομαι οσο μπορω,αλλα παντα κατω απο τις δικιες σας οδηγιες.. :)

Link to comment
Share on other sites

εχει τασο..πατησα enter κ επελεξα all cores κ μετα δεν ανοιγε ο υπολογιστης κ χρειαστηκε να βγαλω μπαταρια κ να μετακινησω κ jumper....μηπως χρειαζεται κ καποια αλλη ρυθμιση για να ξεκληδωθει? τα ghz cpu πως τα ανεβαζω? τι ρευμα να δωσω?

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπα,αλλαζοντας τον multiplier.200X15.5=3100MHZ,200X16=3200MHz κ.λ.π.

Αν δεν bootαρει ισως να θελει λιγο παραπανω ρευμα στον επεξεργαστη,μεχρι 1.45-1.5V πρεπει να εισαι ενταξει αλλα κοιταζε και τις θερμοκρασιες για να εισαι σιγουρος.

Μπορεις να το κανεις και ανεβαζοντας το FSB 5-10MHz τη φορα και μαζι με το FSB να ανεβαινουν και οι μνημες.

Οι μνημες σου ειναι 2000MHz οποτε δεν πρεπει να εχεις προβλημα να σε κοψουν.

stealth

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,πηγα τον multiplier χ15 κ FSB 228 με 1,45 ρευμα..ειμαι στα 3,4ghz δουλεβω ενα βαρυ προγραμματακι κ ειμαι στους 39-40 βαθμους..καλα ειναι?προτινεις να δωσω κ λιγο ρευμα στο nb? τι αλλες ρυθμισεις μπορω να κανω οσο αναφορα τον επεξεργαστη?κ τελος,μεχρι πια θερμοκρασια αποδιδει καλα?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,πηγα τον multiplier χ15 κ FSB 228 με 1,45 ρευμα..ειμαι στα 3,4ghz δουλεβω ενα βαρυ προγραμματακι κ ειμαι στους 39-40 βαθμους..καλα ειναι?προτινεις να δωσω κ λιγο ρευμα στο nb? τι αλλες ρυθμισεις μπορω να κανω οσο αναφορα τον επεξεργαστη?κ τελος,μεχρι πια θερμοκρασια αποδιδει καλα?

Μια χαρα εισαι στα 3400ΜΗz με 40 βαθμους.

Δωσε μας ενα screenshot απο το CPU-Z στο CPU και memory tab να δουμε που τρεχουν οι μνημες τωρα.

Κοιτα δεν ειναι τοσο απλο...πρεπει να βρεις μεχρι που παει ο επεξεργαστης και ποσο FSB μπορει να κανει η μητρικη.

Αμα ξερεις αυτα τα δυο μετα μπορεις να βρεις τι FSB να χρησημοποιησεις και τι πολλαπλασιαστη ουτως ωστε να μπορεις να τρεξεις τις μνημες σου οσο πιο ψηλα μπορεις.

Η ταχυτητα της μνημης βασιζεται στο FSB,οσο πιο υψηλο FSB τοσο υψηλοτερα θα τρεχουν οι μνημες.

Οσο το συστημα ειναι σταθερο δεν χρειαζεται να ανεβαζεις ρευματα.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι στα 3400ΜΗz με 40 βαθμους.

Δωσε μας ενα screenshot απο το CPU-Z στο CPU και memory tab να δουμε που τρεχουν οι μνημες τωρα.

Κοιτα δεν ειναι τοσο απλο...πρεπει να βρεις μεχρι που παει ο επεξεργαστης και ποσο FSB μπορει να κανει η μητρικη.

Αμα ξερεις αυτα τα δυο μετα μπορεις να βρεις τι FSB να χρησημοποιησεις και τι πολλαπλασιαστη ουτως ωστε να μπορεις να τρεξεις τις μνημες σου οσο πιο ψηλα μπορεις.

Η ταχυτητα της μνημης βασιζεται στο FSB,οσο πιο υψηλο FSB τοσο υψηλοτερα θα τρεχουν οι μνημες.

Οσο το συστημα ειναι σταθερο δεν χρειαζεται να ανεβαζεις ρευματα.

stealth

εχει ακομα η cpu :D

attachment.php?attachmentid=24568&stc=1&d=1239373908

post-3528-1442175450,6546_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εχει ακομα η cpu :D

attachment.php?attachmentid=24568&stc=1&d=1239373908

Τετοια δειχνε του εσυ να μην με αφησει σε χλωρο κλαρι μεχρι να φτασει εκει επανω.:046:

Ειναι με αερα Μανωλη και μολις τωρα αρχισε να την ψαχνει με το overclocking,σιγα-σιγα.:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε φιλε........τι λες τωρα..τι υπερ'overclock ειναι αυτο σ'αυτον τον επεξεργαστη???????????

ωραιος.

οχι ρε συ γιαννη..δεν θελω να φτασω εκει πανω..το 3,4 ειναι αστρονομικο νουμερο για μενα..θελω να πω οτι καλυπτει με τον καλητερο τροπο σε οτι κ αν κανω.

απλα θα ηθελα μανωλη να σε ρωτησω αν ξερεις πως μπορω να τσιτωσω λιγο κ τις μνημες μου(μαρκα κ μοντελο,ειναι στον τιτλο του θεματος)..

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις ποσο FSB μπορει να κανει η μητρικη πρωτα για να βρεις ποσο ψηλα μπορεις να τρεξεις τις μνημες.

Βαλε FSB 200,multi 10 και ανεβασε μονο το FSB να δεις που θα φτασει.

Επισης κοιτα στο bios στο DRAM Frequency αν εχει επιλογη να τις βαλεις στα 1600MHz οταν το FSB ειναι στα 200.

Δωσε μου και το screenshot που σου ειπα πριν.

stealth

Link to comment
Share on other sites

καλημερες! γιαννη τα εριξα κ λιγο ακομα τα ρολογια στις μνημες απο 8 8 8 24 σε 7 7 7 23..το δοκιμασα κ ολα κομπλε,δεν κολαει πουθενα κ τρεχει απιστευτα.να το αφησω εκει λοιπον,ετσι?λεω να βαλω κ υδροψυξη :) κοιτα εδω http://www.e-shop.gr/PER_case_modding.phtml αν σου ειναι ευκολο να μου προτινεις μια καλη υρδοψυξη για τον επεξεργαστη κ τις μνημες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.