Jump to content



Compact Flash απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι

σαν νέος στον χώρο της ψηφιακής φωτογραφίας, και μετά την αγορά μιας Canon A300 θέλησα να πάρω μία μνημούλα για μεγαλύτερη αυτονομία. το βιβλίο της Canon λέει ότι υποστηρίζει μνήμες Compact Flash type I up to 256 ΜΒ.

Η απορία μου είναι: υπάρχει διαφορά σε αυτό το Type I απο το Type II ή ΙΙΙ ???. Τα 256ΜΒ που δίνει ως όριο μπορούν να ξεπεραστούν? (μήπως π.χ. δεν υπήρχαν 512ΜΒ την στιγμή που γραφόταν το βιβλίο ή δεν έχει η Canon τέτοιας χωρητικότητας) ?? και τέλος τί ακριβώς παίζει με τις ταχύτητες στις κάρτες αυτές ????

σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

οι type ii ειναι πιο γρηγορες...οποτε βολευουν ειδικα σε video που θες να εχεις γρηγορη ροη δεδομενων...

Τωρα για τα MB.... μην πιστευεις τπτ...

μπορει να σηκωνει και 2GB... αλπως θελει λιγο ψαξιμο με τις μαρκες...πχ oi sun ειναι οτι πιο συμβατο εχω δει...

εχω βαλει στην δικια μου 1GB ενω το μανουαλι ελεγε 512mb.... οταν θα πας για αγορα παρε την μηχανουλα μαζι ωστε να δεις αν την διαβαζει σωστα...

90% δεν θα εχει κανενα απολυτος προβλημα με Type II και παραπανω MBs απο αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης

Link to comment
Share on other sites

...μάλιστα... οπότε μιας και θα είναι αγορά απο δημοπρασία καλύτερα να μην ρισκάρω... ειναι και kingston. Μη μου μείνει και αχρησιμοποίητη κίολας...

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια !!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.