Jump to content



ASUS P5K-VM KINGSTON KAI KHX8500AD2/2G 1066


sakkis

Recommended Posts

Γεια σας.:039: Εχω το εξης προβλημα το οποιο εχω post-αρει σε πολλα sites αλλα χωρις να βρω μια λυση. Eχω την mobo asus P5K-VM και προσφατα αποφασισα να αλλαξω την μνημη απο 2 gb 667 σε 4gb 1066. Αγορασα 2 modules των 2+2 gb για λειτουργια dual.Οι μνημες ειναι 2 KINGSTON KHX8500AD2/2G ,αφου βεβαια συμβουλευτικα το manual και ειδα οτι η mobo υποστηριζει μνημες 667/800/1066 . Μολις τις εγκατεστησα και εκανα restart, παρατηρησα οτι το pc τις λειτουργει στα 800 mhz. Mπηκα στο bios και αλλαξα την dram frequency απο auto σε 1066. Επανεκκινηση. Το pc ουτε καν ξεκιναει.Αναγκαστηκα να το κλεισω απο το τροφοδοτικο και να κανω reset το bios.Αλαξα τα volt απο auto σε 1.80v , 1.90v , 2.00v ,2.10v αλλα τιποτα (με την μονη διαφορα οτι στα 2.00v και 2.10v ξεκινουσε ο υπολογιστης μεχρι την μαυρη οθονη με το μηνυμα "τα windows δεν ξεκινησαν κανονικα, επιλεξτε κανονικη εκκινηση,safe mode κ.τ.λ και μονο μια φορα προχωρησε στο logo των XP οπου και μετα εκανε παλι επανεκκινηση). Ενα τελευταιο που παρατηρησα ειναι οτι στο bios ,στα timmings η επιλογη CAS φτανει μεχρι τα 6 ,ενω τα timmings των μνημων ειναι 7-7-7-20. Συγνωμη για το μεγεθος του mail, αλλα εχω κανει τα παντα χωρις καποιο αποτελεσμα. Εχω δει τις συγκεκριμενες mobos να "φορανε" 1006 μνημες, δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο δεν μπορουν να δουλεψουν στο δικο μου μηχανημα,και φυσικα δεν μπορω να τις επιστρεψω αφου ανοιχτηκαν.

Πληροφοριακα παραθετω και τα παρακατω:

INTEL CORE DUO E6550

XFX 8800GT

WINDOWS XP

4GB MEMORY (2+2 DUAL)

KINGSTON KHX8500AD2/2G

Χωρητικότητα: 2GB.

Τύπος Μνήμης: DDR2 PC2-8500, 240-pin DIMM.

Χρονισμοί: CAS 7, TRCD 7, TRP 7, TRAS 20.

Ταχύτητα Διαύλου: 1066 MHz.

Τάση λειτουργίας: 1,85 V.

Συστημα ψύξης: Παθητικό.

Πρόσθετα χαρακτηριστικά: UNBUFFERED, NON-ECC.

ASUS P5K-VM ASUS Super Memspeed Technology Enhances Memory Speed

- Intel LGA775 Platform

- Intel® G33 chipset

- Dual-channel DDR2 1066/800/667 MHz

- 2x1394

- 12xUSB 2.0

- All High-quality Conductive Polymer Capacitors

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου,καλως ηλθες.:)

Δοκιμασε με 6-9-9-24 @ 2.1V αν και δεν νομιζω οτι θα καταφερεις να τις τρεξεις σταθερα στα 1066.

Απο οτι ειδα δεν εχεις στο bios ρυθμιση για να δωσεις λιγο ρευμα στο North και αυτο κανει τα πραγματα ακομη πιο δυσκολα.

Αν δεν τα καταφερεις ουτε ετσι τοτε μαλλον πρεπει να συμβιβαστεις και να τις τρεξεις στα 800ΜΗz μεχρι να μπορεσεις να αγορασεις κατι αλλο.

Και μην νομιζεις...800MHz με 6αρια ισως ειναι πιο γρηγορα απο 1066MHz με 7αρια.

stealth

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμαζα σε disable, χαλαρωνεις ετσι το trd βεβαια αν δεν σε αφηνει ακριβως ποσο ειναι λιγο τυχη,

manual μπορεις να δοκιμασεις σε twr 10, trfc 70 (αν και νομιζω ως 42 θα σε αφηνει ) twtr 8, static read control disable και βλεπεις..ακομα και αν bootαρεις βεβαια δεν σημαινει οτι θα ειναι σταθερες ετσι, λογικα ομως στα 800 με 5-5-5-18 δεν θα χουν προβλημα...το ρευμα δοκιμασε στα 2.0

Link to comment
Share on other sites

Τετοια αχρηστα kingston 1066 βρηκα και εγω μεσα στο συρταρι μου ειναι 2GB αλλα single sided οποτε θα ειναι τα ιδια με τα 4GB που απλα ειναι double side.Eγω καταφερα σε P35 μητρικη μεχρι τα 950 να τα παιξω με 5-6-5-15 2.1V.Στα 1066 παντως δε παιξανε με τιποτα LOL....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.