Jump to content



γνωμες γι αυτα τα pc parts


xxvasilakosxx

Recommended Posts

Μιας και είναι budget το συστηματάκι, για μνήμες δες αυτές, επεξεργαστή ανέβα σε 710 ή 720 αν θες. Μητρική καθαρά με τα λεφτά που σκοπεύεις να ξοδέψεις..

Τροφοδοτικό/σκληρό είσαι μπόμπα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας και παλι.. για να μην ανοιγω καινουριο Post

αγορασα αυτα τα pc parts (πηρα καλυτερο επεξεργαστη :p )

σκληρος δισκος--->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977741&product=1231138

μητρικη---> http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977721&product=1302442

μνημες ραμ--->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1206672

επεξεργαστης--->http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977713&product=1221825

τροφοδοτικο---> http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977705&product=1209671

θελω να ρωτησω το εξης... μολις συναρμολογησω to pc .. μετα τι θα πρεπει να κανω??

Link to comment
Share on other sites

με γεια

αλλα δεν ξερω γιατι πηρες μητρικη με nvidia chipset ?

εκτος που το 780g ειναι καλυτερο αν ηθελες σωνει και καλα ενσωματωμενη vga, σκοπος ηταν να παρεις μια μητρικη που πιθανον να ξεκλειδωνει τον 4ο πυρηνα του Χ3 720 που πολυ καλα εκανες και πηρες.

μηπως να την αλλαζες πριν το στησεις?

Link to comment
Share on other sites

με γεια

αλλα δεν ξερω γιατι πηρες μητρικη με nvidia chipset ?

εκτος που το 780g ειναι καλυτερο αν ηθελες σωνει και καλα ενσωματωμενη vga, σκοπος ηταν να παρεις μια μητρικη που πιθανον να ξεκλειδωνει τον 4ο πυρηνα του Χ3 720 που πολυ καλα εκανες και πηρες.

μηπως να την αλλαζες πριν το στησεις?

για να παιζω κανενα παιχνιδι στο low

ok , θα την αλλαξω καλυτερα για το λογο που ειπες ..

ποια μου προτείνεις? ^^

xxvasilakosxx added 2 Minutes and 13 Seconds later...

Εγκατασταση λειτουργικου συστηματος.:)

ναι ομως επειδη ειναι η μητρικη AM2+ και ο cpu AM3 , δεν πρεπει να κανω bios update ? :053::053:

Link to comment
Share on other sites

για να παιζω κανενα παιχνιδι στο low

ok , θα την αλλαξω καλυτερα για το λογο που ειπες ..

ποια μου προτείνεις?

βασικα για να δοκιμασεις το ξεκλειδωμα χρειαζεσαι μια μητρικη που να εχει southbridge 750

σε αλλα thread εδω συζηταγαμε για μια Gigabyte (την UD4) , αλλα δυστυχως δεν την εχει το πλαισιο.

αυτη τη στιγμη δεν ξερω να σου πω για καποια αλλη.

Μια ιδεα ειναι, να εψαχνες να βρεις καποιον που εχει ηδη μια τετοια μητρικη και να θελει να σε βοηθησει να δοκιμασετε τον επεξεργαστη σου αν ξεκλειδωνει.

Ωστε να μην μπεις σε τσαμπα φασαρια , αν τυχον δεν ξεκλειδωνει.

(Σε αυτη την περιπτωση εγω θα διαλεγα μια απλη 780g)

αν ομως ξεκλειδωνει, θα αξιζε να παρεις μια καλη μητρικη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον sakattack, αλλά και όπως είναι δεν νομίζω να τίθεται θέμα απλά αφού μπορείς να την αλλάξεις πάρε DFI που έχει το SB750 η την Gigabyte γιατί η ECS αντέχει μέχρι 95W CPU ενώ οι άλλες 2 που λέω μέχρι 140W(παίρνουν ότι cpu υπάρχει). Από κάρτα γραφικών αν δεν παίζεις παιχνίδια μια ΑΤΙ 4650 φτάνει, διαφορετικά πας σε 4770.

Στην εγκατάσταση οι πρώτες κινήσεις που πρέπει να κάνεις είναι:

1.Να ρυθμίσεις σωστά ημερομηνία/ώρα στο bios.

2.Να βρεις την ρύθμιση ώστε να δουλεύει ο sata controller σε AHCI(από IDE) πάλι από το bios.(Για να λειτουργούν κανονικά τα sata)

3.'Εχε έτοιμη την δισκέτα εγκατάστασης με τους drivers αν είσαι με XP, η με USB stick περασμένους αν θα βάλεις vista (ενοείται ότι θα είναι extracted όχι σε συμπιεζμένη μορφή .zip)

4.Εγκαθιστάς το λειτουργικό.

Ισχύουν για κάθε motherboard αυτά

Posts : ATI 2900XT:035::065::p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:053:τελικα την αλλαξα και πηρα την Gigabyte , το προβλημα ειναι οτι μολις bootαρει δν μ βγαζει τις επιλογες του bios και μ γραφει να βαλω cd h dvd

τελος παντων εβαλα ta windows xp professional κανει φορματ και μετα τιποτα... μαυρη οθονη. αν μπορειτε βοηθηστε με...

(συγνωμη αν σας ζαλιζω :085:

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ακριβώς μητρική έχω! μια χαρά είναι αν εξαιρέσεις το αργό bios update(φτηνή αντιγραφή από το Ez flash της ASUS).

Για την προτεραιότητα των συσκευών πας :

(μπαίνεις bios με το delete στην εκκίνηση διακεκομμένα)

1.Πάς :

[Advanced Bios features] μετά εκεί που λέει:

First Boot device :

Second Boot device :

Third Boot device :

Το κανονίζεις αναλόγως, εγώ π.χ. έχω :

First Boot device : Floppy

Second Boot device : CDROM

Third Boot device : Hard disk

Μπορείς να έχεις και το hard disk πρώτη επιλογή αν ξεχνιέσαι αφήνοντας δισκέτες/CD στα drives. Απλά όταν περνάς λειτουργικό, το CDROM πρέπει να είναι σε μεγαλύτερη προτεραιότητα.

Επίσης μπες και στο υπομενού που λέει Hard disk boot priority γιατί μπορεί να έχει κάποιο USB stick η σκληρό ποιο πρώτο σε επιλογή.

Αν δεν έχεις floppy drive Πήγαινε στο μενού Standard CMOS Features και στο Drive A κάνε το None.(για να μην τρώς κολλήματα από το λειτουργικό όποτε ψάχνει δισκέτες..).

Για να αφαιρέσεις το full screen logo(την εικόνα στην εκκίνηση) και να βλέπεις αναλυτικά τα στοιχεία πήγαινε [Advanced Bios features] πάλι και στο full screen logo show : [Disabled] (έχε το Disabled)

Link to comment
Share on other sites

Την ίδια ακριβώς μητρική έχω! μια χαρά είναι αν εξαιρέσεις το αργό bios update(φτηνή αντιγραφή από το Ez flash της ASUS).

Για την προτεραιότητα των συσκευών πας :

(μπαίνεις bios με το delete στην εκκίνηση διακεκομμένα)

1.Πάς :

[Advanced Bios features] μετά εκεί που λέει:

First Boot device :

Second Boot device :

Third Boot device :

Το κανονίζεις αναλόγως, εγώ π.χ. έχω :

First Boot device : Floppy

Second Boot device : CDROM

Third Boot device : Hard disk

Μπορείς να έχεις και το hard disk πρώτη επιλογή αν ξεχνιέσαι αφήνοντας δισκέτες/CD στα drives. Απλά όταν περνάς λειτουργικό, το CDROM πρέπει να είναι σε μεγαλύτερη προτεραιότητα.

Επίσης μπες και στο υπομενού που λέει Hard disk boot priority γιατί μπορεί να έχει κάποιο USB stick η σκληρό ποιο πρώτο σε επιλογή.

Αν δεν έχεις floppy drive Πήγαινε στο μενού Standard CMOS Features και στο Drive A κάνε το None.(για να μην τρώς κολλήματα από το λειτουργικό όποτε ψάχνει δισκέτες..).

Για να αφαιρέσεις το full screen logo(την εικόνα στην εκκίνηση) και να βλέπεις αναλυτικά τα στοιχεία πήγαινε [Advanced Bios features] πάλι και στο full screen logo show : [Disabled] (έχε το Disabled)

thank you

για να δουμε.... ^^

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.