Jump to content



Αναβάθμιση σε 4870 x2 ή όχι;


A-L-I-V-E

Recommended Posts

Καλησπέρα, μου έχει κολλήσει τον τελευταίο καιρό να ρίξω μερικά ευρώ στο pc. Έχω λοιπόν την 4870 της υπογραφής μου και σκέφτομαι να κάνω μια αναβαθμισούλα στα γραφικά. Δεν έχω κάποιο πρόβλημα μέχρι στιγμής στο 22άρι monitor που παίζω απλά κοιτάω για κάτι καλύτερο. Το ερώτημα είναι, να δώσω την 4870 και να πάρω την 4870x2 2gb ή να κρατήσω αυτή που έχω και να πάρω απλά μια δεύτερη για crossfire και τα ρέστα στραγάλια...;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη απόφαση... αρκετά δύσκολη... με απασχολεί και το ότι η μητρική που έχω δουλεύει τα pci-e x8 όταν είναι σε crossfire. Θα επηρεάσει καθόλου αυτό τις επιδόσεις ή επαρκεί το bandwidth που παρέχει σε x8;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη απόφαση... αρκετά δύσκολη... με απασχολεί και το ότι η μητρική που έχω δουλεύει τα pci-e x8 όταν είναι σε crossfire. Θα επηρεάσει καθόλου αυτό τις επιδόσεις ή επαρκεί το bandwidth που παρέχει σε x8;

Και τα δυο σε Χ8 η το ενα σε Χ16 και το αλλο σε Χ8?

Αν ειναι και τα δυο Χ8 καλυτερα να παρεις την 4870Χ2 να γλυτωσεις και απο τις θερμοκαρασιες που θα εχεις με δυο καρτες μεσα στο κουτι.

stealth

Link to comment
Share on other sites

Μείνε όπως είσαι και μήν πειράξεις το σύστημα σου ... δέν αξίζει τον κόπο.

Η διαφορά που θα δείς ('οπου τη δείς) σε σχέση με τα παραπάνω χρήματα ... δέν αξίζει.

Να σου πώ την αλήθεια Τάσο, το περίμενα ότι δεν θα έχει μεγάλες διαφορές. Απλά ήθελα να δώ πως είναι να δουλεύεις με crossfire μιας και δεν έχω δει ποτέ από κοντά (αν εξαιρέσεις το Athens Digital Week). Τέλος πάντων, μιάς και δεν κατάφερα να "σπρώξω" την 4870, μάλλον το ξεχνάω προς το παρόν το crossfire. Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

φίλε δεν αξίζει...δεν έχει διαφορές...άσε που θα βλέπεις και κάτι μικρό κολλήματακια που και που και ας είσαι με 100fps...το δοκίμασε ένας φίλος αλλά...όπως στα είπε και ο Τάσος..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.