Jump to content



o/c σε 8400 λιγη βοηθεια????


siloo

Recommended Posts

λοιπον το συστημα ειναι το εξης:

mobo:msi p7n sli platinum

cpu:intel 8400

cpu cooler:asus silent knight 2

ram:crosair xms2 4-4-4-12 2,1v

vga:2x9800 gtx

psu: pc power and cooling 750w

εχουμε και λεμε:

fsb clock:1600

memory clock:850 (απο 800)

cpu ratio:x9 (παραπανω και να θελω εν παει...)

pci-e frequency:110 (απο 100)

cpu volt:0.0125 (0.0000)

memory volt:2.1

vtt fsb volt:1.225 (1.200)

nb volt:1.28 (1.24)

sb volt:1.53 (1.50)

με αυτα τα νουμερα ετρξα 2 ορθος (το καθενα ετρεχε σε ξεχωριστω πυρηνα) και μετα απο περιπου μια ωρα ισως και κανενα 5λεπτο νωριτερα ειχε κολλησει ουτε μπλε οθονες ουτε επεκινηση. οι θερμοκρασιες απο το everest ηταν:

cpu core 1: μεχρι 53

cpu core 2: μεχρι 53

motherboard: μεχρι 40 ισως και ενα παραπανω

ανεβασα το cpu volt σε 0,0250 και

το nb volt σε 1,32 και με το που ανοιξα και το δευτερο ορθος κολλησε....

α ναι προσπαθησα να ανεβασω και τις μνημες στα 900 αλλα δεν ανοιγε καν...

καθε βοηθεια δεκτη...

να ενημερωσω οτι εχω σκοπο να τον φτασω στα 4Ghz για 24/7 και επισης οτι τα πραγματα ολα εκτος απο τις καρτες ειναι καινουργια (και εχω ξενερωσει τη ζωη που δεν πηρα τον AMD 940:092::092::092:)

Link to comment
Share on other sites

pci-e frequency:110 (απο 100)

cpu volt:0.0125 (0.0000)

Κατεβασε το PCI-E frequency στο 100 παλι,ισως δεν το αντεχει η μητρικη.

Το CPU voltage ειναι +0.0125V απο το stock και ποσο ειναι αυτο?

Edit:Απενεργοποιησε και ολα τα Spread Spectrum.

stealth

Link to comment
Share on other sites

ti stepping ειναι ο επεξεργαστης σου?θα σου δωσω τισ ρυθμισεις προκειμενου να φτασεις 4 τον 8400 σου.

fsb:500

multi:9

dram freq:1000 1:1

pll:1,56

vtt:1,22-1,24

Vram:2,1

Vcore:1,3

Gtl references παιξε με αυτα

Sb:1,125

NB:1,5

εκει να κυμενεσαι.τα ορια πανω κατω αυτα ειναι.αν ο επεξεργαστης σου ειναι C0 στεππινγκ τοτε θα δωσεις αρκετο ρευμα στο cpu.πραγμα που δεν συμφερει.

Link to comment
Share on other sites

το stock ρευμα στο cpuz ηταν 1,296-1,297 και τωρα ειναι 1,304-1,320.

τι ειναι τα Spread Spectrum???

πως μπορω να δω το stepping???

βαζω και τις μνημεσ στα 800, κανω απανεκινηση και επανερχομαι.

ευχαριστω παιδια....

Link to comment
Share on other sites

fsb:500

multi:9

445 θελεις να πεις fsb για να παει στα 4 GHz με 9 multi...

Για παραδειγμα, εμενα για να παει στα 3,6 (c0 stepping) θελει 1,29375 V ακριβως να δωσω απο bios (με Vdroop ομως 0,02 V). Αρα, φανταζομαι αν δωσεις 1,3 V και ειναι c0 ο 8400 σου, τα πιανεις τα 3,6 GHz και εισαι και stable σε orthos (απο cpu).

Οσον αφορα τις μνημες, ριξ' τες πιο χαμηλα απ' οσο τρεχουν (για να μη σε κοψουν) και ανεβασε το fsb για να δεις μεχρι ποσο παει η μητρικη σου. Μολις το βρεις αυτο, παιξε λιγο με τα multi, fsb, ρολογια και συχνοτητες των μνημων σου, για να δεις που εχει καλυτερες επισδοσεις το συστημα σου.

Edit: Στο cpuz αναφερει το stepping του επεξεργαστη σου. Τα spread spectrum οταν απενεργοποιηθουν βοηθανε στο o/c (τουλαχιστον ετσι λεει στα bios....).

Link to comment
Share on other sites

Στο Cell Menu η τελευταια ρυθμιση ειναι το Spread Spectrum,βαλτο στο Disabled.

To CPU-Z πρεπει να λεει τι stepping ειναι.

stealth

το Spread Spectrum ειναι Disabled απο μονο του δεν με αφηνει να το αλλαξω...

να και μια φοτο απο cpuz

post-9510-1442175459,7108_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

στο steping μου γραφει A...

Απο κατω λεει και revision. Εκει τι σου λεει;

για να τα βαλω σε μια σειρα, να ανεβω κατευθειαν στα 4 με Multi 8 kai fsb 500 να ριξω τους χρονισμουσ των μνημων και μετα να ανεβασω το fsb τους??? kala ta λεω????

Πρωτα ριξε τη συχνοτητα των μνημων και μετα αρχισε να ανεβαζεις fsb. Σ' το λεω αυτο γιατι υπαρχει περιπτωση να μην σηκωνει η μητρικη σου τα 500 MHz fsb (εμενα δε τα σηκωνει για παραδειγμα ο,τι και να κανω). Ετσι, θα δεις τα ορια της μητρικης. Μετα αρχισε να δοκιμαζεις διαφορετικους συνδυασμους σε multi, fsb, χρονισμους μνημων ( πιο χαλαρους ή σφιχτους) και συχνοτητα μνημων.

Link to comment
Share on other sites

εχω ανεβασει και φοτο απο το cpuz... αλλα στο revision δεν γραφει τπτ ειναι γριζο...

εχει σημασια αν θα ειναι 450χ9 ή 500χ8 ειναι καμια διαφορα για τον επεξεργαστη γιατι και στις 2 περιπτωσεις στα 4 θα τρεχω... θα ειναι σε καποια απο τις 2 περιπτωσεις πιο γρηγορος ή δεν παιζει ρολο???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον με 500χ8 και τις μνημες στα 5-5-5-15 και ρευματα οπως τα ειχα και πριν δεν μπηκε καν στα ςινδοςσ κολλησε...

με 450χ9 και 4-4-4-12 μπηκε αλλα δεν ξερω αν ειναι stable... ακομα θα το δοκιμασω και θα σας ενημερωσω...

ευχαριστω για τη βοηθεια και θα υπαρξει ενημερωσει για τον αν τα σκατωσα παλι ή οχι....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ξαναδει καπου, που να μη δειχνει κατι στο revision. Τελος παντων, η διαφορα μεταξυ c0 και e0 (απ' ο,τι εχω δει) ειναι στο ποσο ρευμα χρειαζονται για να ανεβει ο καθενας (αρα και καταναλωση). Δηλαδη, αυτοι που ειναι c0 θελουν περισσοτερο απ' αυτους που ειναι e0.

Οσον αφορα το τι σε συμφερει καλυτερα απο αποψη επιδοσεων, εξαρταται απο τις ram.

Γενικα, ειναι το καλυτερο να τρεχουν οι μνημες σου 1:1, αλλα αν δεν ανεβαινουν στα 1000 MHz δε θα εχεις 1:1 στα 500 MHz fsb.

Μολις δεις τα ορια της μητρικης σου (ανεβασε και το nb μεχρι 1,5 V περιπου), δωσε 1-2 βηματα παραπανω ρευμα στις μνημες σου για να δεις μεχρι ποσο μπορουν να τρεξουν και αυτες (δοκιμασε και με διαφορετικα strap και με πιο χαλαρους χρονισμους). Μολις τα κανεις ολα αυτα τοτε θα μπορεσεις να αποφασισεις που θα τρεχουν ολα. Γιατι αν π.χ. οι μνημες σου φτασουν μεχρι 1000 MHz, τοτε ειναι καλυτερο να ειναι ο cpu 500x8 (ενεκα του 1:1). Αν ομως τερματιζουν στα 900 MHz, τοτε ειναι καλυτερα στα 450x9 (παλι επειδη εκει θα ειναι 1:1 οι συχνοτητες των ram με το fsb).

Link to comment
Share on other sites

τα αποτελεσματα των δοκιμων εδειξαν τα εξης:

το board δεν ανεβαινει στα 500χ8 και εβαλα και NB volt 1,44.

τις μνημες τις εβαλα να τρεξουν στα 900 με 5-5-5-18 1Τ στα 2,1v (με τον επεξεργαστη στα 450χ9) αλλα βαρεσαν μπλε οθονη. τωρα ομως η σχεση ειναι 8:9 οποτε για να παιξω στα 4 Ghz θα πρεπει και οι μνημες να ανεβουν στα 900...σωστα???

Link to comment
Share on other sites

τα αποτελεσματα των δοκιμων εδειξαν τα εξης:

το board δεν ανεβαινει στα 500χ8 και εβαλα και NB volt 1,44.

τις μνημες τις εβαλα να τρεξουν στα 900 με 5-5-5-18 1Τ στα 2,1v (με τον επεξεργαστη στα 450χ9) αλλα βαρεσαν μπλε οθονη.

Μπορει να εφαγες την μπλε οθονη ακριβως επειδη τις εβαλες να τρεξουν σε 1Τ. Δοκιμασε τες και σε 2Τ και δωσ' τους γυρω στα 2,15 V.

τωρα ομως η σχεση ειναι 8:9 οποτε για να παιξω στα 4 Ghz θα πρεπει και οι μνημες να ανεβουν στα 900...σωστα???

Στα 4 GHz μπορεις να παιξεις με οποιαδηποτε αναλογια και να εχουν fsb και μνημες. Απλα, η ιδανικοτερη ειναι η 1:1. Τωρα που λες οτι ειναι 8:9 η αναλογια, απλα πρεπει να παιξουν και οι μνημες στα 900. Αλλα και παλι 8:9 δεν ειναι ασχημο. Αν δηλαδη δεν λενε να ανεβουν οι μνημες, η γνωμη μου ειναι να τις αφησεις ετσι. Στα 800 MHz δεν τρεχουν τωρα;

Edit: Αυτο για τα T και την BSOD δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ισχυει. Αρα το λεω με επιφυλαξη...

Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια αλλα τωρα αρχισε η σχολη παω και δουλεια κ δεν εχω τοσο χρονο...

το πραγματα εχουν ως εξης μετα απο καποιεσ δοκιμες:

fsb cpu:470.5x8.5(multi)

memory fsb:960 sta 5-5-5-18 2T

αναλογια1:1

cpu volt:+0.1

memory volt:2.2

vtt fsb volt:1.275

NB volt:1.32

SB volt:1.56

πριν απο αυτα τα νουμερα ειχα 445χ9 και τις μνημες παλι στα 5-5-5-18 2Τ 2,2V στα 905 ομως νομιζω για να ειναι 1:1 και ολα τα αλλα ρευματα ιδια και ημουν ψιλο stable αλλα καποια στιγμη κολλουσε.

με τα τωρινα νουμερα μετα απο 1 λεπτο στο ορθος ή κολλαει ή κοκκινιζει το ορθος και κατι γραφει αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως...

αυτα δε μου λετε κ εσεις καμια γνωμη γιατι γυρναω σπιτι μ 12 και μια το βραδυ και καθομαι κ παλευω να το κανω stable και κλεινουν τα ματια μου....

sorry Και παλι παιδια αλλα δεν την παλευω αλλο θα τα πουμε αυριο που πιστευω να τελειωσω νωριτερα...

αραγε υπαρχουν και αλλοι καμενοι σαν εμενα:017::017::017::017::017:

καληνυχτα guys!

Link to comment
Share on other sites

αραγε υπαρχουν και αλλοι καμενοι σαν εμενα:017::017::017::017::017:

Ουυυυ...μετα απο 12 ωρες δουλεια να ξενυχτας μεχρι τις τεσσερις το πρωι για να παρεις +0.1 ποντους στο SuperPi με Celeron 2.7 s478.

Εκει να δεις καψιμο.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.