Jump to content


2 νεα Pc και για o/c


siloo

Recommended Posts

λοιπον θα ηθελα τη βοηθεια σας στο πιο απο τα 2 να επιλεξω:

PC No1

mobo:msi p7n sli platinum

cpu:intel 8400

ram:crosair xms2 4-4-4-12 2,1v

vga:2x9800 gtx

psu:pc power and cooling 750w

PC No2

mobo:MSI DKA790GX

cpu:AMD 920 ή 940

ram:crosair xms2 4-4-4-12 2,1v

vga:ATI 4890

psu:pc power and cooling 750w

να σημειωσω οτι οι κατρες γραφικων στο πρωτο pc τις εχω ενω στο δευτερο οχι... αλλα δεν με ενδιαφερει τοσο πολυ οι καρτες γιατι λογικα ολοι γνωριζουν οτι η συγκεκριμενη Ati ειναι πιο γρηγορη απο τις 9800 απλα μονο και μονο απο θεμα γενικοτερης ταχητητας μηχανηματος και ευκολιας o/c.

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

To δεύτερο θα προτιμούσα αλλά θα έβαζα τον amd phenom 940be επάνω με τον ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή! Είναι δυνατός πραγματικός τετραπύρηνος, έχει και IMC & HT με ότι αυτό συνεπάγεται ,ενώ ο ξεκλείωτος πολλαπλασιαστής σε αφήνει να κάνεις ότι θες στο κλοκάρισμα! Θα είναι το ποιο εύκολο κλοκάρισμα που θα έχεις κάνει!:033: Όχι πως ο 920 δεν ανεβαίνει αλλά ο ξεκλείδωτος πολλαπλασιαστής είναι μεγάλο πράγμα! Από την άλλη έρχεται σε αναβαθμίσημη, φτηνή και ποιοτική πλατφόρμα!

Το κόστος του είναι 20€ παραπάνω από τον 920 οπότε συμφέρει αν θες να κλοκάρεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα το δευτερο pc μιας και οι pII ειναι πιο γρηγοροι και απο τους i7!!!!Να πας σε pII 940 BE.Σκεψου μονο οτι χτιζεις πλατφορμα amd cpu-chipset-gpu!Καλυτερα μια 4890 και καθαρισες ουτε sli ουτε crossfire.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα το δευτερο pc μιας και οι pII ειναι πιο γρηγοροι και απο τους i7!!!!Να πας σε pII 940 BE.Σκεψου μονο οτι χτιζεις πλατφορμα amd cpu-chipset-gpu!Καλυτερα μια 4890 και καθαρισες ουτε sli ουτε crossfire.

Στα games θα εννοείς φαντάζομαι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις μια βολτα στο net θα δεις οτι εκτος απο τις εφαρμογες που δουλευουν τρελο Multitasking οι ΡΙΙ ειναι καλυτεροι!!!Τελος κοιταμε και τον παραγοντα κοστος,οπου εκει ....

Link to comment
Share on other sites

το pc που ρωταω ειναι για ενα φιλαρακι που δεν γνωριζει κ πολλα απο υπολογιστες και μου ζητησε να του φτιαξω ενα δυνατο μηχανημα που θα κρατησει με τιμουλα γυρω στα 700 ευρω... το θεμα ειναι οτι εγς εχω την πρωτη συνθεση (ιντελ και ολα τα αλλα...) και σκευτομουν να του φτιαξω την ιδια μιας κ το προηγουμενο μου pc ηταν amd 6000+ και δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος και το γυρισα παλι σε ιντελ. απο οτι φενεται ομως μαλλον η amd επανηλθε και θα καταληξω στο δευτερο pc και πιστευω να δω αποτελεσματα. οσο για το o/c το παιδι δεν εχει ιδεα οποτε οτι κανω εγω... τωρα βεβαια που το σκευτομαι για 20 ευρω αξιζει μια αλλαγη για 940...

εγω παντως προσπαθω να ανεβασω τον 8400 στα 3,6 απο χθες και εχω καταφερει να τον κανω stable συνεχεια στα windows κολαει αλλα μονο με ορθος γιατι τωρα πχ ειμαι μια ωρα στο νετ και ολα μια χαρα... αλλα γιαυτο θα ανοιξω topic στην καταλληλη κατηγορια...

ευχαριστω παντως για τις γνωμες...

στεναχωρηθηκα παντως εδωσα 550 ευρω (τις καρτεσ τισ ειχα...) και θα μπορουσα να φτιαξω τον amd με λιγοτερα ή και ιδια και να εχει και ολα αυτα τα + που ειπατε.... :010::010::010::010:

Link to comment
Share on other sites

Αν κανεις μια βολτα στο net θα δεις οτι εκτος απο τις εφαρμογες που δουλευουν τρελο Multitasking οι ΡΙΙ ειναι καλυτεροι!!!

Αυτο το PII οπως το διαβαζω μου φερνει στο μυαλο κατι σε Pentium II.LOL

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.